Tampa opěvuje obránce Hedmana. Bleskům nahrávají i historické statistiky

Chicago

Švédský obránce Victor Hedman hraje klíčovou roli v útočných manévrech hokejistů Tampy ve finále Stanley Cupu. Již v utkání číslo dva si čtyřiadvacetiletý bek připsal dvě asistence, ve třetím duelu v Chicagu přihrál znovu na dva góly a výrazně se tak zasloužil o vítězství 3:2. Floridský celek tak vede 2:1 na zápasy a po 11 letech má nakročeno k zisku nejcennější hokejové trofeje. Dlouhodobé statistiky totiž dokumentují, že pokud byl v historii stav finále po dvou střetnutích nerozhodný 1:1, dohromady jednadvacetkrát z 26 případů získal pohár vítěz třetího klání.

Obránce Tampy Victor Hedman (vlevo) bojuje o puk s Andrewem Shawem z Chicaga.

Hedman se v pondělí nejprve blýskl v první třetině, kdy napřáhl za vlastní brankou a prudkou přihrávkou našel na útočné modré čáře Ryana Callahana, jenž se díky tomu dostal do palebné pozice a tvrdou ranou otevřel skóre. Celá akce trvala pouhé čtyři sekundy. Podruhé se Hedman ukázal tři minuty před koncem zápasu, kdy zavezl puk až do rohu útočného pásma a jeho přesný pas před branku proměnil Cedric Paquette ve vítězný gól.

"To, co Victor předvádí, je jednoduše jeho velká párty," prohlásil trenér Jon Cooper. "Úžasně přihrál na první gól a pak předvedl skvělou akci při rozhodujícím gólu. Podal dnes monstrózní výkon," nešetřil kouč Lightning superlativy.

"Mít podíl na výsledku a vidět, co to pro náš tým znamená, to je moje priorita číslo jedna. Říkám to od začátku play off, chci být rozdílovým hráčem, a to na obou stranách kluziště. A pořád se snažím zlepšovat," uvedl Hedman.

Bishop tajemství neprozradil

Dalším hrdinou Tampy byl brankář Ben Bishop. Poté, co z blíže nespecifikovaných důvodů nedochytal druhé utkání, se dlouho řešilo, zda bude moci nastoupit. Nastoupil, zneškodnil 36 střel domácích hráčů a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Tajemství, s jakými se potýkal problémy, ale neprozradil. "Abych nechytal finále, to by muselo být něco hodně vážného," poznamenal pouze.

Bishop ale nebyl jediným důvodem, proč hráči Chicaga skórovali pouze dvakrát. Na vině byla i jejich neschopnost proměnit obrovské šance. V první třetině, ve které si domácí vytvořili velkou střeleckou převahu, totiž Marián Hossa a Teuvo Teräväinen netrefili odkrytou branku.

"První třetina se nám povedla. Dvakrát jsme nedali gól do prázdné, ale pořád to bylo 1:1. Druhá třetina vyšla lépe soupeři, třetí byla vyrovnaná. Těžká porážka," shrnul zápas trenér Chicaga Joel Quenneville.

Elitní Jestřábi se trápí

Jeho tým poprvé v letošním play off prohrál dva zápasy za sebou a zároveň si připsal teprve druhou porážku z devíti duelů na domácím ledě. Naopak Tampa vyhrála venku už poosmé z jedenácti utkání. A to i proto, že se trápí soupeřovi elitní útočníci. Patrick Kane ve třech zápasech finále ještě nebodoval, Jonathan Toews zaznamenal jedinou asistenci.

"Je to frustrující. Spousta věcí, které jsme dnes udělali, nám dávala víru v úspěch. A pak jsme doplatili jen na pár malých chyb. Zodpovědní jsme za to všichni," pokrčil rameny kapitán Toews.

Který tým vyhraje čtvrtý finálový zápas Stanley Cupu?