Colorado - Florida 3:2Další milník! Jágr se dotáhl na Howea, ale asistencí k výhře nepomohl

Událost dne nejen pro zámořský hokej! Jaromír Jágr dosáhl na další metu. Připsal si asistenci na první gól Floridy na ledě Colorada, jeho tým nakonec v pokračování NHL prohrál 2:3, čtyřiačtyřicetiletý český útočník se však 1850. bodem (743 branek a 1107 přihrávek) v historické tabulce produktivity dotáhl na třetího Gordieho Howea. Lepší jsou pouze Mark Messier (1887) a Wayne Gretzky (2857).

Jaromír Jágr z Floridy a Andrew Bodnarchuk z Colorada.

V dalších zápasech nočního programu si gól a asistenci připsal Tomáš Hertl, jehož San Jose vyhrálo ve Vancouveru 3:2. Ondřej Palát z Tampy vstřelil jednu branku a jeho tým zvítězil 4:1 v Ottawě. Poprvé v dresu Chicaga se střelecky prosadil Tomáš Fleischmann, který mírnil porážku svého týmu v Bostonu na konečných 2:4.

Jágrova asistence vedla v čase 9:42 k brance na 1:1. Český matador na pravé straně poslal přihrávku podél mantinelu na Aleksandra Barkova, který před bránou našel najíždějícího obránce Erika Gudbransona. Ten překonal Calvina Pikarda, ale ten se jinak výrazně podílel na úspěchu svého týmu.

"Nezáleží na tom" komentoval útočník s číslem 68 pokoření další mety. Po prohře neměl náladu. Florida poprvé do 2. ledna opustila vedoucí příčku v tabulce Atlantické divize, kde ji vystřídala Tampa. Sezóna přesto je ve znamení Jágrova tažení za zdoláváním milníků v historických tabulkách a také za postupem do play off s jinak mladým týmem Floridy.

Colorado se ovšem v posledním zápase po Gudbransonově vyrovnání znovu dostalo do vedení, a to o dva góly, Panteři dokázali v polovině druhé třetiny snížit, jenže pak už se skóre neměnilo. Hosté troskotali na brankáři Colorada Pickardovi, který při obrovském tlaku ve třetí třetině zneškodnil všech 24 střel a celkově si připsal 38 úspěšných zákroků. Čtyřikrát se ho marně pokoušel překonat i Jágr. Gólman domácích byl vyhlášen první hvězdou utkání před spoluhráčem Landeskogem a Jágrem.

Ten v sezóně za 61 zápasů posíbral 48 bodů (21+27) a společně s Jakubem Voráčkem je na druhém místě v produktivitě mezi Čechy v NHL hned za Davidem Krejčím (50 bodů).

"Vypadá to, jakoby každý druhý večer lámal nějaký rekord," řekl kouč Panthers Gerard Gallant na Jágrovu adresu. "Je to samozřejmě velká věc pro naši organizaci a pro naše mladé hráče," poznamenal dále.

"Je to čest, že jsem se na tom jubilejním bodu podílel. Je to úžasný počin. Nasbíral už tolik bodů a spoustu dalších ještě přidá. Vážím si toho, že mohu hrát s tak skvělým hráčem v jednom týmu a navíc v jednom útoku," rozplýval se i Jágrův spoluhráč Barkov.

Jágr může dosáhnout i na další mety, byť to nebude jednoduché. Howe před ním figuruje v další prestižní tabulce, a to střelecké. Jágrovi v ní patří třetí místo se 743 zásahy. Gretzkého 894 gólů je nedostižných, Howe jich zaznamenal 801. Schůdnější je zjevně dostihnutí v produktivitě druhého a zatím o 37 bodů lepšího Messiera, byť s přibývajícím věkem těžko může čekat, že bude sbírat větší bodové hodnoty za sezónu. Gretzky má o 1007 bodů více...

Historické kanadské bodování NHL:
1. Wayne Gretzky 1487 zápasů/2857 bodů (894 branek + 1963 asistencí)
10. Jaromír Jágr 1611

Kladenský odchovanec si ovšem už teď zajistil právo být přinejmenším srovnáván s Howem, který reprezentuje dávnou éru hokeje. Mr. Hockey dosáhl na stejnou metu jako český útočník za 26 sezón v NHL. Další body (508) Howe přidal během působení ve WHA.  V NHL hrál mezi roky 1946 a 1971 a znovu pak jednu v sezóně 1979-80. Končil v ní ve dvaapadesáti.

Jágr si ho velice váží, stejně jako dalších osobností slavné soutěže. "Vždycky jsem říkal, že pokud chceš být dobrý hráč, musíš znát hokejovou historii. Měl jsme možnost se potkat téměř s každým z první desítky (bodování) a všechny je strašně obdivuju," prohlásil Jágr.

V sezóně 2003/04 se v Rangers potkal i s Messierem. V Pittsburghu začal vedle Maria Lemieuxe a Stanleyův pohár v letech 1991 a 1992 s ním slavil v dresu Penguins i Ron Francis. Po jejich boku také prožil svůj bodově nejvydařenější ročník v kariéře 1995/96, kdy měl na kontě z 82 utkání 149 bodů za 62 branek a 87 asistencí.

