Bonkovo střelecké probuzení odneslo Toronto

New York

Český hokejový útočník Radek Bonk se v důležitém utkání zámořské NHL střelecky probudil a dvěma góly pomohl k vítězství Montrealu nad konkurentem v boji o play off Torontem 6:2. Mistr světa z Vídně z roku 1996 se trefil dvakrát v úvodní části a pomohl otočit stav na 3:1 pro Canadiens. Montreal se díky výhře posunul na osmé místo Východní konference.

Celkem skórovalo v sobotu jedenáct českých hokejistů, přičemž rozdílové byly také góly Milana Michálka a Jaroslava Balaštíka. Michálek zaznamenal vítězný gól při výhře San Jose nad Minnesotou 5:1 a Balaštík rozhodl v nájezdech o úspěchu Columbusu v Detroitu. Češi vstřelili i všechny tři góly Rangers, kteří prohráli na ledě Tampy Bay 3:4 po nájezdech. Jaromír Jágr zaznamenal svůj 51. zásah v ročníku.

Montreal sice prohrával po gólu kapitána Toronta Matse Sundina, ale Michael Ryder vyrovnal a Bonk trefami v 15. a 20. minutě získal domácím vedení. Druhou trefu si připsal pouhých 7,7 sekundy před sirénou. V druhé třetině definitivně rozhodli Andrej Markov a druhým gólem v utkání Ryder. "Každý si všímá bodů, ale Radek Bonk patří k hráčům, kteří blokují střely a dělají černou práci. To je také potřeba k vítězství. Je velmi důležitou součástí našeho týmu a je hezké vidět, že dá také dva góly," ocenil Bonka Ryder, který skóroval v tomto ročníku již sedmadvacetkrát.

Bonk přispívá v obraně

Bonk měl na kontě pouhé dvě trefy a v sobotu svou sbírku zdvojnásobil během pěti minut. "Ofenzivně se mi celý rok nedaří, ale snažím se týmu pomoci v defenzivě. Je jasné, že bych měl rád na kontě víc gólů, ale cítím, že když hraji dobře dozadu a v oslabení, mužstvu přispívám. To ostatní přijde," podotkl Bonk, který dal dvě branky v jednom utkání naposledy ještě v dresu Ottawy v únoru 2003 proti Dallasu. Toronto je dvanácté se sedmibodovým mankem na play off.

Rangers pomohl příspěvek českých hráčů na ledě obhájce Stanleyova poháru Tampy Bay jen k bodu, přestože tým z Mannhattanu bez zraněného Martina Ručinského dvakrát vedl. Díky přesilovkovým gólům Petra Sýkory a Petra Průchy získali Jezdci náskok 2:0 a na snížení posledního vítěze produktivity NHL Martina St. Louise odpověděl Jágr svou 51. trefou v sezoně.

Jágr se blíží k překonání rekordů

Současný lídr kanadského bodování asistoval i u Průchova gólu a útočí na klubové rekordy Rangers. Se 107 body mu chybí dva k vyrovnání výkonu Jeana Ratelleho z ročníku 1971/72 a jediný gól k dostižení mety Adama Gravese ze sezony 1993/94. "Myslím, že je pro každého ocenění být toho svědkem," poklonil se Jágrovi kouč Tom Renney. V Tampě ale musel sledovat obrat domácích. Ještě v druhé části hráči Lightning vyrovnali a v nájezdech rozhodl Brad Richards. Jágr podobně jako v pátek proti Floridě v nájezdu neuspěl. Průcha stejně jako Jágr zaznamenal v utkání dva body.

San Jose sice ztratilo proti Minnesotě v polovině utkání jednobrankové vedení, ale v 34. minutě nasměroval tým k výhře nad Minnesotou 5:1 svou patnáctou trefou v sezoně nováček Milan Michálek. Dvakrát se trefil kanonýr Johathan Cheechoo, jemuž nahrál Joe Thornton. Konkurent Jágra v boji o Art Ross Trophy zaznamenal celkem tři asistence a na českého útočníka ztrácí čtyři body.

Dacjuk vynutil prodloužení

Columbus, který se pohybuje u dna Západní konference, předvedl v třetí třetině obrat proti favorizovaném Detroitu. Red Wings šli po čtyřiceti minutách do kabin i díky gólu a asistenci Roberta Langa s vedením 3:0, ale pak byli rádi, že Rus Pavel Dacjuk necelé dvě minuty před koncem vynutil alespoň prodloužení. Obrat Blue Jackets načali Rostislav Klesla s Davidem Výborným, oba si vedle gólů připsali i asistenci. O vítězství Columbus rozhodl specialista na nájezdy Balaštík, který byl jediným úspěšným ze šesti exekutorů.

