Hertl se zapsal se do klubové historie Žraloků, pak si ale posteskl

Pittsburgh

Tradici neporušil ani ve finále. Útočník San Jose Tomáš Hertl v každém úvodním duelu všech tří letošních sérií play off dokázal skórovat a stejný kousek se mu podařil i v pondělí na ledě Pittsburghu. Po první bitvě o Stanleyův pohár se navíc mohl stát opěvovaným hrdinou Žraloků, obrovskou příležitost ve třetí třetině za nerozhodného stavu 2:2 ale neproměnil a ledovou plochu Consol Energy Center nakonec opouštěl stejně jako jeho spoluhráči zklamaný. Tučňáci vyhráli první duel 3:2.

Útočník San Jose Tomáš Hertl (48) střílí gól brankáři Pittsburghu Mattu Murraymu.

Úderná řada Pavelski - Thornton - Hertl je k nezastavení. Prosadila se i v úvodním finále. Gólový příspěvek elitní formace navíc přišel v pravou chvíli. Sharks prohrávali po první třetině 0:2, hned zkraje druhého dějství ale odešel na trestnou lavici za hákování Cole a v přesilovce se Žraloci vrátili do zápasu.

Hertl v probíhající vyřazovací části rozvlnil síť doposud pětkrát a vesměs šlo o góly z oblasti brankoviště. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Český křídelník chtěl původně adresovat přihrávku volnému Pavelskému, kotouč však trefil brusli obránce Maatty, od níž se odrazil za záda brankáře Murrayho. Odchovanec Slavie se tak zapsal do klubových dějin, když vsítil vůbec první gól Sharks v historii finálových utkání.

Kalifornský tým jeho zásah povzbudil natolik, že v závěru prostřední dvacetiminutovky srovnal. Tentokrát se prosadil Marleau. V 50. minutě mohl Hertl dokonat velký obrat. Dvaadvacetiletý forvard se ocitl zcela sám před gólmanem Penguins, kotouč do sítě ovšem nepropasíroval. Radost tak vypukla na straně domácích. Dvě minuty a 33 vteřin před koncem základní hrací doby našel Letang zpoza brány zapomenutého Bonina, jenž přesnou střelou zařídil první výhru Tučňáků v sérii.

"Dojel jsem do útočného pásma o něco později a nebyl jsem si jistý, zda se protlačím do té pozice přes jejich hráče. Od Krise to pak byla parádní přihrávka. Ta střela sice nepatřila k mým nejtvrdším, ale našla si cestu do sítě," komentoval rozhodující moment utkání Bonino.

Sharks, kteří hrají finále play off NHL poprvé v historii, vstup do utkání nevyšel. Domácí na ledě kralovali, poměr střel v první třetině byl 15:4 ve prospěch celku z Pensylvánie. Než se stačili Žraloci pořádně rozkoukat, už prohrávali o dvě branky. "Vypadalo to, jako kdybychom uvízli v bahně," řekl po utkání útočník San Jose Logan Couture.

Druhý finálový duel je na programu ze středy na čtvrtek od 2:00 SELČ a Žraloci do něj chtějí vstoupit úplně jinak. "Dneska jsme byli v první třetině pomalí, nebyl to náš hokej. Nevím, jestli to bylo způsobeno tím, že jsme dlouho nehráli. Ve třetí třetině jsme ztráceli puky ve středním pásmu a to je jejich nejsilnější stránka. Dostanou se rychle do přečíslení a trestají to. Musíme hrát ten náš hokej, hodit to za beky, využít sílu. Hlavně nesmíme ztrácet puky v útočném pásmu," řekl Hertl v rozhovoru pro oficiální internetové stránky NHL.

Jak dopadne druhý finálový zápas play off NHL mezi Pittsburghem a San Jose?
Vyhraje Pittsburgh a povede v sérii 2:0 na zápasy