Lemieux a spol. vyhnali Pruska z branky

NEW YORK

Po téměř dvou letech se představil na domácím ledě kapitán a spolumajitel Pittsburghu Mario Lemieux a předvedl fanouškům úchvatné představení. Za týden čtyřicetiletý útočník měl při výhře 7:2 nad Columbusem v přípravném utkání NHL prsty ve čtyřech gólech a společně se spoluhráči znechutil zápas brankáři Martinu Pruskovi.

Lemieux jeden gól sám dal a na tři přihrál, jeho lajna se Žigmundem Pálffym a Ryanem Malonem se postarala o pět z úvodních šesti tref Penguins. Právě ty skončily za Pruskovými zády a letní posila z Ottawy odcházela ve 28. minutě na střídačku s bilancí 13 zásahů z 19 střel. Pruskův nástupce Tomáš Pöpperle už pak v dresu chřipkou zdecimovaných Blue Jackets inkasoval jen jednou. Porážku hostů kosmeticky zmírnil gólem Jaroslav Balaštík.

Hvězdný Lemieux nadchnul fanoušky v Mellon Areně nejvíce ve 27. minutě, kdy se vracel z trestné lavice. Okamžitě se zapojil do brejku, u hrazení téměř přeskočil obránce Westcotta a připravil gól pro spoluhráče Talbota. "Bylo fajn si zase zahrát doma, zvlášť pro fanoušky. Hráli jsme dobře, řekl bych, že se pořád zlepšujeme, alespoň tehdy, když se nenecháme vylučovat," uvedl po zápase legendární Tučňák.

Svůj třetí gól v přípravných zápasech vstřelil Aleš Hemský, jenž navíc ještě jednou asistencí pomohl Edmontonu k výhře nad rivalem z Alberty Calgary 4:0. Opět se dařilo i jeho bývalému spoluhráči z reprezentační dvacítky Tomáši Plekancovi, který dvěma nahrávkami, včetně té na vítězný gól v prodloužení, přispěl k výhře Montrealu nad Bostonem 4:3.

Výsledky přípravných zápasů NHL:
Philadelphia - New York Islanders 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)
Branky: 19. a 47. Sharp, 13. Richards, 30. Johnsson, 34. Brashear - 4. a 33. Jašin, 1. J. Blake. Střely na branku: 29:34. Diváci: 16 533.
New Jersey - New York Rangers 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky: 3. Parise, 32. Malachov, 39. Mogilnyj - 46. Ortmeyer. Střely na branku: 27:29. Diváci: 9243.
Toronto - Buffalo 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)
Branky: 17. Kilger, 44. Czerkawski - 12. Drury, 23. Pominville, 30. Gaustad, 40. Briere, 54. Pyatt. Střely na branku: 36:37. Diváci: 18 831.
Montreal - Boston 4:3 v prodl. (3:0, 0:2, 0:1 - 1:0)
Branky: 10. Dagenais, 11. Hainsey, 20. Zedník (Plekanec), 63. A. Markov (Plekanec) - 23. Isbister, 29. Boyes, 53. Murray. Střely na branku: 36:24. Diváci: 17 403.
Pittsburgh - Columbus 7:2 (2:0, 4:1, 1:1)
Branky: 24. a 30. Malone, 10. Jackman, 16. Lemieux, 27. Talbot, 33. Pirjetä, 58. Recchi - 24. Balaštík, 58. Brulle. Střely na branku: 31:19. Diváci: 12 669.
St. Louis - Dallas 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 39. Brewer - 14. Robidas, 31. Miettinen (Škoula), 43. Traverse. Střely na branku: 19:19. Diváci: 10 674.
Edmonton - Calgary 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 14. Pronger (Hemský), 24. Moreau, 47. Bergeron, 48. Hemský. Střely na branku: 39:21. Diváci: 14 349.
Colorado - Detroit 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 33. Brunette, 35. Tanguay - 4. Lacouture. Střely na branku: 32:27. Diváci: 18 007.
Los Angeles - San Jose 3:5 (0:0, 2:3, 1:2)
Branky: 24. Miller, 40. Demitra, 59. Ekman - 31. a 34. Clowe, 31. Preissing, 44. Georges. Střely na branku: 21:31. Diváci: 11 494.