Florida - San Jose 1:2 SNJágr se znovu trefil a už dýchá legendě na záda, Florida ale prohrála. Mrázek poprvé v sezóně střídal

Jaromír Jágr vstřelil ve čtvrtečním utkání proti San Jose svůj 740. gól v NHL, Floridě to ale nestačilo na víc než bod, prohrála 1:2 po nájezdech. Čtyřiačtyřicetiletý český hokejový veterán tak ztrácí na americkou legendu Bretta Hulla, který figuruje na třetím místě historických tabulek střelců soutěže, už jen jedinou trefu. Nedařilo se českým brankářům. Ondřej Pavelec se spoluhráči z Winnipegu podlehli Tampě Bay 5:6 po samostatných nájezdech a Petr Mrázek ve službách Detroitu nedochytal duel proti Pittsburghu (3:6), po pátém inkasovaném gólu přepustil místo Jimmymu Howardovi. Ve třetím zápase za sebou skóroval Martin Hanzal, navrch přidal dvě asistence a přispěl tak k výhře Arizony 6:3 nad Dallasem, v jehož dresu se jednou prosadil Aleš Hemský.

Jaromír Jágr se raduje se spoluhráčem Reillym Smithem z gólu proti San Jose.

Jágr otevřel v úvodu třetí třetiny skóre poté, co Tomášem Hertlem zblokovanou střelu Vincenta Trochecka pohotově doklepl po ledě za záda gólmana Martina Jonese. Kladenský odchovanec zaznamenal 18. trefu v tomto ročníku NHL, čímž o gól vylepšil svoji bilanci z předchozí sezóny v dresech New Jersey a Floridy.

Zároveň se stal čtvrtým hráčem v historii ligy, jenž se trefil po 44. narozeninách, které oslavil v pondělí. Naposledy to dokázal v březnu 2008 obránce Chris Chelios, jemuž tehdy bylo už 46 let. Jágr byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Svěřenci trenéra Petera DeBoera, jenž v letech 2009-2011 vedl právě Floridu, však potvrdili, že jsou po Washingtonu druhým nejúspěšnějším týmem na hřištích soupeřů, kde si připsali už dvacáté vítězství v sezóně. Vyrovnali zásluhou Logana Coutureho a v nájezdech pak Joonas Donskoi a Joe Pavelski překonali brankáře Ala Montoyu, zatímco v dresu domácích tentokrát uspěl pouze Nick Bjugstad.

"I když jsme nevyhráli, jsem vděčný za to, jak to dnes dopadlo. Vždyť se podívejte na naši marodku. Hrajeme, jak nejlépe můžeme, a myslím, že jsme podali velmi dobrý výkon," pochválil mužstvo trenér Floridy Gerard Gallant, který se musel obejít bez pěti hráčů základní sestavy - útočníků Aleksandera Barkova, Brandona Pirriho, Quintona Howdena a obránců Erika Gudbransona a Willieho Mitchella. "Samozřejmě by bylo hezké, kdybychom uspěli v prodloužení nebo v nájezdech, ale získali jsme velmi cenný bod," dodal Gallant.

Mrázek poprvé v sezóně předčasně střídal

Mrázek inkasoval podruhé za sebou pět gólů a vůbec poprvé v sezóně předčasně střídal poté, co Penguins ve 47. minutě zvýšili zásluhou trefy Phila Kessela na 5:2. Útočník Pittsburghu předtím v úvodu druhé části hry zlomil stav 2:2, jen 24 sekund poté, co se Dylanu Larkinovi podařilo vyrovnat. "Tohle jim určitě hodně pomohlo, kdybychom nerozhodný stav udrželi déle, mohl to být jiný zápas. Následný (Wilsonův) gól na 4:2 byl pak asi rozhodujícím momentem," citoval Mrázka server nhl.com.

Pětkrát kapituloval v základní hrací době také Pavelec, při rozhodujícím nájezdu ho překonal v páté sérii kapitán domácích Steven Stamkos. Asistenci v týmu vítězů si připsal také Andrej Šustr. Finalisté loňského ročníku Stanley Cupu vedli 4:1, ale Jets nehodili flintu do žita a následně čtyřmi góly, z nichž dva padly v přesilovce a jeden v oslabení, skóre otočili a v 55. minutě vedli 5:4. Jenže necelých půl minuty po jejich vedoucí trefě vyrovnal Nikita Kučerov střelou zápěstím nad Pavelcovu vyrážečku.

