Tampa Bay - NY Islanders 4:1Palát přispěl nahrávkou k vítězství Tampy, Pittsburgh srovnal s Washingtonem krok

New York/Praha

Svou první asistenci v letošních bojích o Stanley Cup si připsal v sobotním zápase NHL český útočník Ondřej Palát. Pětadvacetiletý hokejista vybídl ke skórování Tylera Johnsona, jenž nezaváhal a poslal Blesky v 2. kole play off v duelu proti Islanders do vedení. Utkání nakonec Tampa Bay ovládla v poměru 4:1 a srovnala sérii na 1:1. Stejný stav platí i mezi Washingtonem a Pittsburghem. Druhý vzájemný souboj ovládli Tučňáci 2:1, když o vítězství rozhodl v 56. minutě Eric Fehr. Největší hvězdy obou mužstev, domácí Ovečkin i hostující Crosby nebodovaly.

Český útočník Ondřej Palát (18) z Tampy Bay oslavuje gól Tylera Johnsona (9) v zápase NHL proti New Yorku Islanders.

První domácí partii Tampa Bay s Ostrovany nezvládla, a tak musela v sobotu bezpodmínečně vyhrát. To se povedlo i zásluhou Paláta, jenž v 7. minutě při rychlé akci poslal Johnsonovi přihrávku za obranu a rodák ze Spokane bekhendem prostřelil Greisse. Stejný hráč při power play hostů dal gólem dvě a čtvrt minuty před koncem do prázdné branky výsledku konečnou podobu. Blesky po výhře 4:1 srovnaly se svým soupeřem krok.

„Palátova nahrávka byla skvělá. Dokonce tak skvělá, jako když si uvaříte domácí italské těstoviny," žertoval se zámořskými novináři Johnson, který kromě dvou branek přidal i jednu přihrávku a v dosavadním průběhu vyřazovacích bojů nasbíral v 7 střetnutích 10 bodů (4+6).

Trenér Jon Cooper se rozhodl, že k Palátovi a Johnsonovi postaví Nikitu Kučerova a obnoví údernou lajnu The Triplets (Trojčata), která v loňském play off byla nejúdernější formací Tampy Bay.

„Kučerov sice nebodoval, ale po celou dobu byl velmi nebezpečný," pravil Cooper. „Motorem lajny je momentálně Johnson, který zapsal tři body. A co říct k Palátovi? Ten se proměnil v bestii," pokračoval lodivod Blesků.

Z porážky si nedělal těžkou hlavu kapitán Islanders John Tavares. „Pořád jsme tři výhry od postupu. Oni kombinují ve vysoké rychlosti, takže je příště musíme zpomalit. Také bychom měli zapracovat na agresivnějším forčekinku."

Ovečkin s Crosbym zůstali bez bodu

Konfrontace Washingtonu s Pittsburghem byla o poznání vyrovnanější. Rozdíl ve skóre byl opět ten nejtěsnější. Tentokrát se radovali Tučňáci, kteří gólem čtyři a půl minuty před koncem zvítězili 2:1 a vyrovnali sérii. Po Malkinově přihrávce se tečí z bezprostřední blízkosti prosadil Fehr. Holtby v bráně Capitals nestačil zareagovat.

Největší esa obou týmů Rus Ovečkin, ani Kanaďan Crosby se bodově neprosadily.

2. kolo play off NHL:
Východní konference - 2. zápasy:
Tampa Bay - New York Islanders 4:1 (2:1, 1:0, 1:0).
Branky: 7. a 58. Johnson (na první Palát), 12. Drouin, 32. Hedman - 16. Kuljomin. Střely na branku: 31:20. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Drouin, 3. Johnson (všichni Tampa Bay). Stav série: 1:1.
Washington - Pittsburgh 1:2 (0:0, 0:1, 1:1).
Branky: 45. Johansson - 28. Hagelin, 56. Fehr. Střely na branku: 24:35. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Fehr (Pittsburgh), 3. Niskanen (Washington).Stav série: 1:1.