Hašek vychytal 300. vítězství v NHL

Čtyřicetiletý Dominik Hašek přispěl v sobotu dalším ze svých velkolepých výkonů v brance Ottawy k udržení neporazitelnosti mužstva v dosavadní sezóně. Český brankář proti Bostonu vychytal už své 300. vítězství v NHL, čímž se zařadil na třiadvacáté místo mezi gólmany v historii soutěže. V utkání zlikvidoval 34 střel a překonal jej až sedmnáct minut před koncem Leahy.

"Na nulu jsem ale nemyslel. Soustředil jsem se, abych přispěl k vítězství," řekl skromně spoluhráč Martina Havláta, který se na výhře podílel dvěma asistencemi.

Ve spanilé jízdě pokračuje i Nashville s dalším českým brankářem Tomášem Vokounem. Ve vítězné sérii je nezastavilo ani St. Louis, které naopak zažívá nejhorší vstup do ligy od roku 1977.

"Predátorům" tentokrát nevycházely přesilovky, o to kreativnější byli ve hře pět proti pěti. Vokoun k vítězství 4:1 přispěl osmadvaceti zákroky, Martin Erat asistencí. "Mladé dravce doplnili o zkušené hráče, jako jsou Kariya s Perraultem. Je to vyvážené mužstvo," ocenil kvality týmu Barryho Trotze jeho kolega Mike Kitchen.

Plekanec si připsal první gól v NHL

Hokejisté Toronta uspěli na ledě Montrealu především díky dvěma trefám Erica Lindrose, který v 53. minutě rozhodl do té doby vyrovnaný souboj rivalů, jenž nakonec skončil 2:3.

V domácím dresu si premiérový gól v NHL připsal český útočník Tomáš Plekanec, který herně ožil vedle zkušenějších Rydera s Ribeirem. "Byl to vážně moc pěkný gól," ocenil zásah kladenského odchovance z levého kruhu Ribeiro. "Po něm jsme chtěli vývoj otočit. Bohužel se to ale nepovedlo."

Bratrský souboj zažil New York, kam zamířila Atlanta. Z duelu slovenských bratří Hossů vyšel úspěšněji mladší Marcel, jenž se dvěma přihrávkami podílel na vítězství Rangers 5:1. Jeho bratr Marián nahrál spolu s Patrikem Štefanem na čestný úspěch hostů Kovalčukovi.

Branku domácích opět hájil Švéd Henrik Lundqvist, který při absenci zraněného Kevina Weekse vychytal druhé vítězství za sebou. "A lidé hned vyvolávají moje jméno. Je to hezký pocit," lebedil si náhradník. Body do statistik si připsala i česká enkláva v Rabgers, gól a přihrávku zaznamenal Martin Ručinský, asistencemi přispěli Jaromír Jágr, Marek Malík, Martin Straka i Michal Rozsíval.

Vrbata s Vašíčkem pomohli k výhře nad Devils

Carolina si vyšlápla na domácí New Jersey. Do sestavy Hurricanes se vrátil Radim Vrbata, který spolu s Josefem Vašíčkem zaznamenal gól a asistenci. Čeští mistři světa se tak podíleli na vítězství 6:1. Jejich trenér Peter Laviolette oslavil stý triumf v NHL.

Martin Brodeur se znovu nepředvedl v oslnivé formě, když z devatenácti ran inkasoval pětkrát a po druhé třetině přenechal své místo náhradníku Clemmensonovi. "Začínáme se zvedat hlavně proto, že proměňujeme šance," postřehl jeden z nejzkušenějších hráčů Caroliny Rod Brind'Amour.

Pittsburgh sice v pátek stačil vydolovat alespoň bod ve Philadelphii, Tampa však neměla v Mellon Areně s domácími slitování. Největší podíl na úspěšném vystoupení "Blesků" měla jejich elitní řada ve složení Fedotěnko, Lecavalier, Prospal. Každý její člen zaznamenal gól i přihrávku, Lecavalier asistoval dvakrát. Za Penguins skóroval Slovák Pálffy.

V brance hostí se poprvé v sezóně objevil zkušený Sean Burke, jenž dostal přednost před jedničkou Johnem Grahamem. "Musím přiznat, že jsem byl nervóznější než kdykoliv předtím. Na utkání jsem musel stále myslet. Jsem rád, že jsme ho zvládli," oddychl si Burke.

Edmonton opět neuspěl proti Calgary

O vítězství Floridy se postaral až gólem minutu a sedm vteřin před uplynutím šedesáté minuty kapitán Olli Jokinen, jenž zužitkoval přesilovku po zbytečném faulu Sturma.

Hostům na body nestačily ani dvě povedené akce Daniela Briera. "Měli jsme snad patnáct výhodných šancí. Vítězství jsme si zasloužili," myslel si trenér Pantehrs Jacques Martin. Ocenil zejména výkon tria Nieuwendyk, Horton, Olesz, jež se zasloužilo o vyrovnání na 1:1. "Tato řada zaslouží můj obdiv."