Hanzal chytil v únoru formu jako hrom. Gól a dvě nahrávky zaznamenal podruhé v řadě a v posledních pěti zápasech posbíral 8 bodů za čtyři branky a stejný počet asistencí. Proti Dallasu dal důležitý gól na 4:2, když ve 48. minutě využil přesilovou hru. O minutu později sice snížil Hemský, za dalších 41 sekund ale vrátil domácím dvoubrankový náskok Tyler Gaudet a vítězství pak Kojoti pojistili gólem do prázdné branky při power play.

Hanzalova formace s Domim a Anthonym Duclairem si připsala v utkání devět bodů. Díky nim Kojoti navázali na pondělní triumf 6:2 nad Montrealem a poprvé od roku 2005 vstřelili ve dvou zápasech za sebou dohromady dvanáct gólů. "Hanzalův útok byl dnes jasně nejlepší," konstatoval trenér Dave Tippett. "Je úchvatné sledovat jejich souhru a co dokážou se soupeřem udělat."

Pozici nejlepšího týmu soutěže potvrdil Washington výhrou 3:2 v prodloužení na ledě New Yorku Islanders. Dvěma góly se o ni zasloužil Alexandr Ovečkin, který s 37 zásahy dál vévodí pořadí střelců. V osmi únorových zápasech se ruský kanonýr trefil devětkrát.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
New York Islanders - Washington 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 16. Tavares, 59. Nielsen - 22. a 23. Ovečkin, 65. Justin Williams. Střely na branku: 22:35. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Justin Williams (oba Washington), 3. Nielsen (Islanders).
Pittsburgh - Detroit 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Branky: 23. a 47. Kessel, 10. Lovejoy, 17. Cullen, 37. Wilson, 60. Crosby - 14. Jurčo, 23. Larkin, 52. Zetterberg. Petr Mrázek odchytal za Detroit 46 minut, z 32 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 84,4 procenta. Střely na branku: 39:38. Diváci: 18 584. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Wilson, 3. Cullen (všichni Pittsburgh).
Toronto - New York Rangers 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
Branky: 4. Parenteau, 58. Greening - 24. a 60. Brassard, 30. Zuccarello, 59. Stepan. Střely na branku: 37:20. Diváci: 18 952. Hvězdy zápasu: 1. Stepan, 2. Miller (oba Rangers), 3. Greening (Toronto).
Ottawa - Carolina 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 8. Chiasson, 26. Z. Smith, 44. Ceci, 60. Stone - 20. J. Staal, 39. Nash. Střely na branku: 22:32. Diváci: 16 994. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Ceci, 3. Paul (všichni Ottawa).
Tampa Bay - Winnipeg 6:5 po sam. nájezdech (3:0, 0:1, 2:4 - 0:0)
Branky: 20. a rozh. nájezd Stamkos (Šustr), 16. Hedman, 18. Marchessault, 43. Killorn, 56. Kučerov - 48. a 53. Ladd, 34. Myers, 47. Scheifele, 55. Perreault. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 26 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 80,8 procenta. Střely na branku: 26:41. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov (Tampa), 2. Ladd (Winnipeg), 3. Callahan (Tampa).
St. Louis - Los Angeles 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 12. Fabbri, 62. Schwartz - 44. Toffoli. Střely na branku: 32:35. Diváci: 18 923. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Quick (Los Angeles).
Nashville - Boston 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 3. C. Smith, 15. Forsberg. Střely na branku: 24:29. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Forsberg, 3. Ribeiro (všichni Nashville).
Edmonton - Minnesota 2:5 (2:2, 0:2, 0:1)
Branky: 10. McDavid, 18. Jakupov - 10. Pominville, 14. Dumba, 25. Vanek, 36. Granlund, 60. Coyle. Střely na branku: 33:27. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Granlund, 2. Dumba (oba Minnesota), 3. Jakupov (Edmonton).
Arizona - Dallas 6:3 (0:1, 3:1, 3:1)
Branky: 24. a 39. Domi (na obě Hanzal), 34. Stone, 48. Hanzal, 50. Gaudet, 59. Vermette (Z. Michálek) - 10. Seguin, 34. Jamie Benn, 49. Hemský. Střely na branku: 42:39. Diváci: 11 853. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Duclair, 3. Hanzal (všichni Arizona).
Florida - San Jose 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 43. Jágr - 49. Couture, rozh. nájezd Pavelski. Střely na branku: 20:18. Diváci: 13 019. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (San Jose), 2. Jágr (Florida), 3. Couture (San Jose).
Vancouver - Anaheim 2:5 (0:0, 0:2, 2:3)
Branky: 47. Hansen, 52. Bärtschi - 23. Rakell, 31. Vatanen, 45. Getzlaf, 44. Manson, 58. Bieksa. Střely na branku: 21:33. Diváci: 18 435. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Rakell (oba Anaheim), 3. D. Sedin (Vancouver).