Prospal třemi góly porazil silnou Philadelphii

NEW YORK

Český útočník Václav Prospal byl strůjcem úspěchu Tampy Bay nad jedním z letošních favoritů Philadelphií. Blesky zvítězily 5:2 a mistr světa z Vídně vstřelil tři góly a navíc přidal jednu asistenci. Dvakrát ve vítězném celku nahrával Pavel Kubina. Tampa Bay přerušila šestizápasovou sérii proher.

Václav Prospal je v posledních týdnech ve skvělé formě, v deseti zápasech nasbíral 18 bodů za osm gólů a deset přihrávek. Poslední Prospalův gól proti Letcům padl 37 sekund před koncem utkání do prázdné klece Flyers, oba góly Philadelphie zařídil Švéd Peter Forsberg.

Výhrou 5:2 v Coloradu zakončili vyčerpávající sedmizápasovou venkovní sérii hokejisté Edmontonu. Poprvé v dresu Edmontonu se po letním přestupu ze St. Louis trefil obránce Chris Pronger, po dvou přihrávkách nasbírali v dresu vítězů čeští útočníci Aleš Hemský a Radek Dvořák.

Až devátý hráč v pořadí samostatných nájezdů rozhodl o zápase Pittsburgh - New York Islanders. Jason Blake během nájezdu téměř ztratil puk, v závěru ale překonal Jocelyna Thibaulta a rozhodl o výhře Ostrovanů v Pittsburghu 3:2. Domácím nepomohl ani gól mladíčka Sidney Crosbyho. Ve vítězném celku si připsal 300. gól kariéry Rus Alexej Jašin.

Ve velké pohodě jsou v poslední době loňští finalisté Stanley Cupu z Calgary. Plameny vyhrály sedmý zápas v řadě, rozhodující trefu vsítil kapitán Jarome Iginla 67 sekund před vypršením šedesáté minuty. Calgary porazilo Minnesotu 3:2, přestože Wild vedli po dvou třetinách 2:0.

Pittsburgh - New York Islanders 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 47. Crosby, 59. Christensen - 30. Jašin, 38. Bates, rozhodující sam. nájezd J. Blake. Střely na branku: 28:37. Diváci: 14 415.
Tampa Bay - Philadelphia 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 19., 36. a 60. Prospal, 21. Boyle (Kubina, Prospal), 53. Cibák (Kubina) - 18. a 21. Forsberg. Střely na branku: 33:24. Diváci: 20 020.
Colorado - Edmonton 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)
Branky: 20. R. Blake, 31. Laperriere - 10. Smyth, 11. Moreau (Dvořák), 35. Pronger (Hemský), 43. Torres (Hemský), 54. Reasoner (Dvořák). Střely na branku: 33:22. Diváci: 18 007.
Calgary - Minnesota 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
Branky: 43. Phaneuf, 55. Langkow, 59. Iginla (Hamrlík) - 14. M. Koivu, 39. R. Robitaille. Střely na branku: 42:25. Diváci: 19 289.
4. Colorado1792670:5820
5. Minnesota1982950:4518
Pacifická divize:
1. Los Angeles18121568:5025
2. Dallas18111662:5623
3. Phoenix2092954:5220
4. San Jose1782747:5718
5. Anaheim1874749:5118
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.