"S některými jsem působil v jednom týmu, proti dalším jsem toho hodně odehrál. S některými hráči jsem se potkal nebo jsem je sledoval v sestřizích, jako Gordieho nebo Phila Esposita. Musíš ty hráče respektovat, abys byl taky dobrý," řekl Jágr.

V NHL sám debutoval 5. října 1990, odehrál 1611 utkání za Pittsburgh, Washington, New York Rangers, Philadelphii, Dallas, Boston, New Jersey a Floridu. Absolvuje 22. sezónu v zámoří, tři strávil v KHL. Na 1850 bodů v NHL potřeboval o 156 zápasů méně než Howe.

K obratu velel Hertl

San Jose prohrávalo ve Vancouveru po první třetině 0:2, nakonec ale stejně jako v neděli zvítězilo.

K obratu velel Hertl: v 31. minutě 16. gólem v sezoně snížil na 1:2. Jeho teč, kdy měl hokejku hodně vysoko, byla zkoumána u videa, ale gól platil. Ve 41. minutě po jeho přihrávce v přesilovce srovnal Brent Burns a za dalších pět minut dovršil obrat Patrick Marleau.

Tampa prodloužila v Ottawě vítěznou sérii na osm zápasů.

Základ k úspěchu položila dvěma góly ve druhé třetině a Palát ve 39. minutě osmým zásahem v sezóně zvýšil vedení Lightning na 2:0. Domácí ve 46. minutě snížili, v závěru ale jistili výhru Nikita Kučerov a Steven Stamkos.

Zaváhala Philadelphia, která po třech výhrách v řadě podlehla doma 0:4 Edmontonu. Vzhledem k výhře Pittsburghu 4:1 nad New York Rangers se tak ztráta Flyers na play off prohloubila znovu na pět bodů.

Michal Neuvirth, který vychytal všechna tři předchozí vítězství, poprvé od 10. listopadu minulého roku inkasoval v jednom utkání více než tři góly. Zato jeho protějšek Cam Talbot zneškodnil všech 35 střel a potřetí z pěti zápasů v kariéře proti Flyers udržel čisté konto.

Výsledky NHL:
Boston - Chicago 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)
Branky: 2. Bergeron, 20. Marchand, 23. Spooner, 36. Eriksson (Krejčí) - 15. Toews, 40. Fleischmann. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Liles, 3. Rask (všichni Boston).
Buffalo - Calgary 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)
Branky: 31. Ristolainen, 36. M. Foligno, 38. Deslauriers, 50. Larsson, 53. Eichel, 59. E. Kane - 24. Backlund, 37. Hamilton, 44. Monahan. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18 651. Hvězdy zápasu: 1. M. Foligno, 2. Gionta, 3. Larsson (všichni Buffalo).
Philadelphia - Edmonton 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 12. Jakupov, 35. Hall, 37. Maroon, 52. Korpikoski. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 31 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18 636. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Hall, 3. Pardy (všichni Edmonton).
Pittsburgh - NY Rangers 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 38. Crosby, 39. Malkin, 40. Hörnqvist, 58. Kessel - 37. Kreider. Střely na branku: 26:28. Diváci: 18 492. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Crosby, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).
Toronto - Minnesota 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 28. Gardiner - 32. M. Koivu, 52. Granlund. Střely na branku: 22:22. Diváci: 18 915. Hvězdy zápasu: 1. Granlund, 2. Dubnyk (oba Minnesota), 3. Gardiner (Toronto).
Nashville - New Jersey 4:5 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 0:1)
Branky: 9. C. Smith, 18. Ribeiro, 23. Gaustad, 58. Forsberg - 60. a 62. Henrique, 17. Palmieri, 28. Smith-Pelly, 50. Zajac. Střely na branku: 34:33. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Henrique (New Jersey), 2. Forsberg (Nashville), 3. Zajac (New Jersey).
Winnipeg - NY Islanders 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 17. a 58. Scheifele, 50. Myers - 27. De Haan, 49. Prince, 60. Lee, 63. Okposo. Střely na branku: 29:27. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele (Winnipeg), 2. Hamonic (Islanders), 3. Myers (Winnipeg).
Colorado - Florida 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky: 6. Landeskog, 14. Boedker, 45. Duchene - 10. Gudbranson (Jágr), 33. Campbell. Střely na branku: 26:40. Diváci: 16 194. Hvězdy zápasu: 1. Pickard, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Jágr (Florida).
Arizona - Anaheim 1:5 (0:2, 1:3, 0:0)
Branky: 30. Duclair - 5. McGinn, 6. Rakell, 22. Fowler, 34. Manson, 40. Perry. Střely na branku: 28:21. Diváci: 11 999. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. McGinn (oba Anaheim), 3. Duclair (Arizona).
Ottawa - Tampa Bay 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky: 46. Methot - 25. Paquette, 39. Palát, 59. Kučerov, 60. Stamkos. Střely na branku: 34:29. Diváci: 17 943. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Kučerov (oba Tampa), 3. Methot (Ottawa).
Los Angeles - Montreal 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 1. Kopitar, 4. Pearson, 46. King - 19. Subban, 55. Eller. Střely na branku: 31:15. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Muzzin, 2. Martinez, 3. Pearson (všichni Los Angeles).
Vancouver - San Jose 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Branky: 8. Virtanen, 19. Bärtschi - 31. Hertl, 41. Burns (Hertl), 46. Marleau. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Virtanen (Vancouver), 3. Hertl (San Jose).