Kotalík zachránil Buffalo v duelu s Islanders

NEW YORK

Útočník Buffala Aleš Kotalík sehrál hlavní úlohu ve středečním utkání NHL proti New Yorku Islanders. Český forvard zařídil v závěru zápasu na ledě soupeře vyrovnání a po bezvýsledném prodloužení patřil spolu s Timem Conollym k jediným úspěšným střelcům v rozhodujících samostatných nájezdech.

Buffalo tahalo v New Yorku od začátku za kratší konec a tři minuty před koncem se zdálo, že Islanders dovedou zápas k těsnému vítězství. Jenže pak si našlápl s pukem na hokejce Kotalík, elegantně se protáhl kolem bezmocného obránce Sopela a bekhendem zavěsil pod horní tyč DiPietrovy svatyně.

"Myslím, že jsem soupeřova obránce docela překvapil. Určitě si myslel, že mě snadno zastaví," smál se po utkání Kotalík. "Udělal ze mě šaška. Moje chyba stála tým bod," bědoval v šatně Islanders Sopel.

Kotalík šel navíc po bezbrankovém prodloužení jako první na samostatný nájezd a bezpečně jej proměnil. Podobně si vedl i třetí střelec Sabres v pořadí Tim Conolly a Buffalo tak zvítězilo 4:3. "Připsali jsme si velké vítězství ve skvělém zápase. Měli jsme ale také hodně štěstí," dodal český útočník.

Rozhodující samostatný nájezd proměnil v dresu Tampy Bay Václav Prospal. Tým Lightning hrál po třech třetinách ve Washingtonu 3:3 a rozhodnutí nepřineslo ani prodloužení. Prospal jel v páté sérii za stavu 1:1 a nedal brankáři Capitals Olafu Kölzigovi šanci. Gólman Tampy John Grahame nestačil jen na nájezd Alexandra Ovečkina.

Detroit rozstřílel Colorado

Hokejisté Detroitu nastoupili k prvnímu utkání po pondělním kolapsu obránce Jiřího Fischera a na domácím ledě porazili vysoko Colorado. Brankou a asistencí se na výhře Detroitu podílel útočník Robert Lang, největší podíl na vítězství 7:3 měl Mikael Samuelsson, který vstřelil dva góly a připsal si dvě asistence.

Jeden gól zaznamenal v dresu Edmontonu také útočník Aleš Hemský, který zařídil vyrovnání v závěru první třetiny na ledě Minnesoty. Oba celky si poté připsaly po gólu, radost do šatny hostů ale nakonec přinesl Ethan Moreau, který rozhodl v poslední minutě o vítězství Oilers.

Až po více než půlhodině hry utkání Calgary proti San Jose otevřel skóre obránce Roman Hamrlík. Hosté sice v závěrečné třetině srovnali, ale Robyn Regehr a Tony Amonte rozhodli o konečném vítězství Flames.

Černý večer prožili diváci na Floridě, kam zavítalo New Jersey. Gólman Panthers Roberto Luongo pustil za svá záda v závěru první třetiny a na začátku druhé části pět gólů během osmi minut a domácí jen těžko skrývali rozčarování nad dvanáctou porážkou v řadě.

"Takovou sérii jsem ještě nezažil. Všechno je ale záležitost psychiky. Jakmile vstřelili první gól, jako bychom zápas vzdali. Musíme se srovnat," soukal ze sebe Luongo po utkání.

NY Islanders - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 16. York, 24. Sopel, 25. J. Blake - 58. a rozhodující sam. nájezd Kotalík, 18. Drury, 26. Hecht. Zásahy brankářů: DiPietro 28/25 - Biron 26/23. Diváci: 13212.
Washington - Tampa Bay 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. Cassels, 21. Pettinger, 21. Sutherby - 24. a 46. Boyle, 33. DiMaio, rozhodující sam. nájezd Prospal. Zásahy brankářů: Kölzig 42/39 - Grahame 20/17. Diváci: 12038.
Florida - New Jersey 1:5 (0:3, 1:2, 0:0)
Branky: 40. Hill (Krajíček) - 17. White, 18. Marschall, 19. Gionta, 23. Mogilnyj, 25. Gomez. Zásahy brankářů: Luongo 20/15, McLennan 15/15 - Brodeur 25/24. Diváci: 15203.
Columbus - Nashville 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 21. Žerděv (Výborný), 52. Malhotra - 16. J. Stevenson (Židlický), 24. Hamhuis, 25. Legwand (Erat), 59. Hartnell. Zásahy brankářů: Leclaire 41/37 - Mason 37/35. Diváci: 15833.
Toronto - Boston 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky: 43. Tucker - 4. a 9. G. Murray (na první Šlégr), 25. Bergeron, 27. McEachern, 52. Samsonov. Zásahy brankářů: Belfour 37/32 - Raycroft 21/20. Diváci: 19403.
Detroit - Colorado 7:3 (1:1, 3:1, 3:1)
Branky: 3. a 57. Samuelsson (na druhou Lang), 26. Lang, 35. Cleary, 39. Shanahan, 56. Jason Williams, 60. Franzén - 2. Brunette, 33. Laperriere, 48. Liles. Zásahy brankářů: Legace 27/24 - Budaj 28/22. Diváci: 20066.
Minnesota - Edmonton 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)
Branky: 10. a 46. Dupuis, 7. Gáborík - 3. Torres, 12. Hemský, 30. Stoll, 60. Moreau. Zásahy brankářů: Roloson 28/24. Diváci: 18568.
Dallas - Anaheim 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 48. a 57. Arnott (na druhou Škoula), 27. Morrow - 16. Selänne. Zásahy brankářů: Turco 21/20 - Bryzgalov 27/24. Diváci: 18532.
Calgary - San Jose 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 32. Hamrlík, 42. Regehr, 57. Amonte - 42. G. Stevenson, 60. Preissing. Zásahy brankářů: Kiprusoff 22/20 - Nabokov 25/22. Diváci: 19289.
4. Colorado22113884:7525
5. Minnesota21921057:5120
Pacifická divize:
1. Los Angeles22151685:6331
2. Dallas21141675:6229
3. Phoenix241121165:6124
4. San Jose2184954:6920
5. Anaheim23841158:6520
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.