Boston - Florida 3:2Chára zranil Jágra, Pastrňák opět zabodoval a popostrčil Boston k play off

New York

Možná to byl klíčový souboj o místo mezi postupující osmičkou. Boston v něm 3:2 udolal Floridu, ve spárech Medvědů tak asi skončily naděje Panterů na účast v play off NHL. V generačním souboji Čechů vyšel jako vítěz David Pastrňák, který dával na 2:2, zatímco matador v hostující sestavě Jaromír Jágr nezaznamenal žádný bod, navíc má zřejmě poraněný prst po ataku kapitána Bruins Zdena Cháry.

Floridští Jaromír Jágr (68) a Jimmy Hayes (12) před bostonským gólmanem Tuukkou Raskem (40), jemuž pomáhá Adam McQuaid (54).

Ztráta Floridy na klíčovou pozici, kterou ve Východní konferenci drží právě bostonští hokejisté, je šestibodová. Oba týmy před sebou mají už jen pět utkání. Spíše než desátá Florida může Boston ohrozit o příčku lépě postavená Ottawa, která zvítězila v Detroitu 2:1 po nájezdech, ztrácí jen tři body a má zápas k dobru.

Boston vstoupil do ostře sledované bitvy lépe a od 17. minuty vedl díky trefě Louie Erikssona. Ve druhé třetině se ale Panterům podařilo skóre otočit. Nejprve po 55 sekundách vyrovnal v přesilové hře Brandon Pirri, ve 33. minutě dostal hosty do vedení Brad Boyes. Jenže třetí část patřila znovu domácím. Pastrňák, nejmladší hráč v letošní NHL, se svou 11. trefou v sezóně postaral o vyrovnání v 50. minutě, když před brankou tečoval nahození Ryana Spoonera od levého mantinelu.

V předposlední minutě - 69 sekund před koncem - pak český mladík na modré čáře přiťukl puk Lucicovi, který vnikl do útočného pásma a střelou švihem rozhodl o výhře Bruins. Pastrňák bodují ve třetím zápase v řadě byl vyhlášen druhou hvězdou utkání právě za střelcem vítězné branky.

Luongo si góly vyčítal: Potopil jsem nás

Brankář Floridy Roberto Luongo si oba góly vyčítal. "Jsem sám ze sebe zklamaný. Myslím, že jsem nás dneska potopil. Na začátku třetí třetiny jsem možná tým podržel několika dobrými zákroky, ale pro ty dva góly není omluva," řekl kanadský gólman.

Jágr poprvé po čtyřech zápasech nebodoval a na ledě strávil jen 13 minut a 21 sekund, což je nejmenší porce od jeho únorového přestupu z New Jersey. To vše kvůli  nespecifikovaném problému ve druhé třetině, kdy byl před brankou domácích důrazně atakován obrovitým Chárou, jenž ho zasáhl hokejkou. Jágr odešel do kabiny a do hry se znovu vrátil až ve třetí části. Podle všeho šlo o poranění prstu na levé ruce.

V kabině Bostonu zavládlo nadšení. "Dokázali jsme se vrátit zpátky. Ve druhé třetině jsme nehráli podle svých představ a nutně jsme se potřebovali o hodně zlepšit. A povedlo se. Našli jsme cestu, jak být efektivnější v koncovce a jak vyhrát tenhle zápas," prohlásil Chára, jehož tým vyhrál nad Floridou ve své TD Garden osmý vzájemný duel v řadě.

Český gólman Petr Mrázek dlouho držel naděje Detroitu na výhru. Inkasoval až v 56. minutě, trefil se Clarke MacArthur ranou od modré čáry a znamenalo to vyrovnání na 1:1. Před tím si v první třetině připsal i skvělý rozštěp proti Marku Stoneovi, při nájezdech však Red Wings neuspěli, netrefil se mj. Mrázkův krajan Marek Židlický.

Senators, kteří znovu nastoupili bez zraněného Milana Michálka, ovšem mohli vyhrát už v normální hrací době, když přestříleli soupeře v poměru 34:17. V rozstřelu Mrázek pustil první dva nájezdy, jenže jeho spoluhráči byli úspěšní, a tak o vítězi rozhodla až čtvrtá série. V té se prosadil Mark Stone, zatímco domácí Stephen Weiss neuspěl. "Tohle je největší vítězství v sezóně. Jelikož Boston porazil Floridu, nutně jsme potřebovali získat dva body. A teď už bude hrát roli každý zápas," uvedl Stone.

