Chicago - Carolina 5:2Chicago ukončilo vítěznou sérii Caroliny, Rozsíval mezi hvězdami zápasu. Hertl přihrával

New York

Český zadák Michal Rozsíval pomohl v utkání NHL dvěma přihrávkami hokejistům Chicaga k výhře 5:2 nad Carolinou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Nejvyššího ocenění se dostalo kapitánovi vítězného celku Jonathanu Toewsovi, autorovi dvou gólů. U první branky hostí, kteří v United Center podlehli po sérii tří výher v řadě, asistoval Andrej Nestrašil. Jednu přihrávku si v pondělí připsal také Tomáš Hertl, jehož San Jose porazilo 4:0 Montreal.

Centr Jonathan Toews (č. 19) se raduje se spoluhráči z Chicaga z gólu.

V sestavě Blackhawks už se objevily nové posily, které klub získal krátce před pondělní uzávěrkou přestupů - veteráni Kimmo Timonen a Antoine Vermette, byly to však tradiční opory, které zápas rozhodly. Hlavní hvězdou byl Toews, který vstřelil dva góly a u dalšího zaznamenal asistenci.

Právě kapitán Chicaga otevřel skóre utkání, když ho v 9. minutě Rozsíval kolmou přihrávkou vyslal za záda obránců soupeře a Toews tváří v tvář brankáři Camu Wardovi nezaváhal. Hned v první minutě druhé třetiny pak stejný hráč unikl ve vlastním oslabení a zvýšil na 2:0. Domácí hokejisté pak do druhé přestávky přidali ještě další dva góly a získali rozhodující náskok.

Rozsíval odehrál možná nejlepší utkání v sezóně poté, co ho v minulých dvou zápasech trenér Joel Quenneville nechal sedět na tribuně. V pondělí před zápasem nabádal šestatřicetiletého veterána k větší důslednosti v obranné činnosti.

"Během dvou zápasů, co jsem nehrál, jsem na sobě tvrdě pracoval. Někdy člověku může taková pauza pomoct, resetujete se a dobijete baterky. Jsem rád, že jsem zpátky v sestavě. Cítím se dobře, snad to bude poznat i na ledě," vykládal dopoledne před utkáním. Večer své předsevzetí potvrdil. Z duelu s Carolinou si kromě dvou asistencí odnesl bilanci +3, protože byl na ledě u tří vstřelených a žádného inkasovaného gólu.

Druhou asistenci si Rozsíval připsal ve 48. minutě, kdy stál u zrodu rychlého protiútoku, který zakončil Marián Hossa gólem na 5:1. Chicago si připsalo třetí výhru z posledních čtyřech zápasů.

Osm zápasů v řadě prohráli hokejisté San Jose na domácím ledě a v tabulce Západní konference vypadli z elitní osmičky zaručující účast v play off. V pondělí však černou sérii ukončili bezchybným výkonem proti Montrealu, který měl za sebou čtyři vítězství.

Sharks potvrdili, že se jim před vlastními fanoušky proti Canadiens daří, Montreal totiž v San Jose prohrál osmý zápas po sobě. Jedním z klíčových hráčů večera byl náhradní brankář Alex Stalock, který zneškodnil všech dvacet střel a podruhé v sezóně vychytal čisté konto.

Povedenou premiéru v dresu Sharks prožil útočník Ben Smith, jehož San Jose získalo v pondělí ráno z Chicaga výměnou za Andrewa Desjardinse. Šestadvacetiletý útočník nastoupil ve formaci s Hertlem a Tommym Wingelsem a uvedl se gólem a asistencí.

Jeho trefa byla navíc vítězná, když v 7. minutě spolu s Hertlem dvěma jemnými tečemi usměrnili do sítě střelu obránce Marca-Édouarda Vlasice a Sharks se ujali vedení 1:0. Smith si připsal šestý gól v sezoně a první po 28 zápasech, Hertl bodoval teprve podruhé v posledních deseti utkáních.

Cennou výhru vybojovali New York Rangers, kteří si vyšlápli na nejlepší tým ligy Nashville. Pod vítězství 4:1 se dvěma gólovými přihrávkami podepsal norský útočník Mats Zuccarello, který krátce před zápasem uzavřel nový čtyřletý kontrakt, jenž mu zaručuje celkový příjem 18 miliónů dolarů.

Výsledky zápasů NHL:
New York Rangers - Nashville 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 7. M. Staal, 25. Kreider, 46. D. Moore, 60. Rick Nash - 36. Cullen. Střely na branku: 40:26. Diváci: 18 006. Hvězdy utkání: 1. Zuccarello, 2. C. Talbot, 3. Kreider (všichni Rangers).
San Jose - Montreal 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 7. B. Smith (Hertl), 20. Pavelski, 27. Irwin, 54. Marleau. Střely na branku: 37:20. Diváci: 17 236. Hvězdy utkání: 1. Stalock, 2. B. Smith, 3. Pavelski (všichni San Jose).
Chicago - Carolina 5:2 (1:0, 3:0, 1:2)
Branky: 9. a 21. Toews (na první Rozsíval), 30. Saad, 36. Krüger, 48. Hossa (Rozsíval) - 45. Liles (Nestrašil), 59. Sjomin. Střely na branku: 26:29. Diváci: 21 641. Hvězdy utkání: 1. Toews, 2. Rozsíval, 3. Hjalmarsson (všichni Chicago).