Jágrův gól ukončil šňůru porážek newyorských Rangers

Český útočník Jaromír Jágr pomohl hokejistům New Yorku Rangers ukončit sérii šesti porážek. Ve čtvrtečním duelu NHL s Washingtonem svou 45. brankou v sezóně rozhodl o výhře nad svým bývalým klubem 5:4, za vítězný tým skórovali i Petr Sýkora s Petrem Průchou, zatímco Martin Straka si připsal dvě asistence. Na gól Jágrovi přihrál obránce Marek Malík.

Jágrova branka padla ve hře čtyři na čtyři. Český útočník přebruslil s pukem na holi celé kluziště, objel obránce Shaona Morrisona a po kličce gómanovi Olafu Kölzigovi skóroval do prázdné branky. Rangers nastoupili bez Martina Ručinského, kterého trápí bolavé koleno, a moc se jim nedařilo. Přišli o dvoubrankové vedení, museli dotahovat náskok Washingtonu, ale nakonec jim podařilo přerušit nepříznivou sérii.

Jágr vyhrál přímý souboj nejlepších střelců soutěže s ruským nováčkem Alexandrem Ovečkinem, který z pěti pokusů gól nedal. I když si český útočník připsal ještě přihrávku na Sýkorovu branku, do čela kanadského bodování se nevrátil. Dva body ve čtvrtek zaznamenal i Joe Thornton v utkání San Jose, které porazilo St. Louis 5:2, a dál vede před Jágrem o jeden bod.

Vokoun vychytal nulu podruhé v řadě

Další povedený večer má za sebou gólman Nashvillu Tomáš Vokoun, který vychytal všechny střelce Phoenixu a ve druhém zápase po sobě neinkasoval. Vokoun si připsal 24 zásahů, již 126 minut nedostal branku a Predators vyhráli 2:0.

Český brankář si pochvaluje, že Nashville hraje po olympiádě mnohem lépe než před pauzou. "Zlepšili jsme se, což ukazují výsledky. Hrajeme daleko chytřeji než předtím," prohlásil Vokoun.

Reprezentační gólman chválil obránce Brendana Witta, který přišel těsně před uzávěrkou přestupů z Washingtonu. "Hraje skvěle. S ním je celá defenziva lepší a bez zbytečných tlaků. Máme mnoho mladších hráčů a veterán, jako Brendan, jim pomůže ke zlepšení," řekl Vokoun.

Kouč Phoenixu Wayne Gretzky ocenil snahu svých hráčů. "Porážky jsou těžké. Hráli jsme však dobře. Udělali jsme jednu chybu na začátku první třetiny a další gól jsme dostali v oslabení," uvedl Gretzky.

Špaček pomohl Edmontonu k vítězství

Obránce Roman Hamrlík z Calgary se vrátil po třináctizápasové pauze zaviněné zlomeninou levé ruky a do derby s Edmontonem vstoupil vyloučením v prvním střídání. Při jeho trestu gól nepadl, ale za osm minut se Oilers v přesilové hře prosadili po střele Jaroslava Špačka, kterému nahrál Aleš Hemský.

Zadák Edmontonu si připsal ještě jeden bod, když asistoval na konci utkání u vyrovnávací branky Jaretta Stolla. Rozhodnutí přineslo až prodloužení, kdy Sergej Samsonov připravil po pěkné akci gól pro Shawna Horcoffa. Ruský útočník tak prožil vydařený domácí debut po výměně z Bostonu. "Dokáže být pořádně nebezpečný," uvedl Horcoff.

Bratři Kaberleové si připsali ve čtvrtek po jedné asistenci, ale oba odcházeli z ledu s rozdílnými pocity. Zatímco starší František v dresu Caroliny přispěl k výhře 5:1 nad Montrealem, mladší Tomáš podlehl s Torontem 1:3 v Buffalu.

Boston - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 42. a rozhodující nájezd P. Bergeron, 2. Boyes - 48. Spezza, 52. Vermette. Zásahy brankářů: Thomas 33/2 - Emery 30/2.
Buffalo - Toronto 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 29. a 60. Drury, 49. Grier (Kotalík) - 45. Sundin (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Miller 28/1 - Tellqvist 32/2.
New York Rangers - Washington 5:4 (2:1, 2:3, 1:0)
Branky: 7. Rucchin (Straka), 9. Průcha, 25. Sýkora (Jágr, Straka), 39. Ozolinš, 48. Jágr (Malík) - 18. Sutherby, 22. Willsie, 29. Muir, 34. C. Clark. Zásahy brankářů: Lundqvist 40/4 - Kölzig 27/5.
Atlanta - New York Islanders 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 16. Marián Hossa, 22. Sutton, 25. Mellanby, 60. Holík - 24. Bates (Martínek), 28. Jašin. Zásahy brankářů: Lehtonen 30/2 - DiPietro 38/3.
Montreal - Carolina 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)
Branky: 45. Dandenault - 26. a 56. Ray Whitney (na druhou F. Kaberle), 37. a 50. Justin Williams, 57. Staal. Zásahy brankářů: Aebischer 41/5 - Gerber 29/1.
New Jersey - Pittsburgh 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 26. Madden (Eliáš), 38. Gionta - 9. Rita. Zásahy brankářů: Brodeur 14/1 - Fleury 23/2.
Nashville - Phoenix 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 11. Hordichuk, 39. Hall. Zásahy brankářů: Vokoun 24 - Joseph 23/2.
Edmonton - Calgary 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 10. Špaček (Hemský), 48. Stoll (Špaček), 64. Horcoff - 14. Lombardi, 30. Leclerc. Zásahy brankářů: Roloson 20/2 - Kiprusoff 28/3.
Los Angeles - Dallas 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)
Branky: 51. Avery - 3. a 6. Arnott, 26. Barnes, 37. Modano. Zásahy brankářů: Garon 23/4, LaBarbera 4 - Turco 25/1.
San Jose - St. Louis 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
Branky: 15. a 31. Preissing, 32. a 43. Bernier (na první M. Michálek), 39. Cheechoo - 2. Young, 24. Whitfield. Zásahy brankářů: Toskala 29/2 - Lalime 35/5.
4. Vancouver6735626212:20676
5. Minnesota6731729195:17769
Pacifická divize:
1. Dallas6644319220:17591
2. Los Angeles6836527223:22877
3. Anaheim64311221190:17874
4. San Jose6432923202:19173
5. Phoenix6730433200:22264
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.