Boston - Washington 2:1 PPPastrňák zářil v duelu s Washingtonem, trefili se i Hertl, Sekáč a Jaškin. Jágr nahrával, Pavelec zavřel bránu

New York

Řádně o sobě dali vědět čeští hokejisté v další porci přípravných zápasů před startem NHL. David Pastrňák vstřelil oba góly v utkání Bostonu proti Washingtonu včetně toho vítězného ve 12. sekundě prodloužení a byl vyhlášen první hvězdou utkání, na obě trefy mu přihrával David Krejčí. Dvoubrankovým příspěvkem se blýskl i další útočník Jiří Sekáč z Anaheimu, přesto nezabránil porážce na ledě Colorada 4:5 v prodloužení. Tomáš Hertl se podílel trefou a asistencí na přesvědčivé výhře Žraloků ze San Jose nad Vancouverem 4:0 a Dmitrij Jaškin vstřelil jediný úspěch St. Louis v duelu s Columbusem (1:3).

Střelec vítězného gólu Bostonu David Pastrňák (uprostřed) slaví se spoluhráči Toreym Krugem (vlevo) a Davidem Krejčím.

Třiačtyřicetiletý Jaromír Jágr, jenž se chystá už na svoji 22. sezónu v nejslavnější hokejové soutěži, zase dvěma přihrávkami pomohl Floridě k výhře 3:2 nad Dallasem. Jen jeden gól viděli diváci v MTS Centre, kde Winnipeg podlehl v prodloužení Minnesotě. V brance domácích začal Ondřej Pavelec, během dvou třetin čelil 19 střelám a za svá záda nepustil ani jedinou. Za Colorado chytal i Roman Will.

Devatenáctiletý Pastrňák nastoupil na pravém křídle po boku Krejčího a levého křídla Matta Beleskeyho a ve 49. minutě prolomil bezbrankový stav. Vzápětí sice vyrovnal v přesilovce Nate Schmidt, ale krátce po zahájení prodloužení znovu zafungovala česká spolupráce a Pastrňák rozhodl.

Boston si nový systém hry v prodloužení ve třech proti třem otestoval jen chvíli, než Pastrňák pohotovou střelou z levého kruhu zužitkoval ideální přihrávku Krejčího. "Je to skvělý nahrávač, takže jsem čekal, že mi nahraje. Dal mi čas se připravit na golfák a měl jsem to pak celkem snadné," řekl klubovému webu Pastrňák, který ve své premiérové sezóně v NHL nasbíral ve 46 zápasech 27 bodů.

Za dvě trefy prý vděčí hlavně Krejčímu, hvězdě Bostonu, pro kterou trenéři v přípravě hledají křídla. S Pastrňákem ukázali, že by jim jejich spolupráce mohla fungovat. "To on zápas rozhodl, dal mi skvělé přihrávky," ocenil Pastrňák Krejčího. Devětadvacetiletý dvojnásobný vítěz kanadského bodování play off má velkou chuť do hry po minulé sezóně, v které sehrál kvůli zraněním jen 47 utkání.

"Jdu zápas po zápase a po každém tréninku a utkání se snažím starat o své tělo. Už jsem trošku starší, není mi dvaadvacet. Dělám to tak celé léto a v kempu se teď cítím dobře. Byl to dobrý zápasový test a už se těším na start sezóny," prohlásil Krejčí.

Jágrova spolupráce s mladíky klape

Sekáč otevřel skóre duelu v Denveru už po 28 vteřinách střelou zápěstím a v zápase plném obratů ve 42. minutě vrátil Anaheimu vedení 3:2. Ducks po následném gólu Chrise Wagnera upravili na 4:2, ale domácí si vynutili prodloužení, v kterém rozhodl Alex Tanguay. Od začátku třetí třetiny chytal za Colorado český gólman Roman Will, který nahradil Semjona Varlamova a z 11 střel inkasoval dvě branky.

Trenér Anaheimu Bruce Boudreau chválil Sekáče za to, v jaké přijel na začátek přípravy formě. "Vypadá větší, silnější, rychlejší a odhodlanější být stabilním hráčem," uvedl Boudreau na adresu třiadvacetiletého loňského nováčka v NHL, který přišel do Anaheimu na konci února z Montrealu a v play off za Ducks nenastupoval pravidelně.

