Jágr hattrickem zničil Pittsburgh

Útočník Jaromír Jágr vstřelil v sobotním utkání v Pittsburghu svůj dvanáctý hattrick v NHL a podílel se na vysokém vítězství New Yorku Rangers nad svým bývalým týmem 6:1. Gólman Nashvillu Tomáš Vokoun vychytal proti St. Louis už desátou výhru v sezóně. O vítězství Phoenixu nad Anaheimem se zasloužil trefou v prodloužení obránce Zbyněk Michálek.

Rangers rozhodli o své výhře v Pittsburghu ve druhé třetině, kdy díky dvěma Jágrovým gólům z 29. minuty soupeři unikli na tříbrankový rozdíl. Snížit se sice povedlo Recchimu, hosté však utkání kontrolovali a dalšími třemi góly svou dominanci potvrdili. Hattrick završil nejproduktivnější hráč New Yorku po přihrávkách Martina Straky s Petrem Průchou během přesilovky v poslední minutě.

Excelentní večer mistrovi světa z Vídně nepokazili ani fanoušci Penguins, kteří mu nemohou zapomenout odchod do Washingtonu v roce 2001. Jakýkoliv Jágrův dotyk s pukem doprovázel hlasitý pískot. "Tehdy jsem odcházel proto, aby klub ušetřil na rozpočtu. Nejsem první ani poslední, na koho lidi pískají. Motivovalo mě to k tomu být lepší a uspět tady," řekl novinářům Jágr, který s týmem absolvoval čtvrté náročné utkání v šesti dnech.

Vokoun vychytal desátou výhru

Vokoun vychytal proti St. Louis (3:1) své desáté vítězství v sezóně. "Vytvořili jsme si nějaké šance, on byl ale spolehlivý," ocenil výkon českého gólmana Nashvillu hostující útočník Jamal Mayers.

Hokejisté Blues prohráli jedenáct utkání po sobě a Predátorům, rivalům z Centrální divize, podlehli už potřetí v sezóně. "Určitě to proti nim ještě bude boj. Teď jim ale chybí dřívější tahouni jako Pronger nebo zraněný Tkachuk, což nám pozici usnadňuje," uvedl Scott Hartnell, autor dvou gólů. Druhý vstřelil ve vlastním oslabení, což se mu povedlo vůbec poprvé v NHL. Marek Židlický přihrál na gól Timonenovi.

Podruhé během 24 hodin se utkaly New Jersey a Washington a podobně jako v pátek byli i tentokrát po výhře 3:2 úspěšnější Devils. Jejich obránce Vladimir Malachov oslavil gólem své 700. utkání v NHL.

Kanadské derby pro Toronto

V kanadském derby prohrál Montreal doma s Torontem 4:5 v prodloužení. V dresu vítězů dvakrát asistoval Tomáš Kaberle, který připravil i gól v nastavení Jeffu O'Neillovi. "Montreal s Torontem jsou nejhokejovější města v NHL. Všichni jsme si tohle utkání užili," řekl torontský obránce Bryan McCabe, který nashromáždil tři body za gól a dvě přihrávky.

I bez Dominika Haška vyhrála Ottawa nad Buffalem hladce 6:1. "Věříme si, to je nejdůležitější," uvedl dirigent ofenzivního orchestru Daniel Alfredsson. Ještě výraznějším rozdílem skončilo utkání v Carolině, kde domácí utrpěli od Atlanty nejtěžší debakl (0:9) od přesunu z Harfordu. Gólově se prosadil i Robert Holík.

New York Islanders a Philadelphia nezaváhali v domácím prostředí proti Bostonu respektive Floridě. "Ostrovan" Mike York přispěl k zisku dvou bodů po výsledku 5:2 100. gólem v NHL. Flyers vyhráli 5:4, když McLennana překonal i Simon Gagne, který se se 17 góly dělí s Jaromírem Jágrem o prvenství v tabulce střelců.

