Montreal - NY Islanders 6:4Plekanec rozmetal silné Islanders, Mrázek předčil v souboji českých gólmanů Mazance

New York

Hokejový útočník Tomáš Plekanec má v zámořské NHL formu jako hrom, tahoun Montrealu bodoval již ve třetím zápase za sebou. Tentokrát si proti jednomu z nejlepších týmů konference New Yorku Islanders připsal dokonce dvě branky a dvě asistence a byl po zásluze vyhlášen největší hvězdou krásného zápasu, v němž Habs zvítězili 6:4. V utkání mez Detroitem a nejúspěšnějším celkem celé ligy Nashvillem exceloval český brankář Mrázek, který si v domácí svatyni připsal hned 34 úspěšných zákroků a vychytal svému týmu cennou výhru 5:2.

Tomáš Plekanec (vpravo) oslavuje se spoluhráči z Montrealu Canadiens gól do sítě Islanders.

V brance Predators se objevil další zástupce české gólmanské školy Marek Mazanec, který ve 13. minutě vystřídal kolegu Cartera Huttona. Tou dobou už Detroit vedl 3:0 a Tatarova trefa tak poslala vůbec poprvé v tomto ročníku NHL mezi tři tyče Mazance.

Český gólman ve zbytku duelu inkasoval jen dvakrát z dvaceti střel, ale prohru Predators 2:5 neodvrátil. Navic první gól, který Mazanec pustil, patří do kategorie kuriózních - nahození Henrika Zetterberga zpoza branky si nevědomky srazil maskou za svá záda. Na druhé straně se Detroit opět mohl spolehnout na gólmana Mrázka, jenž kryl 34 střel soupeře.

V sobotním programu NHL nastoupil v brance i Michal Neuvirth, jenž s Buffalem podlehl doma Philadelphii 3:4. Český gólman zlikvidoval 28 pokusů, přesto si připsal sedmou prohru za sebou a na vítězství čeká už dva měsíce. Neuvirth odnesl i větší odhodlání Philadelphie dát gól, protože v předchozích dvou zápasech Flyers neskórovali. U jedné z jejich čtyř branek si připsal asistenci Jakub Voráček, jenž v čele produktivity soutěže zvýšil náskok na rozdíl tří bodů.

Z Voráčkových nejbližších pronásledovatelů dal o sobě vědět nejvýrazněji Tyler Seguin z Dallasu, který si připsal dva kanadské body a trefou číslo 27 se opět osamostatnil v čele tabulky kanonýrů celé soutěže před Stevenem Stamkosem a Rickem Nashem. Na těsném domácím vítězství Stars nad Washingtonem v poměru 5:4 se jednou přihrávkou podílel také český štírek Aleš Hemský. Hostům k bodovému zisku nepomohly ani dva kanadské body z dílny probuzeného Alexe Ovečkina.

Plekanec si pochvaloval zlepšení přesilových her

Herní pohody si momentálně užívá také Tomáš Plekanec, který zařídil dvěma góly a dvěma asistencemi výhru Montrealu 6:4 nad New Yorkem Islanders a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Kladenský odchovanec zaznamenal v zámořské soutěži čtyři body během jednoho utkání po více než čtyřech letech a celkově pošesté.

Plekanec si svým výkonem vyrovnal osobní maximum v NHL v počtu získaných bodů za zápas. Nejdříve po jeho akcích zlomili bezbrankový stav P. K. Subban a Dale Weise, poté český útočník tvrdou ranou z vrcholu pravého kruhu zvyšoval na 3:1. Poslední bodový zápis si Plekanec nechal do závěrečné části, kdy po přečíslení dva na jednoho upravil přesnou střelou na 6:2.

„Povedl se nám začátek, vstřelili jsme rychlý gól. V prostřední třetině to bylo stejné, přidali jsme druhý zásah z prvního střídání a to tým povzbudí," uvedl Plekanec, který si rovněž pochvaloval i zlepšení přesilových her. V nich se Canadiens prosadili pětkrát v posledních třech zápasech. „Bylo to teď u nás hlavní téma. Hodně jsme se jim věnovali a konečně to vypadá, jak chceme. Nejdůležitější bylo, že jsme začali clonit brankáři. Při každém našem gólu odvedl někdo skvělou práci před gólmanem," dodal.

Hudler se gólem podílel na výhře, Palát neproměnil nájezd

Další českou zářivou hvězdou posledních zápasů byl i talentovaný Ondřej Palát z Tampy. Bleskům se sice podařilo udolat Colorado 3:2 po samostatných nájezdech, český útočník vyšel ale bodově naprázdno a navíc v závěrečné penaltové loterii vsadil na špatného koně. Tampa přesto zvítězila, především díky výkonu Callahana, který se prosadil nejprve ve druhé minutě zápasu při vyloučení českého obránce Jana Hejdy, a povedený večer pak završil zvládnutým rozhodujícím nájezdem.