Mrázek byl vyhlášen druhou hvězdou utkání po Stoneovi. "Myslím, že Petr byl dnes největší hvězdou. Také jsme výborně hráli v oslabení," zhodnotil utkání trenér Red Wings Mike Babcock. "Získali jsme důležitý bod. A musíme za něj poděkovat Petrovi, protože soupeř nás dnes jasně přehrál," dodal Babcock. Sedmý Detroit má na Ottawu k dobru pět bodů.

Boj o osmičku si v Západní konferenci zkomplikoval Winnipeg. S Ondřejem Pavelcem v bráně. Prohrál doma s Rangers 2:3, na klíčové pozici má ale stále dva body náskok před Los Angeles. Kings ovšem mají utkání k dobru.

Postupu do bojů o Stanley Cup se znovu přiblížili hokejisté Vancouveru, kteří zvítězili 5:4 po samostatných nájezdech v Nashvillu a v tabulce Západní konference mají už sedmibodový náskok před devátými Los Angeles. Penaltový rozstřel vyhráli Canucks 2:0, jedním z úspěšných střelců byl český útočník Radim Vrbata.

Ovečkin předstihl Pivoňku

Mezi střelci s již 50 zásahy vládne Alex Ovečkin z Washingtonu. Na půlstovku gólů za sezónu dosáhl už pošesté v kariéře, což dosud dokázalo jen pět hráčů (Marcel Dionne, Mike Bossy, Wayne Gretzky, Guy Lafleur a Mario Lemieux). Ruský hokejista se do exkluzivní společnosti dostal po zápase s Carolinou, v němž pomohl Capitals gólem a asistencí k vítězství 4:2.

Ovečkin to dokázal poprvé ve své nováčkovské sezóně 2005/06, kdy dal 52 branek. O dva roky později si s 65 zásahy vytvořil osobní rekord, následovaly sezóny s 56 a 50 góly. Po tříleté odmlce, kdy nepřekročil hranici 40 branek, se před rokem vrátil s bilancí 51 gólů.

"Rok od roku je to těžší. Je to úplně jiné než v prvním roce. Teď mi věnují mnohem větší pozornost," řekl Ovečkin. "Je to ale úžasný výkon připojit se ke všem těm jménům," dodal.

Úterní trefa do branky Caroliny byla jeho 472. v dresu Washingtonu, čímž se v klubových tabulkách dotáhl na lídra Petera Bondru. S vylepšením bilance na 419 asistencí se dostal na druhé místo před českého útočníka Michala Pivoňku, který v letech 1986 až 1999 odehrál za Capitals v NHL 825 zápasů, v nichž zaznamenal 181 gólů a 418 asistencí. Více přihrávek si ve Washingtonu připsal už jen Ovečkinův současný spoluhráč Nicklas Bäckström.

NHL:
Boston - Florida 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)
Branky: 17. Eriksson, 50. Pastrňák, 59. Lucic (Pastrňák) - 21. Pirri, 33. Boyes. Střely na branku: 29:24. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Lucic, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Pirri (Florida).
Washington - Carolina 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)
Branky: 3. Green, 12. Ovečkin, 38. Laich, 39. Ward - 26. Gerbe, 31. E. Staal. Střely na branku: 20:25. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin, 2. Green, 3. Kuzněcov (všichni Washington).
Columbus - New Jersey 3:2 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 22. Foligno, 25. Dubinsky z trestného střílení, 61. Johnson - 20. a 58. Cammalleri. Střely na branku: 31:26. Diváci: 14 524. Hvězdy utkání: 1. Johnson, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. Cammalleri (New Jersey).
Winnipeg - NY Rangers 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 4. Slater (Tlustý), 22. Stempniak - 10. Zuccarello, 31. Brassard, 57. Kreider. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 34:24. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Brassard (Rangers), 2. Lowry (Winnipeg), 3. Lundqvist (Rangers).
Detroit - Ottawa 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 26. Nyquist - 56. MacArthur, rozhodující sam. nájezd Stone. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 34 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,1 procenta. Střely na branku: 17:34. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Stone (Ottawa), 2. Mrázek (Detroit), 3. MacArthur (Ottawa).
Nashville - Vancouver 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 1:2 - 0:0)
Branky: 5. Franson, 9. Beck, 40. Stalberg, 55. Fisher - 25. Vey, 27. Hansen, 42. Burrows, 46. Higgins, rozhodující sam. nájezd Bonino. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17 113. Hvězdy utkání: 1. Fisher, 2. Franson (oba Nashville), 3. Bonino (Vancouver).
Toronto - Tampa Bay 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
Branky: 9. Kadri, 13. Booth, 41. Rielly - 19. Callahan (Palát). Střely na branku: 28:41. Diváci: 18 857. Hvězdy utkání: 1. Reimer, 2. Kadri, 3. Booth (všichni Toronto).