Gretzky se vrátil vítězně do Edmontonu

NEW YORK

Český hokejista Phoenixu Petr Nedvěd se podílel na úspěšném návratu Wayna Gretzkého do Edmontonu v roli trenéra. Po Nedvědově přihrávce skóroval v prodloužení obránce Derek Morris a Phoenix si z Kanady odvezl vítězství 4:3. Byla to už druhá asistence Nedvěda v utkání, na začátku třetí třetiny nahrál na třetí gól týmu Doanovi.

Zápasu v Edmontonu předcházela slavnostní ceremonie, při které byl ke stropu haly vyvěšen dres Paula Coffeyho s číslem sedm. To Gretzkého dres už je v hale vidět delší dobu a svěřenci nejproduktivnějšího hráče všech dob začali utkání pěkně zostra. Po první třetině vedl Phoenix už 2:0, když obě branky vstřelil ruský útočník Oleg Saprykin.

Ve druhé části sice za domácí snížil jeho krajan Igor Uljanov, ale branka Doana na začátku třetí třetiny znovu zaručila Kojotům vedení o dvě branky. Jenže brzy poté dokázal Edmonton góly Pecy a Reasonera vyrovnat a zápas dospěl do prodloužení. Z něj se odehrála pouze minuta, když vyloučení domácího Staiose využil obránce Morris a po přihrávce Nedvěda tvrdou ranou překonal gólmana Markkanena.

Čeští hokejisté byli vidět i v dalších zápasech. Na výhře Montrealu nad Bostonem 4:3 se asistencí na první branku Rydera podílel Tomáš Plekanec. Přihrávku si připsal i Jaroslav Špaček, ale jeho Chicago prohrálo ve Vancouveru 2:6.

Montreal - Boston 4:3 (0:2, 2:1, 2:0)
Branky: 26. Ryder (Plekanec), 34. Koivu, 43. Ribeiro, 50. Pěrežogin. - 6. Axelsson, 9. Leetch, 36. Boynton. Zásahy brankářů: Theodore 23/3 - Raycroft 38/4. Diváci: 21.273.
New Jersey - Florida 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky: 20. Brylin, 34. Viktor Kozlov, 45. Parise, 54. Mogilnyj - 18. Horton, 37. Payer, 44. Kolník. Zásahy brankářů: Brodeur 24/3 - Luongo 34/4. Diváci: 11.166.
Edmonton - Phoenix 3:4 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 0:1)
Branky: 26. Uljanov, 45. Peca, 48. Reasoner - 12. a 14. Saprykin, 42. Doan (Nedvěd), 61. Morris (Nedvěd). Zásahy brankářů: Markkanen 34/4 - Joseph 30/3. Diváci: 16.839.
Vancouver - Chicago 6:2 (0:0, 4:1, 2:1)
Branky: 25. a 33. Öhlund, 23. D. Sedin, 27. Salo, 49. Morrison, 60. Näslund - 30. Vorobjov (Špaček), 44. Lapointe. Zásahy brankářů: Cloutier 26/2 - Chabibulin 25/6. Diváci: 18.630.