F. Kaberle zařídil první letošní prohru Ottawy

Šest zápasů trvala vítězná šňůra hokejistů Ottawy v úvodu letošního ročníku zámořské NHL. Úspěšný vstup dosud neporaženého týmu do sezóny přeťali až v pondělí hráči Caroliny. Hurricanes na svém ledě zvítězili 3:2, když vítěznou branku vstřelil obránce František Kaberle.

Zápas pro Carolinu nezačal ovšem nijak růžově, brankář Martin Gerber lovil ve čtvrté minutě už podruhé puk z branky a vše nasvědčovalo tomu, že série Ottawy se protáhne minimálně o jedno utkání. "Uměl bych si představit lepší vstup do zápasu," krčil rameny Gerber. "Utkání ale končí až po šedesáti minutách," podotkl.

Gólman domácích se nemýlil. Senators totiž ztratili střeleckou potenci a Carolina se vrítila do zápasu. Už v závěru první třetiny vedla v počtu střel, před polovinou utkání pak načala při přesilovce obrat. Ottawský Zdeno Chára nevyužil brejk a domácí odpověděli bleskovým protiútokem, jemuž nezabránilo ani varovné klepání Dominika Haška hokejkou o led. Rob Brind'Amour ujel po pravé straně a vzápětí poslal do stoprocentní šance Erica Staala.

O čtyři minuty později už byl srovnáno zásluhou Matta Cullena a v závěrečné části se hrálo zase od začátku. Na rozhodnutí diváci nemuseli čekat dlouho. František Kaberle dostal v 43. minutě přihrávku na modré čáře a pohotovou střelou překvapil Haška, jemuž stínili výhled Brind'AMour s Josefem Vašíčkem. Snahu Ottawy o srovnání pak korigoval spolehlivý Gerber, jenž si připsal 45 úspěšných zákroků.

"Pokud chybujete v utkání s dobrými týmy, nemůžete se divit, že si vás podají. Zápas jsme trochu podcenili a Carolina si kolektivním výkonem zajistila vítězství," uvedl po zápase trenér Ottawy Bryan Murray.

Detroit vyhrál pošesté v řadě

Hráčům Columbusu se nepodařil zázrak v duelu s favorizovaným Detroitem a prohráli vysoko 2:6. Blue Jackets sice na domácím ledě vedli po gólu Berarda, na němž se podílel také David Výborný, Detroit ale ještě v první třetině srovnal a od druhé části třímal otěže zápasu pevně v rukou.

K vysokému vítězství přispěli po dvou brankách Brendan Shanahan a Pavel Dacjuk, při jehož druhém gólu asistoval také obránce Jiří Fischer. Detroit tak potvrdil pozici nejlepšího celku NHL, vyhrál šestý zápas v řadě, celkově pak deváté utkání z deseti.

V divokou přestřelku se změnilo také utkání Toronto - Boston, kde o vítězství domácích 5:4 rozhodly až samostatné nájezdy. Hrdinou zápasu byl gólman Toronta Ed Belfour, jenž pochytal 49 střel soupeře.

Carolina - Ottawa 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky: 28. Staal, 32. Cullen, 43. F. Kaberle - 1. Eaves, 4. Spezza. Zásahy brankářů: Gerber 47/145 - Hašek 27/24. Diváci: 12 116.
Columbus - Detroit 2:6 (1:1, 1:4, 0:1)
Branky: 11. Berard (Výborný), 32. Letowski - 17. a 37. Shanahan, 28. a 30. Dacjuk (na druhou Fischer), 38. Schneider, 52. Zetterberg. Zásahy brankářů: Denis 37/31 - Legace 33/31. Diváci: 16098.
Toronto - Boston 5:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:3, 1:1 - 0:0)
Branky: 13. Domi, 14. McCabe, 37. Chavanov, 56. Ponikarovsky, rozhodující sam. nájezd Lindros - 23. Leahy, 24. Moran, 32. G. Murray, 44. Boyes. Zásahy brankářů: Belfour 53/49 - Raycroft 32/28. Diváci: 19 383.
1. Vancouver971135:2715
2. Minnesota951332:2011