Florida po devíti letech porazila Detroit, přispěl k tomu i Olesz

Hokejisté Floridy, třetí nejhorší tým Východní konference NHL, dokázali porazit lídra Západu NHL Detroit 3:2 v prodloužení. Jedním gólem k tomu přispěl i český útočník domácích Panterů Rostislav Olesz, když ve třetí třetině zvyšoval na 2:1. Na výhře Nashvillu nad Chicagem 5:3 se zase jednou brankou podílel jeho krajan Martin Erat.

Predátorům opět chyběl zraněný český brankář Tomáš Vokoun, na marodce je i náhradník Chris Mason a před třetím gólmanem Brianem Finleym dostal nakonec v brance přednost nováček Pekka Rinne. Finský brankář si při debutu vedl dobře, pochytal 35 střel Chicaga a vychytal svou první výhru v NHL.

Přitom už po necelých třech minutách lovil puk ze sítě po střele švihem Marka Bella. Hned na začátku druhé třetiny ale vyrovnal Kariya a v polovině zápasu dostal domácí do vedení Martin Erat. Další branky Perreaulta a Fiddlera pak dopřáli Nashvillu tříbrankové vedení a i když hosté dokázali ještě dvěma góly snížit, na konečných 5:3 v závěru pečetil svým gólem v oslabení Steve Sullivan.

Jokinen si oddechl

Dlouhých devět let čekali na výhru nad Detroitem fanoušci Floridy Panthers. Naposledy se to jejich hokejistům povedlo 1. prosince 1996, od té doby s nimi osmkrát prohráli a pětkrát dokázali alespoň remizovat. Vítězství 3:2 v prodloužení zařídil finský útočník Olli Jokinen.

"Vítězství je skvělé pro naši sebedůvěru. Dokázali jsme si, že můžeme porazit i tak silného soupeře jako je Detroit," říkal po zápase Jokinen, který v letošní sezóně vstřelil už pátý vítězný gól. "Vím, že jsme nad nimi už strašně dlouho nevyhráli, díky bohu že se to povedlo," oddechl si.

Oleszovi pokazil radost Zetterberg

Skóre zápasu otevřel až v 36. minutě domácí Gary Roberts. Ve třetí třetině sice vyrovnal Cleary, ale devět minut před koncem dostal Pantery znovu do vedení Rostislav Olesz, když střelou zápěstím z prostoru mezi kruhy prostřelil Chrise Osgooda v brance hostí.

Do konce utkání chyběla minuta a dvě vteřiny, když o prodloužení rozhodl Henrik Zetterberg. Švédský forvard si nabruslil ze strany před Luonga a trefou nad jeho pravé rameno potrestal předchozí vyloučení Juraje Kolníka. V prodloužení se ale Florida přece jen vytouženého vítězství dočkala, když Jokinen tvrdou ranou využil už po třinácti vteřinách přesilovou hru za vyloučení Schneidera.

Philadelphia - Vancouver 4:5 (1:1, 2:1, 1:3)
Branky: 11. Handzuš, 26. Johnsson, 37. Knuble, 59. S. Kapananen. - 45. a 50. A. Carter, 14. Linden, 35. Baumgartner, 44. Näslund. Zásahy brankářů: Esche 20/4, Niittymäki 6/1 - Auld 43/4.
Carolina - Columbus 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 27. a 30. Brind'Amour - 42. Rupp. Zásahy brankářů: Gerber 26/1 - Leclaire 32/2.
New Jersey - Atlanta 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 17. Gomez, 50. Mogilnyj - 34. Vigier, 45. Kovalčuk, 65. Savard. Zásahy brankářů: Brodeur 33/3 - Garnett 26/2.
Ottawa - Dallas 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 12. Morrow (Škoula), 52. Lehtinen. Zásahy brankářů:  Emery 29/2 - Turco 24.
Florida - Detroit 3:2 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 36. Roberts, 51. Olesz, 62. O. Jokinen - 47. Cleary, 59. Zetterberg. Zásahy brankářů: Luongo 36/2 - Osgood 30/3.
Nashville - Chicago 5:3 (0:1, 3:0, 2:2)
Branky: 22. Kariya, 31. Erat, 37. Perreault, 42. Fiddler, 53. Sullivan - 3. Bell, 43. Arnason (Špaček), 47. Babchuk. Zásahy brankářů: Rinne 38/3 - Anderson 31/5.
Minnesota - Boston 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 11. Rolston, 39. R. Robitaille - 12. P. Bergeron, 26. Samsonov, 52. Sturm. Zásahy brankářů: Fernandez 28/3 - Raycroft 31/2.
Edmonton - Montreal 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)
Branky: 47. a 60. Pisani, 8. M.-A. Bergeron (Hemský), 26. Torres, 59. Moreau - 9. Ga. Murray, 17. Ryder, 25. Higgins. Zásahy brankářů: Conklin 19/3 - Theodore 27/4.
Phoenix - Tampa 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 44. Sanderson - 7. Modin, 29. Lecavalier, 41. Fedotěnko. Zásahy brankářů: Joseph 28/3 - Burke 27/1.
4. Colorado3116312117:10435
5. Minnesota311241583:7728
Pacifická divize:
1. Dallas29201899:8041
2. Los Angeles3218113107:9337
3. Phoenix321621490:8434
4. Anaheim321451387:8633
5. San Jose291341288:9530
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.