NY Rangers - Pittsburgh 3:5Povedený debut, mladík Simon nahrál na vítězný gól Tučňáků. Palát a Mrázek mezi hvězdami

New York

Vydařenou premiéru v NHL má za sebou Dominik Simon. Jednadvacetiletý útočník v neděli poprvé v kariéře okusil nejslavnější hokejovou soutěž světa a hned přihrál na vítězný gól Pittsburghu, který uspěl na ledě New Yorku Rangers 5:3. V nedělních utkáních dal o sobě vědět i další český forvard Ondřej Palát, jenž v Columbusu gólem a asistencí přispěl k triumfu Tampy Bay 4:0. Gólman Petr Mrázek kryl 26 střel Toronta, na body to ale nestačilo. Jeho Detroit doma prohrál s nejhorším týmem zámořské soutěže 0:1.

Útočník Pittsburghu Dominik Simon (č. 49) a křídelník New Yorku Rangers Viktor Stalberg v zápase NHL.

Simon byl v sobotu povolán z farmářského celku Wilkes-Barre/Scranton z nižší AHL do prvního týmu Penguins a v newyorské Madison Square si odbyl debut v NHL. Jednadvacetiletý odchovanec pražské Sparty strávil na ledě sedm minut a 55 vteřin a v 52. minutě za nerozhodného stavu 3:3 asistoval u gólu Cullena, který byl nakonec vítězný.

"Myslím, že na mě šly mdloby," líčil Simon své pocity těsně před utkáním. "Když zápas začal, byl to neuvěřitelný pocit. Celý život o to usilujete, pracujete na tom a povedlo se to. Navíc v Madison Square Garden. A k tomu jsme vyhráli," rozplýval se český útočník.

Simon byl povolán spolu s dalším forvardem Conorem Shearym, opačným směrem putoval útočník Tom Sestito. Pittsburgh navíc přišel o ofenzivní hvězdu Jevgenije Malkina, který utrpěl v pátečním utkání v Columbusu po kolizi s obráncem Daltonem Proutem nespecifikované zranění v horní části těla a bude mimo hru šest až osm týdnů.

Pittsburgh draftoval Simona loni v pátém kole jako 137. hráče v pořadí a v polovině července s ním podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu. Simon měl za sebou nejpovedenější sezónu v kariéře a upoutal pozornost klubů NHL. Po odchodu ze Sparty nasbíral v dresu Plzně v 56 zápasech 33 kanadských bodů za 19 branek a 14 asistencí.

Zároveň v sezóně odehrál všechny turnaje za českou reprezentaci a dostal se i do nominace na domácí mistrovství světa v Praze, na kterém v deseti duelech vstřelil gól a přidal pět asistencí. Na šampionátu si krátce zahrál v útoku i s hvězdným Jaromírem Jágrem.

Pomůže Tučňákům do play off?

V nižší AHL Simon zaznamenal v 54 duelech 38 bodů za 18 branek a 20 asistencí. Je nejproduktivnějším českým hráčem v soutěži a celkově mu patří 56. místo. Mezi nováčky AHL je devátý, v klubovém pořadí čtvrtý. Simon byl v nominaci i na únorové Utkání hvězd AHL, ale kvůli zranění se jej nezúčastnil.

Pittsburgh bojuje v závěru základní části NHL, která skončí 10. dubna, o účast v play off. S 14 zápasy do konce se drží ve Východní konferenci s 80 body na předposlední postupové pozici o čtyři body před devátou Philadelphií. Musí se ale obejít bez svého druhého nejproduktivnějšího hráče.

Malkin, který si v této sezóně připsal v 57 duelech 58 bodů za 27 gólů a 31 asistencí, bude v případě postupu Penguins chybět určitě i v prvním kole play off.

Palát přispěl k výhře Tampy

Ondřej Palát se podílel gólem a asistencí na výhře Tampy Bay 4:0 na ledě Columbusu. V 51. minutě ujel český útočník ve vlastním oslabení, ale místo střely přenechal puk Stevenu Stamkosovi, který skóroval podruhé v utkání a zvýšil na 3:0.

O čtyři minuty později si oba hráči po dalším rychlém protiútoku vyměnili role, Palát po přečíslení dva na jednoho vsítil dvanáctý gól v sezóně a po utkání byl vyhlášen jeho třetí hvězdou. Hráči Lightning ukončili sérii tří porážek.

Mrázek v brance čaroval, ale prohře nezabránil

Petr Mrázek, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, kryl proti Torontu 26 střel. Výstavní zákrok předvedl český brankář hned v úvodu zápasu, kdy skokem okradl o gól Williama Nylandera, jenž střílel do odkryté klece.

Bezbrankový stav udržel ostravský rodák i po úniku Nazema Kadriho a kapituloval až ve čtyřicáté minutě, kdy domácí obraně pláchnul Michael Grabner. Původně bylo po Grabnerově nájezdu nařízeno trestné střílení, protože útočník Toronta byl faulován a Mrázek jeho první střelu chytil. Jenže puk se následně odrazil od betonu českého gólmana zpět ke Grabnerovi, který s pukem doklouzal do branky. A rozhodčí po poradě u videa trefu uznali.

"Puk byl v brance dříve, než vypadla z kolíků. Rozhodčí to posoudili správně," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill a ocenil výkon Mrázka, který chytal druhý zápas ve druhém dni. "Cítil jsem se skvěle. Mám z toho radost, protože loni jsem se trochu trápil, když jsem chytal dva dny po sobě. Porážka je pro mě ale zklamáním," uvedl český gólman.

Jonathan Bernier v brance Toronta zneškodnil 38 střel a připsal si třetí čisté konto v sezóně. V úvodu prostřední třetiny ho sice překonal Luke Glendening, ale rozhodčí po konzultaci s experty u videa gól odvolali, protože opakované záběry odhalily, že útočník Detroitu dopravil puk do branky rukou.

Výsledky NHL:
New York Rangers - Pittsburgh 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
Branky: 19. Kreider, 29. Brassard, 46. McDonagh - 28. a 36. Sheary, 12. Hörnqvist, 52. Cullen (Simon), 60. Crosby. Střely na branku: 27:33. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Sheary (Pittsburgh), 2. Stepan (Rangers), 3. Cullen (Pittsburgh).
Columbus - Tampa Bay 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)
Branky: 26. a 51. Stamkos (na druhou Palát), 49. Naměstnikov, 55. Palát. Střely na branku: 37:37. Diváci: 14 701. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Bishop, 3. Palát (všichni Tampa Bay).
Detroit - Toronto 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 40. Grabner. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval jeden gól z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Mrázek (Detroit), 3. Grabner (Toronto).