Hašek vychytal čisté konto proti svému bývalému týmu Bufallu

NEW YORK

Dominik Hašek se stal ústřední postavou sobotního zápasu severoamerické NHL mezi Ottawou a Buffalem. Pardubický odchovanec si domácí premiéru před fanoušky Senators osladil vychytaným čistým kontem a zasloužil se o vysoké vítězství svého týmu 5:0.

Dařilo se i Tomáši Vokounovi, který v dresu Nashvillu vychytal své 100. vítězství v kariéře, byť až v samostatných nájezdech.

Čtyřicetiletý Hašek kryl celkem 35 střel a byl jmenován největší hvězdou utkání. "Dobře jsem si zachytal," pochvaloval si český gólman, který viděl hlavní rozdíly mezi oběma soupeři ve využívání přesilovek. Ottawa zužitkovala tři početní výhody a za stavu 2:0 přidal další gól Martin Havlát ve vlastním oslabení.

"V oslabení jsme dobře bránili. Nenechali jsme je dorážet, což bylo důležité," chválil spoluhráče brankář, jemuž chybí jen dvě utkání s čistým kontem k dohnání Patrika Roye v počtu vychytaných shutoutů. Bývalý gólman Montrealu a Colorada jich má nyní na kontě 66, za což mu náleží 13. příčka v historických tabulkách NHL.

Montreal zakončil třízápasovou sérii na kluzištích soupeřů dalším vítězstvím. V úspěšném tažení nezaskočili hokejisty Canadiens ani rivalové z Toronta, kteří před svými fanoušky prohráli 4:5. V dresu vítězů si po bodu za asistenci připsali i Jan Bulis s Radkem Bonkem.

Montreal ukázal svoji sílu

Hosté sice dvakrát prohrávali, ale v bouřlivé atmosféře dokázali na náskok soupeře pokaždé reagovat. "Ukázali jsme svoji sílu," pousmál se Mike Ribeiro, jenž v šestapadesáté minutě svým gólem rozhodl napínavý duel. "Pro náš mladý tým je zvládnutá koncovka důležitá. Získáváme sebedůvěru. Neříkám, že hrajeme nejlepší hokej, jaký umíme, ale jsme na správné cestě," řekl kapitán Montrealu Saku Koivu.

Washington na začátku sezony trápí defenziva. Po pátečním sedmibrankovém přídělu od Atlanty inkasovali Capitals od stejného soupeře dokonce ještě o jeden gól víc. Dvě branky vítězů zaznamenal proti svému bývalému zaměstnavateli Peter Bondra, jenž si připsal i asistenci. Tři minuty před koncem skóre uzavřel premiérovou trefou v sezoně Patrik Štefan.

Thrashers přitom nastoupili stále bez Ilji Kovalčuka, který se krátce před utkáním s klubem dohodl na nové pětileté smlouvě. Trenérům by měl být ruský reprezentant k dispozici pro středeční utkání proti Montrealu.

Tučňáky zklamala obrana

Dvě přestřelky s výsledkem 6:7 byly na pořadu dne v Pittsburghu a St. Louis. V obou případech odešly domácí celky poraženy. Nově poskládaný tým Tučňáků tak stále čeká na první vítězství. Domácí porážku jim zinscenoval Boston se spasitelem Glenem Murrayem v sestavě. Křídlo elitní formace Bruins zařídilo dva góly, tím druhým rozhodlo prodloužení.

Prvních dvou branek v novém ročníku docílil i Mario Lemieux. Vlastník pensylvánského klubu zaznamenal v NHL gól poprvé od 11. října 2003. Před utkáním si přál jediné: "Musíme začít proměňovat šance." To se sice povedlo, přesto nemohl být spokojen. Pittsburgh totiž tentokrát zklamala hra obrany.

S tou má stále velké problémy i St. Louis. Po dvou porážkách od Detroitu si tým Petra Čajánka chtěl spravit reputaci proti San Jose. To ale v drtivé koncovce rozhodlo o zisku tří bodů. Zlínský rodák se při absenci zraněného Keitha Tkachuka stal klíčovou osobností Blues. Ani jeho dva body za gól a asistenci k prvnímu vítězství modrých barev v sezoně nedopomohly.

Neprůstřelnost Luonga ukončil Švéd Modin

První porážku utrpěli hokejisté Floridy. Neprůstřelnost Roberta Luonga ukončil po samostatném úniku Švéd Fredrik Modin, na něhož po návratu z trestné lavice zapomněli obránci Panterů. Luongo předtím neinkasoval 148 minut a jedenadvacet vteřin. Do historických tabulek se zapsal Dave Andreychuk. Kapitán Tampy nastoupil k zápasu s pořadovým číslem 1600. Připojí se tak k velikánům jako jsou Ron Francis, Gordie Howe, Scott Stevens, Larry Murphy nebo Ray Bourque.

V New Jersey se představili Rangers, tedy oblíbený klub brankáře Ďáblů Martina Brodeura. Ten v předchozích patnácti zápasech proti Jezdcům prohrál jen dvakrát. A v sobotu si bilanci ještě vylepšil. K vítězství New Jersey 3:2 v prodloužení přispěl třiatřiceti zásahy. Vedle Jasona Warda ho přelstil i Martin Ručinský, jemuž v přesilovce asistoval jmenovec Straka.

Stejným výsledkem zdolali Islanders Carolinu, stačila jim k tomu ale regulérní hrací doba. Hosté se sice ujali vedení po střele Staala z osmé minuty, pak ale domácí díky Blakeovi, Šatanovi a Batesovi třikrát udeřili a vývoj utkání otočili. Staal svým druhým gólem už jen upravil skóre. "Škoda, že jsme nevyužili další šance z úvodu utkání," litoval Eric Staal, smutný hrdina zápasu. "DiPietro předvedl několik dobrých zákroků," dodal.