Jágr se ve svém prvním vystoupení v přípravě přestavil opět v útoku s Aleksanderem Barkovem a Jonathanem Huberdeauem a potvrdili, že jim spolupráce už od konce minulé sezóny klape. Jágr po 38 sekundách připravil gól na 2:0 pro Huberdeaua, který se v utkání prosadil už podruhé. V polovině třetí třetiny čtvrtý nejproduktivnější hráč historie NHL v přesilovce asistoval u trefy Nicka Bjugstada na 3:0.

Hertl se v přesilových hrách podílel na pojištění výhry San Jose ve Vancouveru. V 50. minutě při vyloučení Franka Corrada prostřelil gólmana Joea Cannattu a pak ještě asistoval u branky Nikolaje Goldobina.

Trefil se také Dmitrij Jaškin v dresu St. Louis, který na ledě Columbusu ve 42. minutě snížil na 1:3, ale Blues nakonec prohráli. Asistenci si při premiéře v dresu obhájce Stanleyova poháru Chicaga v duelu s Detroitem (5:4 v prodloužení) připsal obránce Jan Hejda, kterého Blackhawks testují. V osmé minutě se bývalý hráč Columbusu a Colorada podílel na úvodním gólu Kylea Bauna. Hejda strávil na ledě téměř 22 minut a měl na kontě v bilanci plus/minus dva kladné body.

Útočník Filip Chlapík opustil kemp Ottawy Senators a vrátil se do svého působiště v zámořské juniorské soutěži QMJHL v celku Charlottetown Islanders. Osmnáctiletý odchovanec Letňan, jehož Senators draftovali letos ve druhém kole jako 48. hráče v pořadí, byl loni v QMJHL s 33 góly nejlepším střelcem mezi nováčky.

Přípravné zápasy před NHL:
Boston - Washington 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 49. a 61. Pastrňák (na obě Krejčí) - 50. Schmidt.
Philadelphia - New York Rangers 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)
Branky: 43. a 57. Gostisbehere, 9. Medveděv, 24. B. Schenn, 30. Gagner - 29. a 59. Bodie, 28. Lindberg (Nejezchleb).
Pittsburgh - Carolina 7:3 (4:2, 3:1, 0:0)
Branky: 20. a 31. Kessel, 5. Letang, 7. Määttä, 18. Sprong, 22. Gončar, 26. Crosby - 5. Wisniewski, 14. Faulk, 26. Skinner.
Columbus - St. Louis 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 4. Johansen, 27. Milano, 60. G. Campbell - 42. Jaškin.
Montreal - Toronto 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 16. McCarron - 40. Nylander, 61. Gardiner.
Tampa Bay - Nashville 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 23. Condra, 42. Drouin - 56. Bourque, 58. Arvidsson, 64. Ekholm.
Florida - Dallas 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 14. a 21. Huberdeau (na druhou Jágr), 51. Bjugstad (Jágr) - 51. Seguin, 59. Demers.
St. Louis - Columbus 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 11. P. Stastny, 29. Tarasenko, 36. Steen, 45. Pietrangelo, 51. Asuchak - 15. Jenner, 27. Falk.
Winnipeg - Minnesota 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka: 65. Dumba. Brankář Ondřej Pavelec (Winnipeg) odchytal 40 minut, z 19 střel neinkasoval a měl úspěšnost zákroků 100 procent.
Chicago - Detroit 5:4 v prodl. (2:0, 1:1, 1:3 - 1:0)
Branky: 8. Baun (Hejda), 9. Toews, 27. Teräväinen, 43. Garbutt, 62. Daley - 35. Mantha, 46. Sheahan, 53. Pulkkinen, 58. Glendening.
Colorado - Anaheim 5:4 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 3. Bleackley, 27. Rantanen, 47. Skille, 52. Holden, 62. Tanguay - 1. a 42. Sekáč, 33. Nättinen, 44. Wagner. Brankář Roman Will (Colorado) odchytal 21:18 minuty, inkasoval z 11 střel dvě branky a úspěšnost zákroků měl 81,8 procenta.
Vancouver - San Jose 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky: 3. Martin, 18. Burns, 50. Hertl, 53. Goldobin (Hertl).
Los Angeles - Arizona 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 10. Mersch, 11. O'Neill, 64. Weal - 4. Strome 52. Martinook.