Edmontonu se proti Calgary tradičně nedaří. Oilers z posledních sedmi vzájemných zápasů prohráli pět a nedařilo se jim ani tentokrát. Miikka Kiprusoff si po vítězství 3:0 připsal letošní premiérovou vychytanou nulu. "Ze střídačky už to několikrát vypadalo, že dostaneme gól, ale Miikka najednou proti puku vykopl beton a situaci zachránil," kroutil hlavou kapitán Calgary Jarome Iginla. "Podržel nás a zároveň povzbudil."

Detroit uhlídal Phoenix

Do Detroitu se vrátil Curtis Joseph, tentokrát ale v brance Phoenixu, svůj minisouboj proti bývalému konkurentovi Mannymu Legacemu však prohrál. Favorizovaný Detroit neponechal nic náhodě a zdolal protivníka 2:0.

"Dobře jsme bránili. Hráli jsme soustředěně a soupeře nepustili ani do jednoho přečíslení," děkoval spoluhráčům za plnění defenzivní práce Legace, jenž měl usnadněnou úlohu i proto, že se v dresu Kojotů již neobjevil veterán Brett Hull, který krátce před úvodním vhazováním oznámil ukončení bohaté kariéry.

Sobotní program završil duel mezi San Jose a Chicagem, v němž se diváci dočkali sedmi branek. O jednu víc uvízlo v kleci hostujících "Jestřábů". Na první úspěšnou střelu zápasu nahrával Milan Michálek.

Kuriózní moment nastal na začátku druhé třetiny, kdy si rozhodčí nevšimli gólu Barnabyho a nechali pokračovat hru. Po uplynutí devadesáti vteřin hry se nakonec rozhodli překontrolovat videozáznam, který odhalil, že kotouč proklouzl pod nadzvednutou brankou domácího Nabokova. Známý bouřlivák se tak dodatečně mohl radovat z prvního gólu v sezóně.

Montreal - Toronto 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 9. Kovaljov, 46. Plekanec - 28. a 53. Lindros, 16. Allison. Zásahy brankářů: Theodore 21/18 - Belfour 31/29.
Ottawa - Boston 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Branky: 12. Neil, 16. Vermette (Havlát), 32. Bochenski, 33. Volčenkov (Havlát), 43. Smolinski - 43. Leahy. Zásahy brankářů: Hašek 35/34 - Raycroft 24/20, Toivonen 18/17.
New York Rangers - Atlanta 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 11. Ručinský, 33. Ortmeyer (Straka), 34. Rucchin (Ručinský), 37. Nylander (Rozsíval, Jágr), 53. Nieminen (Jágr, Malík) - 50. Kovalčuk (Štefan). Zásahy brankářů: Lundqvist 29/28 - Berkhoel 29/24.
Philadelphia - New York Islanders 5:1 (4:1, 1:0, 0:0)
Branky: 3. a 17. Handzuš, 12. Sharp, 14. Johnsson, 32. Gagne - 5. York. Zásahy brankářů: Esche 20/19 - Snow 46/41.
New Jersey - Carolina 1:6 (0:3, 1:2, 0:1)
Branky: 27. Pandolfo - 35. a 51. Brind'Amour, 6. Vrbata, 17. Cole, 17. Cullen (Vašíček), 39. Vašíček (Vrbata). Zásahy brankářů: Brodeur 19/14, Clemmensen 6/5 - Ward 28/27.
Pittsburgh - Tampa Bay 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky: 42. Pálffy - 13. Prospal, 26. Fedotěnko, 39. Lecavalier (Prospal). Zásahy brankářů: Fleury 30/27 - Burke 21/20.
Florida - Buffalo 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 28. Horton (Olesz), 33. Gelinas, 59. Jokinen (Krajíček) - 14. a 55. Briere. Zásahy brankářů: Luongo 34/32 - Miller 42/39.
St. Louis - Nashville 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 26. Mayers - 7. Sullivan, 33. Legwand, 40. Hartnell, 59. G. Johnson (Erat). Zásahy brankářů: Lalime 23/20 - Vokoun 29/28.
Calgary - Edmonton 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 10. Langkow, 16. Iginla, 59. Warrener. Zásahy brankářů: Kiprusoff 33/33 - Markkanen 27/25.
Phoenix - Detroit 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 23. Zetterberg, 55. Dacjuk. Zásahy brankářů: Joseph 20/18 - Legace 23/23.
San Jose - Chicago 4:3 (2:1, 2:2, 0:0)
Branky: 28. a 31. Marleau, 3. Sturm (M. Michálek), 11. Cheechoo - 17. Morgan, 24. Barnaby, 39. Ellison. Zásahy brankářů: Nabokov 27/24 - Anderson 44/40.
2. Edmonton630314:176
3. Minnesota521217:125