Pittsburgh - Detroit 4:1Crosby a spol. vyhnali Mrázka z branky, Vrbata se podílel na výhře Vancouveru

Pomohl Detroitu vyhrát devět z předchozích deseti zápasů NHL, souboj s Pittsburghem však Petru Mrázkovi nevyšel podle představ. Dvaadvacetiletý český gólman Rudých křídel ze 17 střel čtyřikrát inkasoval a do závěrečné dvacetiminutovky přepustil svoje místo Jimmymu Howardovi, jenž si po zranění třísel zachytal po měsíci poprvé a čelil čtyřem střeleckým pokusům. Útočník Radim Vrbata pomohl jednou přihrávkou k výhře Vancouveru 5:4 v prodloužení na ledě Chicaga a bodoval tak v sedmém utkání za sebou.

Petr Mrázek v brance Detroitu.

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby oslavil vítězstvím jubilejní 600. zápas v základní části NHL, první hvězdou duelu v Consol Energy Center byl ale vyhlášen křídelník Blake Comeau, jenž se vrátil do sestavy po dvacetizápasové absenci způsobené zraněním a hned přispěl k výhře Tučňáků gólem a asistencí.

Detroit padl poprvé po minišňůře tří výher v řadě s celkovým skóre 10:2, čestný úspěch zaznamenal Stephen Weiss až ve druhé třetině v přesilové hře za stavu 0:4. Ukončil tím neprůstřelnost Marca-Andrého Fleuryho, který v předchozích zápasech udržel čistá konta v soubojích s Calgary a Edmontonem a v součtu neinkasoval dlouhých 165 minut a šest sekund.

"Prohráli jsme, takže jsem pochopitelně zklamaný. Brankář sice vždycky může něco udělat, ale sehráli to dobře. Třetí gól padl po dorážce, před čtvrtém přede mnou střelu kdosi tečoval a spadlo to tam. Takový je hokej. Někdy máš více štěstí, někdy ne. S tím se nedá nic dělat," citoval Mrázka server nhl.com.

Ani dvě trefy Mariána Hossy nepomohly Chicagu k zisku více než bodu v duelu s Vancouverem. Slovenský forvard nejprve v přesilovce ve třetí třetině snížil na 2:3 a v dramatickém závěru 55 vteřin před koncem normální hrací doby při hře domácích bez brankáře srovnal na 4:4. Druhou asistenci si při tom připsal i český zadák Michal Rozsíval. Prodloužení však trvalo jen 80 sekund a o výhře Kosatek rozhodl druhým zásahem v utkání Daniel Sedin.

Vrbata se podílel hned na prvním gólu Canucks, když byl ve 25. minutě součástí rychlé kombinace v útočném pásmu, kterou zakončil Linden Vey a vyrovnal tak na 1:1. Český útočník tak prodloužil svou bodovou sérii na sedm zápasů, v nichž dohromady získal osm bodů za dva góly a šest přihrávek. Ještě dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby vedl Vancouver 4:2, pak však při Vrbatově vyloučení za hrubost snížil v přesilovce Brandon Saad.

Třetí porážku v řadě a pátou z posledních šesti zápasů utrpěli hokejisté San Jose, kteří podlehli Washingtonu 4:5 v prodloužení. V divoké přestřelce byli po první třetině ve vedení hosté, Brent Burns ale hned v úvodní minutě druhého dějství dvěma góly v rozmezí 22 sekund otočil skóre ve prospěch domácích.

Ve třetí třetině zase předvedli obrat z 3:2 na 3:4 Capitals, ovšem už za 63 sekund Sharks znovu vyrovnali. Nakonec se ale radovali hráči Washingtonu, o jejich vítězství rozhodl pohotovou dorážkou ve třetí minutě nastaveného času Joel Ward.

Český útočník ve službách San Jose Tomáš Hertl se během necelých třinácti odehraných minut neprosadil a odešel z utkání podruhé za sebou s bilancí -2, jelikož byl na ledě u dvou inkasovaných gólů.

Výsledky zápasů NHL:
Pittsburgh - Detroit 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Branky: 2. Hornqvist, 13. Comeau, 24. Perron, 28. Spaling - 34. Weiss. Petr Mrázek odchytal za Detroit 40 minut, ze 17 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 76,5 procenta. Střely na branku: 21:24. Diváci: 18 580. Hvězdy utkání: 1. Comeau, 2. Hornqvist, 3. Spaling (všichni Pittsburgh).
Chicago - Vancouver 4:5 v prodl. (0:0, 1:3, 3:1 - 0:1)
Branky: 53. a 60. Marián Hossa (na druhou Rozsíval), 21. P. Kane, 58. Saad - 56. a 62. D. Sedin, 25. Vey (Vrbata), 27. Horvat, 32. Kassian. Střely na branku: 41:36. Diváci: 21 346. Hvězdy utkání: 1. D. Sedin (Vancouver), 2. Hossa, 3. P. Kane (oba Chicago).
San Jose - Washington 4:5 v prodl. (0:1, 3:1, 1:2 - 0:1)
Branky: 21. a 21. Burns, 35. Couture, 55. J. Thornton - 16. a 52. Beagle, 27. Brouwer, 54. Carlson, 63. Ward. Střely na branku: 30:33. Diváci: 16 956. Hvězdy utkání: 1. Beagle (Washington), 2. Burns (San Jose), 3. Carlson (Washington).