New Jersey - Detroit 0:1Hrdina Mrázek! Pochytal všechno, vyhlásili ho hvězdou zápasu. Bude jedničkou?

New York

K druhé výhře v řadě pomohl Detroitu český brankář Petr Mrázek. Tentokrát i s čistým kontem, když pochytal všech 22 střel v souboji na ledě New Jersey. Na vítězství v pokračování NHL tak Red Wings stačila jediná trefa, kterou obstaral Dylan Larkin v 10. minutě. Šestistý gól kariéry v zámořské soutěži dal Jarome Iginla z Colorada.

Petr Mrázek (34) a jeho spoluhráč z Detroitu Danny DeKeyser (65), mezi nimi Lee Stempniak z New Jersey.

Mrázek byl vyhlášen první hvězdou utkání. Důrazně si řekl o post jedničky. Zaznamenal druhé čisté konto sezóny, sedmé v kariéře. "Ale na na nule nezáleží, hlavní jsou dva body," říkal třiadvacetiletý ostravský rodák.

Mrázkovi se dostalo značné pomoci od spoluhráčů, kteří si připsali patnáct zblokovaných pokusů. "Klusi odvedli skvělou práci, nedali soupeři šanci na dorážky," poznamenal dále Mrázek.

"Je to sebevědomý mladý kluk, chytá skvěle," uvedl bek Mike Green, který zastavil hned tři rány před gólmanem.

Řekl si Mrázek svým výkonem u kouče Jeffa Blashilla o pozici prvního brankáře na delší dobu? "Nerad bych o tom mluvil. Je to zápas od zápasu. A každé utkání je jiné," říkal gólman.

Kouč tvrdí, že v této fázi sezóny nechce určovat jedničku, ale Mrázek dodává dost argumentů pro to, aby se jí stal on sám. Nastoupil v osmi zápasech v řadě, ve dvou z nich střídal Jimmyho Howarda. Americký brankář inkasoval v posledních dvou startech sedmkrát z 20 střel.

Úzko bylo Mrázkovi v závěru první dvacetiminutovky, kdy po střele Jiřího Tlustého zůstal puk na chvíli volný v brankovišti. V poslední části zase nevyužil šanci Kyle Palmieri. "Snažil jsem se mu vypíchnout puk, ale minul jsem. Naštěstí on taky," podotkl Mrázek.

Jediný gól vstřelil Larkin, který zakončil samostatný únik bekhendovou kličkou.

Pouze jedna branka padla i v Edmontonu. V prodloužení rozhodl slovenský obránce Andrej Sekera o vítězství domácího týmu nad Carolinou.

Osmatřicetiletý Iginla je 19. hráčem, který v historii NHL dosáhl na hranici 600 gólů.

Po 599. trefě proti Arizoně  27. 12. na konci minulého roku musel čekat, jubilea se dočkal na čtvrtý pokus v 54. minutě při přesilovce v utkání s Los Angeles. Poslal puk před bránu, kde jej za záda gólmana Jhonase Enrotha srazil Jake Muzzin.

"Je to trochu neuvěřitelné. Když jsem začal hrát v NHL, nečekal jsem, že bych mohl dát 500 nebo 600 gólů. Jen jsem chtěl být součástí soutěže a vyhrávat," řekl Iginla, mezi aktivními hráči druhý nejlepší střelec v historické tabulce za Jaromírem Jágrem (735).

Gibson byl zvolen nejlepším nováčkem měsíce

Brankář John Gibson z Anaheimu byl vyhlášen v NHL nejlepším nováčkem za prosinec. Dvaadvacetiletý Američan v deseti zápasech uplynulého měsíce vychytal třikrát čisté konto, měl průměr 1,62 obdržené branky na zápas a úspěšnost 92,9 procenta.

V této sezóně má Gibson na kontě celkem 15 startů a vládne celé soutěži s průměrem 1,63 inkasovaného gólu na zápas. S úspěšností zákroků 93,2 procenta je čtvrtý a se čtyřmi nulami se dělí o třetí pozici.

Dalšími kandidáty na ocenění byli útočník Artěmij Panarin z Chicaga, Jack Eichel z Buffala, Jonathan Marchessault z Tampy Bay a obránce Shayne Gostisbehere z Philadelphie. V říjnu byl nejlepším nováčkem centr Connor McDavid z Edmontonu a v listopadu další střední útočník Dylan Larkin z Detroitu.

Islanders se musí obejít bez Boychuka

Obránce Johnny Boychuk bude čtyři až šest týdnů chybět New York Islanders kvůli nespecifikovanému zranění v horní části těla. Jednatřicetiletý Kanaďan se zranil na Silvestra v duelu na ledě Buffala, když ve třetí třetině narazil ramenem do mantinelu.

Boychuk si v této sezóně připsal ve 38 duelech 14 bodů za tři branky a 11 asistencí a v průměru strávil na ledě 21:32 minuty na zápas. Celkem má na kontě v NHL bývalý hráč Colorada a Bostonu 431 utkání a 124 bodů (31+93). V 86 duelech play off vítěz Stanleyova poháru s Bostonem z roku 2011 zaznamenal 13 gólů a 16 asistencí.

Útočník Weise bude chybět Montrealu

Útočník Dale Weise bude dva až tři týdny scházet Montrealu kvůli zranění v horní části těla. Sedmadvacetiletý Kanaďan jej utrpěl po krosčeku Kevana Millera ve druhé třetině novoročního zápasu pod širým nebem na stadionu pro americký fotbal ve Foxborough, v kterém Canadiens vyhráli nad domácím Bostonem 5:1.

Weise si v této sezoně připsal ve 40 zápasech 20 bodů za 11 branek a devět asistencí. Bývalý hráč Vancouveru celkem v NHL odehrál 298 duelů a získal 79 kanadských bodů, dalších deset přidal ve 34 utkáních play off.

Výsledky NHL:
New Jersey - Detroit 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 10. Larkin. Střely na branku: 22:21. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas a z 22 střel neinkasoval. Diváci: 15 547. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Larkin, 3. Richards (všichni Detroit).
St. Louis - Ottawa 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 15. Brouwer, 28. Shattenkirk - 46. a 63. Ryan, 39. Hoffman. Střely na branku: 38:32. Diváci: 19 152. Hvězdy zápasu: 1. Ryan (Ottawa), 2. Shattenkirk (St. Louis), 3. Karlsson (Ottawa).
Edmonton - Carolina 1:0 v prodl.
Branka: 63. Sekera. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Sekera (oba Edmonton), 3. Ward (Carolina).
Colorado - Los Angeles 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 27. a 33. Barrie, 42. Duchene, 54. Iginla - 32. Toffoli. Střely na branku: 33:31. Diváci: 15 202. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. Iginla, 3. Varlamov (všichni Colorado).
Vancouver - Arizona 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 34. Horvat, 45. D. Sedin - 27. a 42. Doan, 34. Dauphin. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18 377. Hvězdy zápasu: 1. Doan (Arizona), 2. D. Sedin (Vancouver), 3. Ekman-Larsson (Arizona).