Florida - Buffalo 5:3Jágrova vítězná premiéra byla bez bodu, zazářili ale mnozí další Češi

vap, mdSport.cz

Ostře sledovaná a nakonec vítězná premiéra! Jaromír Jágr poprvé hrál v novém působišti, už svém osmém v NHL. V dresu Floridy se třiačtyřicetiletý útočník dočkal vítězství 5:3 proti nejhoršímu týmu soutěže, Buffalu. Na oslavu bodů létaly na led plyšové krysy, symbol klubu. Ostatním Čechům se v nočních zápasech bodově dařilo. Nestrašil dvakrát přihrával a trefili se Plekanec, Jaškin, Erat nebo Jordán.

Jaromír Jágr před premiérou v dresu Floridy. Fanoušci věřili, že se prosadí nejen proti Buffalu.

Jágr byl na hrací ploše při úvodním buly. Nastoupil v řadě s Huberdeauem a Barkovem, jimž dohromady není tolik let, co jemu samotnému.

Český útočník Tomáš Fleischmann si na Floridě s Jágrem nezahraje, před zápasem byl vyměněn do Anaheimu za útočníka Heatleyho a výběr v třetím kole draftu.

Jágr, který po čtvrteční výměně z New Jersey nestihl s Panthers ani jeden trénink, byl na ledě i při obou přesilovkách, v nichž Florida ve druhé části hry skórovala a srovnala nepříznivé skóre. Prosadil se nejčastěji střílející domácí hráč Pirri, který dvakrát během minuty a půl překonal českého gólmana hostů Michala Neuvirtha. Ten dlouho potvrzoval exceletní formu, Foligno dokonce mohl pojistit náskok hostů, ale přesilovkami umocňovanému stále drtivějšímu tlaku domácích Buffalo neodolalo. V závěru druhé třetiny obrat dovršil Bjugstad.

Ve 43.minutě měl obrovskou šanci Jágr. Vřítil se do útočné třetiny, ale Neuvirtha nepřekonal. Nevydařená první třetina domácích se slabší chvilkou brankáře Luonga i tak už byla v tu chvíli zapomenuta. Ale ne na dlouho. V 53. minutě vyrovnal Mitchell. Jenže vzápětí znovu vrátil vedení domácím Upshall.

Největším rivalem Panterů je Boston

Florida přestřílela Buffalo 47:14. Na ledě strávil Jágr 17:09 minuty a na Neuvirtha, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, vyslal tři střely. Na gól či asistenci ale čeká nejproduktivnější Evropan v historii NHL už devět utkání. V neděli ve 23:00 SEČ čeká Floridu další domácí duel s Tampou Bay.

Barvy Panthers Jágr zkouší po Pittsburghu, Washingtonu, New Yorku Rangers, Philadelphii, Dallasu, Bostonu a New Jersey. Ani v nich nemá kladenský odchovanec jistotu, že si letos po roční pauze zahraje o Stanleyův pohár. Je k tomu ale blíže, než by byl s Devils - na Boston ztrácí čtyři body.

Florida není pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů, od roku 2000 se do nich probojovala jen jednou (2012). Jágr má být kromě lídra týmu i tahákem pro fanoušky. Florida je s průměrem 10 829 diváků na zápas suverénně nejhorší v NHL. I tentokrát byla hala poloprázdná, přišlo 10 374 návštěvníků.

Češi pomohli Carolině k dalšímu překvapení

Carolina opět zaskočila favorita a připsala si už třetí výhru v řadě. Slušný podíl na porážce NY Islanders měli čeští hráči Andrej Nestrašil s Michalem Jordánem. Především první jmenovaný se rozjel – přihrál na dva góly, z toho jeden vítězný, z posledních dvou zápasů má tak bilanci čtyř bodů.

New York šel do vedení jako první, Carolina ale brzy srovnala. V polovině zápasu vedla už 3:1 a soupeřům stále unikala. Domácím možná uškodilo, že hráli druhý zápas ve dvou dnech, v brance je navíc příliš nepodržel náhradník Johnson

Vítězný gól padl na konci druhé třetiny, kdy Nestrašil střílel z levého křídla. Puk propadl Johnsonovou výstrojí a klouzal do branky, do ní ho však pro jistotu doklepl Malone. Osm sekund před koncem periody si sjel před branku Jordán a svým druhým gólem během kariéry v NHL dal Carolině vedení 5:2. Islanders ve třetí části už jen snižovali.

