Kotalík vstřelil vítězný gól Buffala

NEW YORK

Český útočník Aleš Kotalík měl velkou zásluhu na dalším úspěchu Buffala v zámořské NHL. V nedělním utkání proti Bostonu vstřelil vítězný gól svého týmu, na další dva přihrál a Sabres si po výsledku 6:2 připsali už šestou výhru v řadě.

Kotalík se střelecky prosadil v 29. minutě, kdy zvýšil vedení "Šavlí" na 3:0. Buffalo v posledních šesti zápasech brankově předčilo své protivníky v poměru 32:18 a v tabulce Severovýchodní divize stále ztrácí jen dva body na vedoucí Ottawu, která zvítězila 5:2 ve Washingtonu.

"Hokejem se teď všichni bavíme. Je to paráda," rozplýval se po utkání Kotalík, který zůstává nejproduktivnějším hráčem mužstva. "Buffalo je momentálně jedním z nejlepších týmů v lize," uznal trenér Bostonu Mike Sullivan. "Mají vážně formu, hrají s obrovským sebevědomím."

Spokojený s výkony svých svěřenců musí být trenér Lindy Ruff. V soukromém životě však prožívá těžké období. Lékaři v pátek objevili u jeho jedenáctileté dcery Madeleine blíže nespecifikovaný nález na mozku. Fanoušci vyjádřili kouči i jeho dceři podporu, v rohu arény v Buffalu vyvěsili nápis: "Bůh ti žehnej, Madeleine".

Budaj vychytal první čisté konto v kariéře

Po dvouzápasovém půstu se do statistik znovu zapsal Milan Hejduk. Gólem a asistencí se podílel na vítězství Colorada nad Calgary 3:0 a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Hejduk vstřelil třetí branku Avalanche, když ve druhé třetině při oslabení zakončil rychlé přečíslení dva na jednoho s Danem Hinotem. Colorado díky výhře vystřídalo svého nedělního soupeře na čele Severozápadní divize.

Velkou měrou se o to zasloužil také slovenský brankář Peter Budaj, jenž zneškodnil všech 33 střel Calgary a vychytal první čisté konto v kariéře v NHL. Budaj dostal v brance znovu přednost před Josem Theodorem, který minulý týden přišel z Montrealu výměnou za švýcarského reprezentačního gólmana Davida Aebischera a vychytal druhou výhru po sobě. "Je skvělé, když vám trenéři a vedení klubu věří, že dokážete dobře dělat svou práci. Tvrdě teď makám a daří se mi," řekl spokojený Budaj.

Průcha se vrátil asistencí

Naopak v nevýrazných výkonech pokračují New York Rangers. V duelu s Atlantou vedli o dvě branky, ale nakonec prohráli 2:3 v prodloužení a prohráli popáté za sebou. "Myslel jsem si, že jdeme konečně za vítězstvím," uvedl po utkání zklamaný Jaromír Jágr, který ve 28. minutě v přesilové hře vstřelil gól na 2:0. Přihrál mu na něj Petr Průcha, jenž se vrátil do sestavy Rangers po osmizápasové přestávce zaviněné zraněním kolena.

Naopak už šesté utkání za sebou vynechal obránce Marek Malík, který má potíže s ramenem, na marodku přibyl také útočník Martin Ručinský. Ve třetí třetině si poranil koleno a odstoupil ze hry.

Rangers po olympijské přestávce vyhráli jediný zápas ze šesti, v posledních pěti utkáních navíc vstřelili dohromady pouhých šest branek. "Není to pro nás dobré a nezlepší se to, dokud nevyhrajeme," řekl Jágr. "Doufám, že ještě není pozdě na zlomení nepříznivé série. Dneska jsme měli dobrou možnost, ale nepovedlo se. Zápasy, v nichž vedeme 2:0, bychom měli vyhrávat," litoval.

