Vokoun se úspěšně vrátil do sestavy Nashvillu

NEW YORK

Čeští brankáři byli oporami svých týmů v sobotním programu zámořské NHL. Tomáš Vokoun se po zranění kolena úspěšně vrátil do sestavy Nashvillu a třiadvaceti zákroky přispěl k výhře 7:3 nad Columbusem. V ontarijském derby zvítězila domácí Ottawa 8:2 nad Torontem a Dominik Hašek se na tom podílel 27 úspěšnými zásahy.

Na gólech nejproduktivnějšího týmu soutěže se podílelo osm různých střelců, šestkrát se prosadili v početní převaze. "Tohle vítězství pro nás hodně znamená," podotkl střelec jednoho gólu Jason Spezza, který se v tvrdě hraném utkání stačil i poprat se svým bývalým spoluhráčem z juniorské reprezentace Carlem Colaiacovem. "Chtěli jsme jim to nandat ve všech směrech," usmál se Spezza.

I Vokounův tým vyhrál nad Columbusem jednoznačným výsledkem, přitom mu k tomu stačila jedna povedená třetina. Hosty seslal do kolen nezdar v prostředním dějství, v němž gólman Marc Denis šestkrát inkasoval. Do poslední části už raději nenastoupil a nechal se vystřídat Pascalem Leclairem.

Nash po návrat skóroval

Columbus mohl potěšit jen návrat Ricka Nashe, jenž ve 13. minutě otevřel prvním gólem sezony skóre, a další z vynikajících výkonů Davida Výborného, který si připsal přihrávku a v závěru proměnil trestné střílení. "Udělal to parádně. Naznačil pohyb a já se dostal úplně na opačnou stranu, než jsem potřeboval," pochválil svého kapitána ze šampionátu ve Vídni Vokoun, který se do sestavy vrátil po deseti dnech.

Až prodloužení rozhodla o výhrách Edmontonu ve Vancouveru (5:4) a Minnesoty nad Montrealem (4:3). Oilers dovedl ke dvěma bodům Aleš Hemský, jenž jednou skóroval a dvakrát asistoval. Pasem se podílel i na rozhodující trefě Michalea Peky. "Po akci Hemského se ke mě vrátil puk. Nejprve jsem chtěl vystřelit ke vzdálenější tyči, ale bál jsem se, že minu, tak jsem udělal kličku do bekhendu, která se naštěstí povedla," vylíčil střelec vítězného gólu.

V St. Paulu se proti sobě postavili sourozenci Koivuové a z vítězství se radoval o devět let mladší útočník Minnesoty Mikko, který se od Saka dočkal pochvaly. "Bylo to zvláštní. Užívali jsme si každou buly a on je umí docela dobře," prohodil kapitán Montrealu. Canadiens se od závěru první třetiny museli obejít bez zraněného Tomáše Plekance, jenž odkulhal z ledu s pochroumaným kolenem. Trenér Claude Julien ve zbytku utkání nasazoval pouze tři útoky.

Nováček Hamilton oslavil pozvánku

New York Islanders museli před utkáním proti Coloradu kvůli zraněním povolat několik hráčů z farmy. Jeden z nich, Jeff Hamilton, si ve svém druhém zápase v NHL připsal trefu a "Ostrované" vyhráli 5:4. "Na pozvánku jsem čekal šest let. Teď přišla a ještě jsem dal gól, který mě zbavil nervozity," radoval se osmadvacetiletý hráč.

Calgary se ke dvěma bodům odpíchlo hned v úvodu, když mezi 4. a 5. minutou vstřelilo Bostonu všechny branky zápasu. "Slepené" góly padly i v Atlantě, kde se do sítě Floridy trefili v rozmezí sedmnácti vteřin v 46. minutě Jim Slater a Ilja Kovalčuk. Bleskově tím otočili skóre na konečných 2:1. "Hráli jsme dobře. Ale soupeř dal šťastný gól, po němž nás dorazil a výsledek si uhlídali," zhodnotil souboj gólman Floridy Roberto Luongo.

