Chicago - Detroit 4:1Rozsíval dvakrát přihrával a šampióni vyhnali Mrázka z branky

New York

Pět gólů inkasoval ve středečním utkání NHL proti Chicagu (2:5) český gólman Petr Mrázek, nedělní reprízu souboje ani nedochytal. Po necelých sedmi minutách zápasu, během nichž z pěti střel dvakrát inkasoval, přepustil místo Jimmymu Howardovi. Úřadující šampióni nakonec zvítězili 4:1, dvěma asistencemi se na tom podílel i český zadák Michal Rozsíval. Detroit bojoval, soupeře přestřílel 34:26, ale na Coreyho Crawforda vyzrál jen jedenkrát. Nedělní program jinak více svědčil hostujícím týmům, vyhrály pět ze šesti duelů. Na vítězný gól Dallasu v utkání s Ottawou přihrával Antoineu Rousselovi český útočník Aleš Hemský.

Český brankář Detroitu Petr Mrázek kryje střelu, na případnou šanci na dorážku číhá Andrew Ladd z Chicaga.

Sedmatřicetiletý Rozsíval se vrátil do sestavy po dvou vynechaných utkáních, která sledoval jen jako divák z tribuny, a hned si připsal 300. a 301. bod v NHL. Hned v první minutě se po jeho dobrém obranném zákroku vydal do rychlého protiútoku Patrick Kane a po 21 sekundách hry střelou švihem pod Mrázkovou rukou otevřel skóre zápasu. O šest minut později zvýšil na 2:0 dělovkou od modré čáry v přesilové hře Duncan Keith a Mrázka nečekaně brzy střídal Howard.

Taktický tah trenéru Red Wings vyšel a už dvě minuty poté snížil Gustav Nyquist. Ve zbytku utkání měl Detroit střeleckou převahu, druhou třetinu vyhrál na střely dokonce 13:2, jenže Crawforda už hosté nepřekonali. Naopak v 52. a v 53. minutě domácí dvěma góly v rozmezí 68 sekund pečetili své vítězství.

"Z dlouhodobého pohledu Petrovi věřím. Ale z krátkodobého hlediska toho měl dnes pochytat víc," uvedl po utkání kouč Jeff Blashill.

Další český gólman Ondřej Pavelec pochytal 29 z 31 střel, porážce Winnipegu s Edmontonem 1:2 ale nezabránil. Jeho protějšek Cam Talbot byl totiž ještě úspěšnější a připsal si 39 úspěšných zákroků.

Hemský zaznamenal v Ottawě 16. gólovou přihrávku v sezóně. A byla hodně důležitá. Zápas pomalu spěl do prodloužení, když v 58. minutě hosté z Dallasu sehráli v útočném pásmu rychlou akci, český útočník po přihrávce od modré čáry před odkrytou branku ještě rychle vrátil puk mezi kruhy, odkud jej pohotově poslal do sítě Antoine Roussel.

Stars poprvé za poslední tři týdny vyhráli dva zápasy po sobě a zůstávají ve hře o první místo v tabulce Západní konference, kde mají stejný počet 87 bodů jako Chicago. "Na konci utkání jsme se vyhecovali k velkému výkonu, měli jsme několik povedených střídání a nakonec jsme tlak zúročili," radoval se Roussel, který skóroval pojedenácté v sezóně.

Sedm gólů v úvodní třetině derby

Divokou přestřelku viděli fanoušci v newyorském derby mezi Rangers a Islanders. Hosté vedli ve vyprodané Madison Square Garden po necelých pěti minutách už 3:0, úvodní třetinu ale nakonec vyhráli jen o gól 4:3.

Když pak v 52. minutě vyrovnal Derick Brassard, vypadalo to na velký obrat. Jenže minutu a půl před koncem třetí třetiny se prosadil po vhazování v útočném pásmu Cal Clutterbuck a poté zpečetil výhru Islanders 6:4 trefou do prázdné branky Frans Nielsen.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Ottawa - Dallas 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 25. Z. Smith - 35. Spezza, 58. Roussel (Hemský). Střely na branku: 24:25. Diváci: 19 419. Hvězdy zápasu: 1. Lehtonen (Dallas), 2. Z. Smith (Ottawa), 3. Russell (Dallas).
New Jersey - Pittsburgh 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Branky: 28. Palmieri - 10. a 36. Malkin, 10. Cullen, 22. Bonino, 47. Rust, 57. Wilson. Střely na branku: 18:30. Diváci: 15 856. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Rust, 3. Bonino (všichni Pittsburgh).
Minnesota - St. Louis 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Branky: 52. Suter, 55. Dumba - 8. Lehterä, 10. Reaves, 31. Berglund, 59. Fabbri. Střely na branku: 32:35. Diváci: 19 040. Hvězdy zápasu: 1. Allen (St. Louis), 2. Suter (Minnesota), 3. Lehterä (St. Louis).
Chicago - Detroit 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 1. P. Kane (Rozsíval), 7. Keith, 52. Anisimov, 53. Toews (Rozsíval) - 9. Nyquist. Petr Mrázek odchytal za Detroit 6:19 minuty, z 5 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 60 procent. Střely na branku: 26:34. Diváci: 22 247. Hvězdy zápasu: 1. Crawford, 2. P. Kane (oba Chicago), 3. Nyquist (Detroit).
Winnipeg - Edmonton 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 27. Scheifele - 26. Maroon, 37. Korpikoski. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58 minut, z 31 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,6 procenta. Střely na branku: 40:31. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Maroon (oba Edmonton), 3. Pavelec (Winnipeg).
New York Rangers - New York Islanders 4:6 (3:4, 0:0, 1:2)
Branky: 12. Lindberg, 12. Glass, 14. E. Staal, 52. Brassard - 3. a 14. Boychuk, 4. Nelson, 5. Okposo, 59. Clutterbuck, 59. Nielsen. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Boychuk (Islanders), 2. E. Staal (Rangers), 3. Clutterbuck (Islanders).