Právě výkon gólmana domácích byl odrazovým můstkem k zisku tří bodů pro Ostrovany. "Dal nám šanci dostat se zpět do zápasu, kterou jsme využili," ocenil trenér domácích Steve Stirling.

Hrdinou Edmontonu byl Torres

Carolina ale měla i haldu smůly. Rozdílový gól na 2:1 zametl za svého gólmana nešťastně obránce Oleg Tverdovskij. "Omlouvám se. Puk jsem viděl na poslední chvíli a chtěl jsem ho odehrát pryč od branky. To se ale nepovedlo," vracel se k důležitému momentu souboje ruský borec.

Až samostatné nájezdy rozhodly o vítězství Edmontonu nad Vancouverem 4:3 a Nashvillu proti Anaheimu (3:2). Hrdinou Edmontonu byl autor vítězného nájezdu Rafi Torres, který předtím v poslední minutě svým druhým gólem v utkání rozhodl o tom, že se bude prodlužovat Na obě povedené rány mu asistoval Aleš Hemský, bod za přihrávku na první gól Horcoffa si připsal jeho spoluhráč Radek Dvořák.

V Nashvillu skončil souboj Selänneho s Kariyou, dvou bývalých spoluhráčů a velkých kamarádů, lépe pro Predátora Kariyu, jenž přisoudil v samostatných nájezdech o bod víc svému mužstvu. Hlavními oporami domácích ale byli Vokoun a Yanic Perreault, autor dvou gólů. Mistr světa z Vídně si připsal třiatřicet úspěšných zákroků.

Slovenský mladík Marek Svatoš rozhodl přetahovanou v Dallasu, kde vyhrálo Colorado 3:2. Premiérového vítězství v pozici trenéra se dočkal ve Phoenixu Wayne Gretzky. Jeho svěřenci zdolali Minnesotu 2:1. V utkání rozhodčí nařídili dvě trestná střílení. Domácí Nagy nedal Rolosonovi šanci, na opačné straně se neujala střela Daigla, kterou vykryl Curtis Joseph. I proto se Kojoti, kteří opět nastoupili bez zraněného Petra Nedvěda, mohli radovat z vítězství.

Toronto - Montreal 4:5 (0:0, 2:3, 2:2)
Branky: 32. Steen, 33. Domi, 43. Stajan, 51. Antropov - 29. Perežogin, 34. Sundström (Bonk, Bulis), 35. Souray, 54. Begin, 56. Ribeiro. Střely na branku: 20:25. Diváci: 19.410.
Ottawa - Buffalo 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)
Branky: 29. a 58. Heatley, 15. Spezza, 45. Havlát, 48. Redden. Střely na branku: 35:35. Brankář Hašek (Ottawa) odchytal 60 minut s úspěšností zásahů 100 procent. Diváci: 19.661.
New York Islanders - Carolina 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 34. J. Blake, 46. Šatan, 48. Bates - 8. a 59. Staal (na první Vašíček). Střely na branku: 35:44. Diváci: 16.234.
Atlanta - Washington 8:1 (2:1, 1:0, 5:0)
Branky: 7. a 35. Bondra (na druhou Modrý, Štefan), 19. De Vries, 41. Aubin, 44. Mellanby, 53. Savard (Modrý), 56. Marián Hossa, 58. Štefan - 20. Heward. Střely na branku: 42:20. Diváci: 18.759.
New Jersey - New York Rangers 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 16. Kozlov, 43. Mogilnyj, 64. Rafalski - 5. Ward, 29. Ručinský (Straka). Střely na branku: 27:35. Diváci: 17.698.
Pittsburgh - Boston 6:7 v prodl. (3:2, 3:2, 0:2 - 0:1)
Branky: 13. a 32. Lemieux, 4. Pálffy, 17. Jackman, 21. Orpik, 39. Crosby - 47. a 61. Murray, 12. Samsonov, 16. Bergeron, 29. Leahy, 31. Green, 49. Boyes. Střely na branku: 29:41. Diváci: 17.132.
Tampa Bay - Florida 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 21. Modin, 52. St. Louis - 60. Nieuwendyk. Střely na branku: 34:29. Diváci: 20.933.
St. Louis - San Jose 6:7 (3:2, 2:1, 1:4)
Branky: 16. a 48. Mayers, 11. Backman (Čajánek), 19. Young, 23. Čajánek, 35. Hoggan - 33. a 46. Dimitrakos, 5. Ekman, 8. Marleau (sam. nájezd), 46. Preissing, 53. Stuart, 59. Cheechoo. Střely na branku: 26:39. Diváci: 15.048.
Nashville - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 28. a 41. Perreault, rozhodující nájezd Kariya - 8. Pahlsson, 54. Petr Sýkora I. Střely na branku: 35:35. Diváci: 16.279.
Dallas - Colorado 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 21. Lehtinen, 52. Morrow - 33. Turgeon, 40. Sakic, 59. Svatoš. Střely na branku: 18:31. Diváci: 18.532.
Edmonton - Vancouver 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 3., 60. a rozhodující nájezd Torres (na obě Hemský), 2. Horcoff (Dvořák) - 18. a 46. Näslund, 53. Salo. Střely na branku: 34:31. Diváci: 16.839.
Phoenix - Minnesota 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 19. Nagy (sam. nájezd), 56. Doan - 14. R. Robitaille. Střely na branku: 17:24. Diváci: 17.799.