Zbyněk Míchálek vystřelil Phoenixu výhru

Obránce Zbyněk Michálek přisoudil Phoenixu vítězství 2:1 v prodloužení nad Anaheimem, za který už nastoupil po absenci v 13 zápasech Sergej Fjodorov. "Je ale úplně jedno, kdo dá gól. Důležitý je týmový úspěch," uvedl český střelec třetího gólu v letošním ročníku. Gólman Coyotes Curtis Joseph vychytal 404. vítězné utkání v NHL, čímž se posunul na osmé místo historických tabulek. Přeskočil tak svého brankářského trenéra Granta Fuhra.

Vyhrát šest zápasů za sebou se Calgary povedlo naposledy v roce 1994 a po jedenácti letech na úspěšnou sérii navázali, když tentokrát zvítězili nad obávaným Coloradem 5:3. Dvě gólové přihrávky zaznamenal v domácím týmu Roman Hamrlík. Milan Hejduk v dresu soupeře asistoval jednou.

Duel v San Jose dospěl po výsledku 2:2 v základní hrací době až k samostatným nájezdům, jež rozhodl Sergej Zubov z Dallasu. V týmu z Texasu skóroval jednou Jason Arnott, jenž proti oblíbenému soupeři dal již svůj dvaadvacátý gól.

New Jersey - Washington 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
Branky: 14. Malachov, 23. Langenbrunner, 36. Marshall - 25. Bradley, 27. Sutherby. Střely na branku: 28:20. Diváci: 15 209.
Montreal - Toronto 4:5 v prodl. (0:0, 2:3, 2:1 - 0:1)
Branky: 32. Markov, 36. Ryder, 48. Begin (Bonk), 49. Kovaljov - 25. McCabe (T. Kaberle), 28. Ponikarovskij, 40. Wellwood, 58. Allison, 65. O'Neill (T. Kaberle). Střely na branku: 35:24. Diváci: 21 273.
Ottawa - Buffalo 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)
Branky: 22. a 37. Heatley, 20. Neill, 21. Alfredsson, 26. Fisher, 46. Spezza - 55. D. Roy. Střely na branku: 37:25. Diváci: 19 414.
New York Islanders - Boston 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Branky: 39. a 60. Bates, 13. York, 54. Hunter, 55. Asham - 18. Scatchard, 43. Samsonov. Střely na branku: 31:31. Diváci: 15 228.
Philadelphia - Florida 5:4 (3:2, 1:2, 1:0)
Branky: 3. a 60. Knuble, 1. Gagne, 14. J. Carter, 26. Pitkänen - 8. Huselius (Krajíček), 10. Roberts, 23. Gelinas, 33. Hagman. Střely na branku: 39:30. Diváci: 19 654.
Carolina - Atlanta 0:9 (0:5, 0:2, 0:2)
Branky: 9. a 20. Kovalčuk, 11. Mellanby, 15. Holík, 19. Slater, 21. Marián Hossa, 39. De Vries, 41. Aubin (Modrý), 55. Bondra. Střely na branku: 19:36. Diváci: 16 526.
Pittsburgh - New York Rangers 1:6 (0:1, 1:2, 0:3)
Branky: 32. Recchi - 29., 29. a 59. Jágr (na třetí Průcha a Straka), 42. a 51. Rucchin, 3. Ortmeyer. Střely na branku: 24:41. Diváci: 17 132.
Nashville - St. Louis 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 21. a 28. Hartnell, 50. Timonen (Židlický) - 14. Sillinger. Střely na branku: 29:27. Za Nashville odchytal celý zápas Tomáš Vokoun, kryl 26 střel, obdržel jednu branku a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Diváci: 17 113.
Phoenix - Anaheim 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 2. Nagy, 64. Z. Michálek - 34. Getzlaf. Střely na branku: 30:44. Diváci: 16 358.
Calgary - Colorado 5:3 (4:0, 0:3, 1:0)
Branky: 13. Iginla, 15. Amonte, 15. McDonald (Hamrlík), 19. Kobasew (Hamrlík), 47. Ference - 28. z trest. střílení a 33. Tanguay (na druhou Hejduk), 25. Clark. Střely na branku: 24:30. Diváci: 19 289.
San Jose - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 32. Bernier, 34. McCauley - 6. P. Boucher, 14. Arnott, rozhodující sam. nájezd Zubov. Střely na branku: 29:22. Diváci: 17 496.