Obránce Hamrlík zařídil výhru Calgary v Chicagu

NEW YORK

Roman Hamrlík byl největší hvězdou zápasu hokejové NHL mezi Chicagem a Calgary. Český obránce zařídil tři branky hostujícího týmu a výrazně tak přispěl k výhře Flames 5:3. Hamrlík vstřelil nejdříve svůj pátý gól v sezóně a na další dvě branky nahrál. Prosadil se i útočník domácího Chicaga Radim Vrbata, který jednou skóroval a připsal si asistenci.

Právě díky přihrávce Vrbaty zvýšil v první třetině Mark Bell vedení Chicaga už na 3:1, ale pak už padaly branky jen do domácí sítě. Ještě do zaznění první sirény Calgary snížilo gólem Hamrlíka a v následujícím průběhu zápasu doplatili domácí na svá vyloučení. Všechny další tři branky hostí totiž padly v přesilovce.

Ve druhé třetině se prosadili po přihrávkách Hamrlíka Reinprecht a Phaneuf, v poslední části hry upravil na konečných 5:3 pro Calgary Chuck Kobasew. "Naše přesilovky byly klíčem k úspěchu," usmíval se po zápase Kobasew, jenž překonal domácího gólmana Munra dorážkou ze vzduchu.

Prongerův gól v poslední vteřině

Také v dalším zápase NHL byli hvězdami vítězů čeští hokejisté. Edmonton vyhrál ve Phoenixu 4:3 po samostatných nájezdech, ve kterých uspěli Aleš Hemský i Radek Dvořák, jenž tak byl autorem vítězné branky. Asistenci si v normální hrací době připsal za hosty Jaroslav Špaček, v dresu domácího týmu otevřel skóre jiný český obránce Zbyněk Michálek.

Phoenix přitom ztratil vítězství doslova v posledních vteřinách. Do konce zápasu zbývaly dvě vteřiny a na tabuli svítilo skóre 3:2 pro domácí tým. Pak ale Reasoner vyhrál vhazování, puk získal Pisani a posunul jej dozadu na Chrise Prongera, který dělovkou překonal Curtise Josepha. Z uplynutí zápasu zbývaly tři desetiny vteřiny!

Zničený Gretzky

"Tohle se povede jednou z miliónu," nevěřícně kroutil po zápase hlavou  trenér Edmontonu Craig MacTavish. "To jsem ještě nezažil. Za 25 let v hokeji jsem nikdy nic podobného neviděl," dodal.

Vývoji zápasu nemohl uvěřit ani kouč domácích Wayne Gretzky. "Za mých třicet let kariéry si nevzpomínám na více zničující porážku, protože vím, jak kluci poslední týden tvrdě pracovali, a jak se teď asi mohou cítit. Jsem  na jejich výkon pyšný," řekl Great One.

Washington - Tampa Bay 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 37. Halpern, 58. Zubrus - 30. Lecavalier (Prospal). Zásahy brankářů: Kölzig 35/1 - Grahame 24/2.
Chicago - Calgary 3:5 (3:2, 0:2, 0:1)
Branky: 2. Vrbata, 2. Bourque, 16. Bell (Vrbata) - 1. D. McCarty, 19. Hamrlík, 27. Reinprecht (Hamrlík), 36. Phaneuf (Hamrlík), 50. Kobasew. Zásahy brankářů: Munro 29/5 - Kiprusoff 24/3.
Phoenix - Edmonton 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 15. Z. Michálek, 37. Scatchard, 39. Devereaux - 22. Torres, 36. Smyth (Špaček), 60. Pronger, rozhodující sam. nájezd Dvořák. Zásahy brankářů: Joseph 30/3 - Morrison 15/3.
4. Colorado5228519193:16861
5. Minnesota5125422147:13054
Pacifická divize:
1. Dallas5134215167:13470
2. Los Angeles5430321183:17363
3. Anaheim50231017145:13956
4. Phoenix5326324155:16555
5. San Jose4823619148:14752
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.