Florida - Tampa Bay 1:0Floridě stačil jediný gól, Jágr byl u toho! Fleischmann řídil báječný obrat Montrealu

Dvě utkání s rivalem, dvě výhry. Zatímco v sobotu udolali v NHL hokejisté Floridy v derby Tampu Bay po přestřelce 5:4 až v samostatných nájezdech, o dva dny později jim k výhře nad finalisty Stanley Cupu stačil jediný gól. V samém závěru se o něj s přispěním teče brusle hostujícího zadáka Victora Hedmana postaral pouhých 20,2 sekundy před vypršením základní hrací doby Aaron Ekblad. Druhou asistenci při vítězném gólu Panterů si připsal Jaromír Jágr, brankář Roberto Luongo podpořil výhru 39 úspěšnými zákroky.

Jaromír Jágr rozjíždí akci Floridy v duelu NHL proti Tampě Bay.

"Štěstí, štěstí, štěstí, štěstí. Byla tam dobrá clona před brankou a pak už to bylo jen o štěstí. Nic jiného nemůžu říct," odrážel Ekblad dotazy na vítězný gól. I v sobotu to byl mladý zadák Panterů, který v poslední minutě při přesilovce vstřelil vyrovnávací branku na 4:4 a poslal tak zápas do prodloužení, po němž si Florida v rozstřelu vybojovala bod navíc. "Aaron Ekblad by si měl koupit lístek v loterii," bručel kouč poražených Jon Cooper na adresu jedničky loňského draftu.

Nejen Ekblad byl ale stavebním kamenem dalšího úspěchu týmu Gerarda Gallanta. Přestože Tampa přestřílela domácí celek 39:20, veterán Luongo nepustil za svá záda ani jediný puk, zaznamenal 69. shutout v kariéře a 406. výhrou v NHL se dotáhl v historickém pořadí gólmanů na osmého Glenna Halla. Vítězný návrat po desetizápasové absenci kvůli zlomené ruce slavil také Aleksander Barkov, jenž znovu vytvořil útočnou formaci s Jágrem a Jonathanem Huberdeauem.

Jedinečný obrat předvedli hokejisté Montrealu. Canadiens, kteří se New Yorkem Rangers přetahují o pozici nejlepšího týmu Východní konference i celé soutěže, v utkání s Vancouverem prohrávali v domácí Bell Centre ve druhé třetině už 0:3, ale nakonec se radovali z výhry 4:3 v prodloužení. A velký podíl na zmrtvýchvstání Canadiens měl i český útočník Tomáš Fleischmann.

V závěrečné části se nejprve protáhl podél pravého mantinelu kolem obránce Huttona, brankáře Markströma překonal střelou švihem a pátým gólem v sezóně vyrovnal na 3:3. V nastaveném čase se pak rodák z Kopřivnice po přečíslení tři na dva podílel na rozhodující trefě Davida Desharnaise. Fleischmann, jenž nastoupil k jubilejnímu 600. utkání v nejslavnější lize světa, byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

"Cítili jsme se na ledě hodně sebevědomě. Hlavně v druhé a třetí třetině jsme tvrdě makali a vyprodukovali hodně střel," prohlásil Fleischmann. "Věřili jsme, že vyrovnáme dříve než tři minuty před koncem, ale hlavní je, že se to povedlo," dodal a jistě ho stejně jako spoluhráče a fanoušky Canadiens těšilo, že Habs sobotním debaklu 1:6 s Coloradem zažehnali další hrozící kolaps. V dresu poražených zaznamenal jednu asistenci Radim Vrbata.

Prosadil se rovněž Martin Hanzal. Český forvard vstřelil třetí gól v sezóně, ale Arizona prohrála na ledě New Yorku Islanders 2:5. Dvěma góly a jednou přihrávkou se na vítězství domácích podílel John Tavares, svůj 800. zápas v NHL odehrál v defenzívě Ostrovanů Marek Židlický.

Jen jako náhradníci ze střídaček přihlíželi tentokrát zápasům svých týmů čeští brankáři Petr Mrázek a Ondřej Pavelec. Radoval se pouze první jmenovaný, jehož Detroit sice v Ottawě ztratil ve třetí třetině dvoubrankový náskok, ale nakonec zvítězil 4:3 v prodloužení. Naopak Winnipeg dokázal v St. Louis dvougólové manko smazat, přesto Jets prohráli 2:3.

Výsledky pondělních zápasů NHL:
New York Islanders - Arizona 5:2 (1:0, 0:0, 4:2)
Branky: 46. a 60. Tavares, 5. Nielsen, 42. Nelson, 52. Bernier - 56. Hanzal, 58. Boedker. Střely na branku: 32:33. Diváci: 11 841. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Tavares, 3. Nielsen (všichni Islanders).
Carolina - Anaheim 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 24. Hanifin - 12. Horcoff, 34. Vatanen, 57. Hagelin, 60. Getzlaf. Střely na branku: 25:20. Diváci: 9305. Hvězdy zápasu: 1. Hagelin (Anaheim), 2. Hanifin (Carolina), 3. Horcoff (Anaheim).
St. Louis - Winnipeg 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky: 15. a 25. Backes, 6. Tarasenko - 23. Byfuglien, 23. Little. Střely na branku: 28:18. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Backes, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Little (Winnipeg).
Ottawa - Detroit 3:4 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 0:1)
Branky: 17. Hoffman, 44. Wideman, 58. Ryan - 10. Larkin, 12. Nyquist, 37. Sheahan, 63. Tatar. Střely na branku: 25:37. Diváci: 16 718. Hvězdy zápasu: 1. Ryan, 2. Wideman (oba Ottawa), 3. Tatar (Detroit).
Florida - Tampa Bay 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 60. Ekblad (Jágr). Střely na branku: 20:39. Diváci: 12 067. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Bjugstad (oba Florida), 3. Vasiljevskij (Tampa).
Montreal - Vancouver 4:3 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 29. Eller, 31. Pacioretty, 57. Fleischmann, 64. Desharnais (Fleischmann) - 2. Cracknell, 18. McCann (Vrbata), 24. D. Sedin. Střely na branku: 36:26. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Desharnais (Montreal), 2. D. Sedin (Vancouver), 3. Fleischmann (Montreal).