Los Angeles - New Jersey 3:5Ďáblové vyloupili chrám obhájců Stanley Cupu, Plekanec přihrával na vítězný gól Montrealu

New York

Cenné dva body získali hokejisté New Jersey ve snaze o vysněný posun na příčky zajišťující účast v play off NHL. I bez nemocného Jaromíra Jágra, nejproduktivnějšího hráče týmu, zvítězili na ledě obhájců titulu z Los Angeles 5:3. Jedním gólem se pod úspěch Ďáblů podepsal Martin Havlát, jemuž asistoval Patrik Eliáš. Další český útočník Tomáš Plekanec měl významnou zásluhu na výhře Montrealu 3:2 v Columbusu. Kladenský odchovanec přihrával v závěrečné třetině na vítěznou trefu Maxi Paciorettymu.

Tomáš Plekanec (vlevo) se raduje z gólu Maxe Paciorettyho (vpravo) v souboji Montrealu s Columbusem.

Devils v prvním ze tří utkání na západním pobřeží odehráli v Los Angeles jednu z nejlepších třetin v dosavadním ročníku: v prostřední části zlomili dosavadní nerozhodný stav čtyřmi góly, tři z nich vstřelili v rozmezí pouhých 68 sekund. Havlát po Eliášově přihrávce zvyšoval na 3:1 a do branky se místo Martina Jonese stěhoval Jonathan Quick. Ani hrdina Stanley Cupu z roku 2012 právě proti New Jersey či loňské finálové série proti Rangers však rozjeté Ďábly nezastavil. Dvakrát inkasoval a do závěrečné dvacetiminutovky poslal kouč Darryl Sutter mezi tyče znovu Jonese.

Se sebezapřením odehrál většinu zápasu obránce Marek Židlický, jehož v první třetině zasáhla do ruky střela Dustina Browna. "Mám na palci šest stehů. Je to ta spodní ruka na hokejce. Pořádně to bolí, ale chtěl jsem prostě hrát dál," uvedl Židlický. Rentgen neodhalil žádnou zlomeninu.

Přesilovky byly klíčovým faktorem zápasu Montrealu v Columbusu, hosté v nich vstřelili všechny tři góly. Canadiens přitom ještě devět minut před koncem regulérní hrací doby prohrávali 0:2, ale třemi trefami v rozmezí necelých čtyř minut vývoj duelu dokonale otočili. Nejprve v 52. minutě snížil Pacioretty, za další tři minuty vyrovnal P. K. Subban a o dalších 59 sekund později Pacioretty tečoval Plekancovu přihrávku před branku a svou druhou trefou v zápase dokonal obrat.

Montreal přitom do utkání vstupoval s třetí nejhorší bilancí v přesilových hrách ze všech týmů v lize a během prvních čtyř početních výhod v utkání vystřelil jen jednou na branku. "Přesilovky byly tento týden velké téma. Řešili jsme to s novináři, řešili jsme to v kabině. Jsme rádi, že jsme to dnes zlomili," prohlásil Pacioretty.

Brankáři kralovali utkání mezi Washingtonem a Philadelphií, nakonec se hrdinou stal domácí Braden Holtby. Pětadvacetiletý Kanaďan udržel na uzdě všechny střelce Flyers včetně nejproduktivnějšího hráče soutěže Jakuba Voráčka a díky 21 úspěšným zákrokům si připsal čtvrté čisté konto v sezóně. Jeho protějšek Rob Zepp čelil 26 pokusům Capitals a za jeho zády skončila jen Chimerova teč z úvodu utkání. Capitals tak prodloužili vítěznou sérii na domácím ledě na sedm utkání.

Holtby, jenž byl vyhlášen první hvězdou, se navíc postaral i o úsměvný moment zápasu. Na začátku třetího dějství se při Voráčkově vyloučení snažil okamžitě přihrát na útočnou modrou čáru snajprovi Alexandru Ovečkinovi a málem přitom nechtěně sestřelil vlastního obránce Mikea Greena (viz. video). Zadák Capitals měl co dělat, aby se letícímu kotouči vyhnul.

Anaheim přehrál Toronto přesvědčivě 4:0 a znovu se dotáhl na nejlepší tým celé ligy Nashville. Hattrickem mu k tomu pomohl útočník Correy Perry, brankář Fredrik Andersen si díky 28 zákrokům připsal druhou vychytanou nulu v sezóně.

Výsledky zápasů NHL:
Columbus - Montreal 2:3 (1:0, 0:0, 1:3)
Branky: 4. Connauton, 50. Johansen - 52. a 56. Pacioretty (na druhou Plekanec), 55. Subban. Střely na branku: 16:31. Diváci: 14 964. Hvězdy utkání: 1. Pacioretty, 2. Markov (oba Montreal), 3. Bobrovskij (Columbus).
Anaheim - Toronto 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 26., 35. a 59. Perry, 13. Palmieri. Střely na branku: 25:28. Diváci: 16 741. Hvězdy utkání: 1. Perry, 2. Getzlaf, 3. Fowler (všichni Anaheim).
Washington - Philadelphia 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 4. Chimera. Střely na branku: 26:21. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Holtby (Washington), 2. Zepp (Philadelphia), 3. Chimera (Washington).
Los Angeles - New Jersey 3:5 (0:1, 1:4, 2:0)
Branky: 22. Brown, 48. Gáborík, 60. Justin Williams - 20. a 29. Bernier, 30. Havlát (Eliáš), 31. Cammalleri, 38. Ryder. Střely na branku: 26:20. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Bernier, 2. Larsson (oba New Jersey), 3. McNabb (Los Angeles).