Belfour měnil historické tabulky NHL

NEW YORK

Čtyřiatřicet úspěšných zákroků Eda Belfoura pomohlo v pondělí hokejistům Toronta k těsné výhře na ledě Floridy. Čtyřicetiletý gólman si připsal 447. vítězství v kariéře a posunul se tak na druhé místo historických tabulek zámořské soutěže. To momentálně sdílí s bývalým brankářem Toronta Terry Sawchukem.

Sawchuk se podílel v sezóně 1966/67 v dresu Toronta na zisku zatím posledního Stanleyova poháru. "Četl jsem jeho biografii," připomněl Belfour, když po utkání s Floridou hovořil o svém historickém zápisu.

"Byl to velký bojovník, s výrazně akrobatickým stylem a velkou dávkou odvahy. Já bych se do branky bez masky asi nepostavil," dodal brankář Toronta, jenž může myslet i na čelo tabulky. Dosavadní lídr, Patrick Roy má na kontě 551 výher.

Duel Toronta s Floridou byl dlouho vyrovnaný, na úvodní branku hostujícího Darcyho Tuckera z poloviny druhé třetiny odpověděl ještě do přestávky po přihrávce Lukáše Krajíčka Stephen Weiss. O úspěchu hostů nakonec rozhodl v polovině závěrečné části obránce Bryan McCabe, na jehož gólu se podílel také Tomáš Kaberle.

Detroit vyhrál desátý zápas v řadě

Premiéru v NHL si v pondělí odbyl v dresu Detroitu brankář Jimmy Howard, který při zranění Mannyho Legaceho dostal na ledě Los Angeles přednost před Chrisem Osgoodem. Howard důvěru oplatil dvaadvaceti úspěšnými zákroky a přispěl k vítězství 5:2.

Skóre utkání otevřel až v úvodu druhé třetiny veterán Chris Chelios, který tak ukončil brankový půst v délce 57 zápasů. Domácí sice dokázali snížit ze samostatného nájezdu, góly Mathieu Schneidera a Steva Yzermana z přesilových her ale opět dostaly do hry hostující tým.

Náskok Detroitu pak v poslední třetině podtrhl ještě Henrik Zetterberg a Nicklas Lidström, kosmetickou úpravu výsledku provedl již jen Sean Avery. Detroit tak porazil Los Angeles podeváté v řadě.

Florida - Toronto 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 39. Weiss (Krajíček) - 32. Tucker, 51. McCabe (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Luongo 26/24 - Belfour 35/34. Diváci: 11215.
Los Angeles - Detroit 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
Branky: 28. Corvo z tr. střílení, 59. Avery - 25. Chelios, 30. Schneider, 34. Yzerman, 56. Zetterberg, 50. Lidström. Zásahy brankářů: LaBarbera 28/24 - Howard 24/22. Diváci: 18118.
4. Colorado24133895:7729
5. Minnesota221021062:5422
Pacifická divize:
1. Los Angeles25161893:7433
2. Dallas23151779:6731
3. Phoenix261321171:6328
4. Anaheim251041164:6724
5. San Jose23841162:7920
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.