Sázka na Balaštíka kouči Columbusu vyšla

NEW YORK

Útočník Columbusu Jaroslav Balaštík se zatím v NHL příliš neprosadil, ve středečním utkání proti Minnesotě ale proměnil jako jediný samostatný nájezd a rozhodl tak o výhře svého celku 3:2. Bývalý kanonýr Zlína zaznamenal svůj vůbec první gól v zámořské soutěži.

Columbus se v letošní sezóně trápí, z tuctu předešlých utkání jedenáct prohrál, ve středu ale zaznamenal druhou výhru v řadě. Ani sedmá výhra v sezóně ale nebyla bez dramatu. Blue Jackets vedli po první třetině už o dvě branky, domácí ale dokázali náskok smazat, když se na vyrovnávací brance podílel také Filip Kuba. Po nerozhodném prodloužení tak přišly na řadu samostatné nájezdy.

První dvě série úspěšné nebyly a kouč Columbusu hodlal na třetí nájezd poslat Davida Výborného. Nakonec ale jeho volba padla na Balaštíka a exzlínské střelec oplatil trenérovi důvěru vítězným gólem, když vyslal tvrdou ránu nad rameno brankáře Fernandeze. Následující nájezd Randyho Robitailla vychytal brankář Blue Jackets Pascal Leclaire.

Balaštík odehrál v letošní sezóně teprve devátý zápas a zaznamenal vůbec první gól.

Belfour Sawchuka neodsunul

Brankář Toronta Ed Belfour se mohl už ve středu osamostatnit na druhé příčce historické statistiky v celkovém počtu vítězství, o níž se dělí se 447 výhrami se slavným Terrym Sawchukem. Obránce Tampy Bay Pavel Kubina ale rozhodl jinak.

Český bek překvapil brankáře kanadského týmu při přesilovce v polovině poslední třetiny střelou z pravého kruhu a za stavu 1:1 rozhodl o vítězství domácích.

Kubina tak prolomil 29zápasový brankový půst. "Už si ani nepamatuju, jaké to je vstřelit gól. Už vlastně ani nevím, co má člověk na ledě dělat, když se mu to povede," žertoval po utkání český obránce.

Belfour byl proti jeho střele bezmocný. "Měl jsem totálně zakrytý výhled. Prohráli jsme, ale diváci viděli skvělé utkání. Pořád nahoru a dolů. Škoda, že jsme tahali za kratší konec," povzdechl si.

Philadelphia - New Jersey 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 30. Knuble, 34. Sharp - 49. Pihlman. Zásahy brankářů: Esche 31/30 - Brodeur 33/31. Diváci: 19573.
Tampa Bay - Toronto 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 22. St. Louis, 52. Kubina - 2. Antropov. Zásahy brankářů: Grahame 21/20 - Belfour 24/22. Diváci: 19847.
Minnesota - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 22. M. Koivu, 54. R. Robitaille (Kuba) - 9. Letowski, 19. Westcott, rozhodující sam. nájezd Balaštík. Zásahy brankářů: Fernandez 31/29 - Leclaire 34/32. Diváci: 18568.
Chicago - Los Angeles 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky: 19. a 30. Calder (na druhou Špaček), 19. Ellison - 55. Belanger, 60. Demitra. Zásahy brankářů: Chabibulin 21/19 - Garson 35/32. Diváci: 14833.
Dallas - San Jose 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 6. Miettinen, 18. Svoboda, 44. Zubov, 51. Morrow - 19. McCauley. Zásahy brankářů: Turco 18/17 - Nabokov 27/23. Diváci: 18017.
Vancouver - Colorado 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky: 12. J. Green, 13. H. Sedin, 39. Morrison, 46. J. Ruutu, 55. Näslund - 2. Sakic (Hejduk), 28. Tanguay. Zásahy brankářů: Auld 32/30 - Aebischer 44/39. Diváci: 18630.
Anaheim - Phoenix 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Branky: 38. a 50. Penner, 20. Lupul, 26. Selänne, 26. Kunitz, 58. Konopka - 33. Leclerc. Zásahy brankářů: Bryzgalov 17/16 - Leneveu 35/29. Diváci: 12050.
4. Edmonton261411179:7629
5. Minnesota231031064:5723
Pacifická divize:
1. Los Angeles26161995:7733
2. Dallas24161783:6833
3. Phoenix271321272:6928
4. Anaheim261141170:6826
5. San Jose24841263:8320
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.