Buffalo vyhrálo nad Pittsburghem 4:3 a brankář Martin Biron vychytal už třináctou výhru za sebou, což se naposledy povedlo v sezoně 1995/96 Chrisu Osgoodovi. Právě ten si v Tampě připsal 28 zásahů a pomohl Detroitu zdolat soupeře poměrem 6:3. V domácím dresu si přihrávku připsal Václav Prospal. Osgood s Tampou ve své kariéře ještě ani jednou neprohrál a v sobotu se proti ní radoval už z patnáctého vítězství. "Vůbec si nedokážu vysvětlit, jak je to možné," usmíval se zkušený matador.

Wayne Gretzky předal trenérskou funkci ve Phoenixu Ricku Tocchetovi, poněvadž z vážných rodinných důvodů odcestoval do Kanady, kde se jeho matka léčí z rakoviny plic. Svěřenci mu náladu proti jeho bývalému klubu Los Angeles Kings nevylepšili, protože prohráli 1:4.

Ottawa - Toronto 8:2 (1:1, 3:0, 4:1)
Branky: 19. Heatley, 28. Fisher, 32. Redden, 38. Spezza, 46. Smolinski, 54. Alfredsson, 55. Vermette, 60. Kelly - 5. Czerkawski, 46. McCabe. Střely na branku: 43:29. Dominik Hašek odchytal v brance Ottawy celý zápas, kryl 27 střel, úspěšnost zásahů měl 93 procent. Diváci: 19 935.
New York Islanders - Colorado 5:4 (2:0, 2:2, 1:2)
Branky: 3. Hamilton, 12. Asham, 25. Šatan, 27. Parrish, 45. Campoli (Martínek) - 33. a 58. Svatoš, 27. Liles (Hejduk), 53. Tanguay. Střely na branku: 25:33. Diváci: 13 619.
Carolina - New Jersey 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 9. Brind'Amour, 42. Larose, 43. Staal, 56. Cole - 32. Suglobov. Střely na branku: 25:23. Diváci: 16 206.
Atlanta - Florida 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 56. Slater, 56. Kovalčuk - 36. Horton. Střely na branku: 31:28. Diváci: 14 086.
Buffalo - Pittsburgh 4:3 (3:1, 1:0, 0:2)
Branky: 4. Mair, 7. Afinogenov, 19. Pominville, 36. Drury (Kotalík) - 11. Crosby (Melichar), 41. Ouelett, 50. Surový. Střely na branku: 29:33. Diváci: 18 690.
Tampa Bay - Detroit 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)
Branky: 5. DiMaio (Prospal), 24. Andreychuk (Kubina), 29. Craig - 6. a 43. Dacjuk, 27. Franzen, 39. Woolley, 43. Samuelsson, 50. Shanahan. Střely na branku: 31:29. Diváci: 21 204.
St. Louis - Philadelphia 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky: 26. Downey, 37. Young - 19. a 27. Knuble, 26. a 28. Umberger, 60. Radivojevič. Střely na branku: 31:27. Diváci: 15 299.
Nashville - Columbus 7:3 (0:1, 6:1, 1:1)
Branky: 21. Tootoo, 27. Beech, 30. Židlický, 34. S. Sullivan (Židlický), 36. Perreault (Erat), 40. Smithson, 48. Hordichuk - 13. Nash (Výborný), 27. Hrdina, 55. Výborný z tr. střílení. Střely na branku: 32:26. Tomáš Vokoun odchytal v brance Nashvillu celý zápas, kryl 23 střel, úspěšnost zásahů měl 88 procent. Diváci: 16 020.
Minnesota - Montreal 4:3 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 15. a 55. Rolston (na první Kuba), 28. T. White, 64. Foster - 1. Markov, 18. Zedník, 45. Ryder (Bulis). Střely na branku: 28:33. Diváci: 18 568.
Calgary - Boston 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Branky: 4. Phaneuf, 4. Amonte, 5. Yelle. Střely na branku: 29:26. Diváci: 19 289.
Vancouver - Edmonton 4:5 v prodl. (2:1, 2:1, 0:2 - 0:1)
Branky: 8. a 29. Bertuzzi, 4. Cooke, 30. Carter - 13. Smyth (Hemský), 28. Hemský, 44. Reasoner, 53. Horcoff, 65. Peca (Hemský). Střely na branku: 22:37. Diváci: 18 630.
Los Angeles - Phoenix 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 20. Demitra, 31. Corvo, 50. Cammalleri, 53. Conroy - 30. Mara. Střely na branku: 37:26. Diváci: 18 118.