Dvoubrankový náskok měli Rangers ještě třináct minut před koncem třetí třetiny, jenže pak po přihrávce Roberta Holíka snížil Ronald Petrovický a v 56. minutě vyrovnal v dvojnásobné přesilovce Ilja Kovalčuk. V nastaveném čase rozhodl Marc Savard, který potrestal vyloučení Martina Straky, autora prvního gólu zápasu.

Philadelphia odevzdala body Pittsburghu

Navzdory další porážce zůstávají Rangers na prvním místě tabulky Atlantické divize. Jejich pronásledovatelé z Philadelphie totiž odevzdali na domácím ledě všechny body Pittsburghu. O vítězství Tučňáků 2:0 rozhodl svými prvními dvěma góly v NHL nováček Colby Armstrong, na oba mu přihrál Sidney Crosby.

Povedený večer prožil v neděli rovněž český obránce Martin Škoula. Při svém druhém utkání za Minnesotu, kam byl minulý týden převelen z Dallasu, pomohl gólem a asistencí k vítězství nad Edmontonem 4:3. Bez fanfár se vrátil do Excel Energy Centre v St. Paulu brankář "Olejářů" Dwayne Roloson, jehož získal Edmonton právě z Minnesoty. Dvakrát na něho vyzrál jeho bývalý spoluhráč Brian Rolston a Roloson stále čeká na první vítězství v dresu Oilers.

Washington - Ottawa 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky: 17. Clark, 49. Heward - 5. Eaves, 15. Redden, 28. Spezza, 41. Neil, 57. Heatley. Zásahy brankářů: Kölzig 24/29 - Emery 27/25. Diváci: 15 740.
Colorado - Calgary 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 20. Tanguay (Hejduk), 34. Sakic, 37. Hejduk. Zásahy brankářů: Budaj 33/33 - Kiprusoff 25/22. Diváci: 18 007.
Buffalo - Boston 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
Branky: 50. a 59. Vanek (na první Kotalík), 10. Roy, 15. Afinogenov z trest. střílení, 29. Kotalík, 35. Connolly (Kotalík) - 35. Alberts, 41. Boyes. Zásahy brankářů: Biron 29/37 - Raycroft 30/24. Diváci: 18 690.
New York Rangers - Atlanta 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 26. Straka (Sýkora), 28. Jágr (Průcha) - 48. Ronald Petrovický (Holík), 56. Kovalčuk, 63. Savard. Zásahy brankářů: Lundqvist 31/28 - Lehtonen 35/33. Diváci: 18 200.
Chicago - Detroit 3:5 (1:3, 1:0, 1:2)
Branky: 16. Holmqvist, 26. Sharp (Vrbata), 51. Cullen - 2. Cross (Lang), 5. Shanahan, 7. Dacjuk, 44. Zetterberg, 53. Schneider. Zásahy brankářů: Chabibulin 5/2, Anderson 23/21 - Osgood 20/17. Diváci: 19 136.
Minnesota - Edmonton 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
Branky: 6. a 28. Rolston (na druhou Škoula), 49. Škoula, 52. Bouchard - 15. Horcoff (Hemský), 18. Samsonov, 45. Pisani. Zásahy brankářů: Fernandez 27/24 - Roloson 30/26. Diváci: 18 568.
Pittsburgh - Philadelphia 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 8. a 43. Armstrong. Zásahy brankářů: Fleury 22/22 - Esche 20/18. Diváci: 14 904.
Anaheim - Phoenix 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
Branky: 40. Lupul, 43. Pahlsson, 43. Friesen, 54. Perry, 60. Marchant - 18. Kvaša, 28. Mara. Zásahy brankářů: Bryzgalov 22/20 - Sauve 44/40. Diváci: 17 174.
4. Edmonton65321023211:21174
5. Minnesota6631728194:17569
Pacifická divize:
1. Dallas6442319212:17287
2. Los Angeles6536524217:21477
3. Anaheim63311220189:17574
4. San Jose6230923193:18669
5. Phoenix6529432194:21862
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.