Útočník Jiří Hudler patří v kanadském bodování Čechů za mořem hned za lídra celé NHL Voráčka a svůj cenný příspěvek přidal také k výhře Calgary 4:3 v prodloužení na ledě San Jose. Flames se sice dostali během úvodní části do rychlého dvoubrankového vedení, ale domácí průběh duelu zcela otočili tříbrankovou smrští v prvních devíti minutách druhého dějství. Ve 32. minutě si pak vzal slovo Hudler a 14. trefou v sezóně srovnal na průběžných 3:3. O zisku bodu navíc rozhodl ve prospěch hostů již po 24 vteřinách prodloužení Sean Monahan.

Výsledky NHL:
Boston - Columbus 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 12. Söderberg - 57. a 60. Calvert, 8. Johansen. Střely na branku: 35:31. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Calvert, 2. McElhinney (oba Columbus), 3. Rask (Boston).
Buffalo - Philadelphia 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
Branky: 19. a 59. Girgensons, 40. Ennis - 24. Umberger, 28. Streit (Voráček), 46. Vandevelde, 49. Raffl. Střely na branku: 27:32. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celý zápas, inkasoval čtyři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Girgensons (Buffalo), 2. Del Zotto, 3. Umberger (oba Philadelphia).
Montreal - NY Islanders 6:4 (1:0, 2:2, 3:2)
Branky: 35. a 54. Plekanec, 2. Subban (Plekanec), 21. Weise (Plekanec), 41. Galchenyuk, 52. Desharnais - 31. Okposo, 37. Kuljomin, 55. Lee, 58. Tavares. Střely na branku: 35:31. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Plekanec, 2. Markov, 3. Desharnais (všichni Montreal).
Ottawa - Carolina 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 25. Ceci, 41. Stone - 20. Malone, 43. Faulk, 55. Gerbe. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17 434. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin (Carolina), 2. Karlsson (Ottawa), 3. Faulk (Carolina).
Detroit - Nashville 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)
Branky: 13. a 40. Tatar, 1. Nyquist, 12. Quincey, 23. Zetterberg - 19. Ekholm, 41. Fisher. Střely na branku: 24:36. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 94,44 procenta. Marek Mazanec odchytal za Nashville 47 minut, inkasoval dvě branky z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Tatar, 2. Sheahan, 3. Dacjuk (všichni Detroit).
Tampa Bay - Colorado 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 2. a rozhodující sam. nájezd Callahan, 45. Stralman - 21. O'Reilly (Hejda), 60. MacKinnon. Střely na branku: 31:42. Diváci: 19 204. Hvězdy zápasu: 1. Bishop (Tampa Bay), 2. Varlamov (Colorado), 3. Callahan (Tampa Bay).
Florida - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 26. Gudbranson, 35. Huberdeau - 24. Eberle, 47. Hendricks, rozhodující sam. nájezd Jakupov. Střely na branku: 37:34. Diváci: 10 529. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau (Florida), 2. Jakupov (Edmonton), 3. Mitchell (Florida).
St. Louis - Toronto 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 17. Shattenkirk, 42. Steen, 55. Oshie. Střely na branku: 33:27. Diváci: 19 626. Hvězdy zápasu: 1. Elliot, 2. Steen, 3. Pietrangelo (všichni St. Louis).
Dallas - Washington 5:4 (2:0, 1:2, 2:2)
Branky: 3. Seguin, 19. Cole (Hemský), 25. Spezza, 44. Roussel, 44. Benn - 26. Fehr, 37. Burakovsky, 41. Ovečkin, 57. Bäckström. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Cole, 2. Spezza, 3. Jokipakka (všichni Dallas).
Minnesota - Arizona 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 14. Coyle, 29. Zucker, 60. Parise - 34. Vermette. Střely na branku: 33:26. Diváci: 19 111. Hvězdy zápasu: 1. Coyle, 2. Dubnyk, 3. Parise (všichni Minnesota).
San Jose - Calgary 3:4 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 21. Couture, 23. Thornton, 29. Karlsson - 1. Wideman, 6. Colborne, 32. Hudler, 61. Monahan. Střely na branku: 22:23. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Colborne (Calgary), 2. Couture, 3. Braun (oba San Jose).
Los Angeles - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 29. Martinez, 39. Kopitar - 35. Getzlaf, 53. Vatanen, rozhodující sam. nájezd Silfverberg. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Andersen (Anaheim), 2. Martinez (Los Angeles), 3. Maroon (Anaheim).