Carolina má už jen teoretickou naději na postup do play off, přesto v poslední době překvapuje. Vybojovanou výhrou 5:3 nad NY Islanders získala cenný skalp pátého týmu celé NHL.

Kanadský souboj ovládli Canadiens

V deseti sobotních zápasech se ještě z Čechů gólem prosadili Tomáš Plekanec, Dmitrij Jaškin a Martin Erat. Plekanec přispěl k výhře Montrealu 4:0 nad Torontem.

Jaškin byl dlouho jediným střelcem St. Louis, které hrálo překvapivě vyrovnanou partii se slabým Edmontonem. O výhru 2:1 se později postaral Paul Stastny. Český mladík byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Naopak Eratův gól nic neřešil, Arizona s Bostonem prohrála 1:4, což bylo už podeváté v řadě, co hráči Coyotes odcházeli z ledu se svěšenými hlavami.

K domácí výhře Philadelphie 4:2 nad NY Rangers přispěl jednou asistencí Voráček. Na vítězný gól New Jersey přihrál Eliáš, Devils přehráli Blue Jackets na jejich ledě 2:0.

Výsledky NHL:
Florida - Buffalo 5:3 (0:2, 3:0, 2:1)
Branky: 33. a 34. Pirri, 39. Bjugstad, 55. Upshall, 60. MacKenzie - 3. Hodgson, 8. Meszároš, 53. Mitchell. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo 59 minut, z 46 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta. Střely na branku: 47:14. Diváci: 10.374. Hvězdy utkání: 1. Pirri, 2. Upshall (oba Florida), 3. Neuvirth (Buffalo).
Nashville - Detroit 3:4 (0:1, 3:1, 0:2)
Branky: 23. Cullen, 27. Fisher, 37. S. Weber - 8. B. Smith, 23. D. Miller, 44. Marčenko, 50. Tatar. Střely na branku: 40:25. Diváci: 17.361. 1. Tatar (Detroit), 2. Cullen (Nashville), 3. D. Miller (Detroit).
NY Islanders - Carolina 3:5 (1:1, 1:4, 1:0)
Branky: 12. Grabner, 36. Kulemin, 50. Tavares - 18. a 30. McClement (na druhou Nestrašil), 22. Faulk, 38. Malone (Nestrašil), 40. Jordán. Střely na branku: 24:41. Diváci: 16.170. Hvězdy utkání: 1. McClement, 2. Malone (oba Carolina), 3. Boychuk (Islanders).
Columbus - New Jersey 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 16. A. Greene (Eliáš), 60. T. Zajac. Střely na branku: 33:19. Diváci: 17.814. Hvězdy utkání: 1. Schneider, 2. Greene (oba New Jersey), 3. McElhinney (Columbus).
San Jose - Ottawa 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 3. Wingels, 34. Marleau - 48. a 59. Hoffman, 28. E. Karlsson, 44. Mark Stone. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Karlsson, 2. Turris, 3. Hoffman (všichni Ottawa).
Montreal - Toronto 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 42. a 58. Desharnais, 6. Malhotra, 13. Plekanec. Střely na branku: 23:30. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Price, 2. Desharnais, 3. Malhotra (všichni Montreal).
Philadelphia - NY Rangers 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 10. Read (Voráček), 35. Raffl, 42. Del Zotto, 60. Simmonds - 11. J.T. Miller, 32. J. Moore. Střely na branku: 34:36. Diváci: 19.979. Hvězdy utkání: 1. Del Zotto, 2. Couturier (oba Philadelphia), 3. J.T. Miller (Rangers).
Boston - Arizona 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 3. Lucic (Pastrňák), 15. Marchand, 24. Bergeron, 32. Chára - 51. Erat. Střely na branku: 34:32. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Bergeron, 2. Marchand, 3. Chára (všichni Boston).
Edmonton - St. Louis 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 27. Justin Schultz - 13. Jaškin, 55. Stastny. Střely na branku: 22:27. Diváci: 16.839. Hvězdy utkání: 1. Stastny, 2. Jaškin (oba St. Louis), 3. Justin Schultz (Edmonton).
Colorado - Minnesota 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 22. M. Talbot - 11. Haula, 30. Fontaine, 46. Pominville. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.087. Hvězdy utkání: 1. Fontaine, 2. Dubnyk, 3. Haula (všichni Minnesota).