Petr Nedvěd z Philadelphie už v 35. vteřině utkání načal účet duelu s Ottawou a v 9. minutě po jeho asistenci Slovák Michal Handzuš zvýšil již na 4:0. Flyers díky výsledku 6:3 poskočili do čela Atlantické divize před Rangers, kam je při shodném bodovém zisku posunul větší počet vítězství.

Český gólman Tomáš Vokoun dlouho držel naděje Nashvillu při kanonádě Los Angeles. Přes nápor domácích Kings vedli Predators po dvou třetinách 4:3, ale v závěrečné části inkasoval Vokoun z 19 střel třikrát. Kouči Johnu Torchettimu, který nahradil odvolaného Andyho Murrayho, připravil vítěznou premiéru na lavičce Rus Alexander Frolov. Dvěma góly v rozmezí 54 vteřin mezi 53. a 54. minutou ozdobil svůj návrat do sestavy po zranění ramena. Vokoun čelil celkem 48 pokusům soupeře.

Ostrované drží naději na play-off

Naděje na play off si drží New York Islanders, kteří porazili i díky gólu a dvěma přihrávkám slovenského útočníka Miroslava Šatana Atlantu 5:1. Thrashers nebyla nic platná ani 45. trefa Ilji Kovalčuka a vypadli v průběžném pořadí z osmičky pro postup do boje o Stanleyův pohár. Nevzdává se ani Boston, který propustil generálního manažera Mika O'Connolla. Pozici zaujal jeho dosavadní asistent Jeff Gordon a mohl se radovat z výhry nad Buffalem 5:4. Bruins sice promarnili vedení 3:1 i 4:2, ale Němec Marco Sturm nakonec zachoval Bostonu jen devítibodovou ztrátu na postup.

Petr Čajánek sice zvýšil v 26. minutě vedení St. Louis nad Coloradem na 2:0, ale Blues potvrdili, že mají nepodařenou sezonu. Náskok ztratili ještě v druhé části a v prodloužení zařídil dva body pro Avalanche Joe Sakic. Formu má naopak Anaheim, jemuž pomohl Fin Teemu Selänne dvěma trefami a přihrávkou již k šestému vítězství za sebou. Phoenix kouče Wayna Gretzkého zdolali hosté 5:2.

Edmonton bez zraněného Radka Dvořáka vybojoval i díky asistenci Aleše Hemského důležitou výhru ve Vancouveru 3:2 a předstihl Canucks na sedmém místě ve vyrovnaném boji o play off v Západní konferenci. Ruský talent Alexander Ovečkin byl opět ústřední postavou Washingtonu a dvěma body pomohl zdolat Carolinu 3:1. Nováček NHL zaznamenal 47. gól a drží se na druhém místě mezi střelci za Jágrem.

Montreal - Toronto 6:2 (3:1, 2:0, 1:1)
Branky: 9. a 39. Ryder, 15. a 20. Bonk, 30. A. Markov, 57. Garth Murray (Plekanec) - 3. a 41. Sundin. Střely na branku: 29:28. Diváci: 21 273.
Carolina - Washington 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 44. Brind´Amour - 2. Ovečkin, 21. Pettinger, 52. Zubrus. Střely na branku: 34:21. Diváci: 18 730.
Boston - Buffalo 5:4 (1:0, 3:2, 1:2)
Branky: 13. P. Bergeron, 29. Glen Murray, 30. Fitzgerald, 40. Boyes, 56. Sturm - 27. D. Roy, 35. Drury, 41. Campbell, 53. Tallinder. Střely na branku: 39:40. Diváci: 15 710.
Philadelphia - Ottawa 6:3 (4:0, 0:1, 2:2)
Branky: 1. Nedvěd, 3. Dimitrakos, 7. J. Carter, 9. Handzuš (Nedvěd), 41. Forsberg, 51. Brashear - 32. Pothier, 48. Heatley, 53. Vermette. Střely na branku: 45:36. Diváci: 19 869.
New York Islanders - Atlanta 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 11. Bergenheim, 25. York, 34. Šatan, 35. Jašin, 42. Gervais - 49. Kovalčuk. Střely na branku: 33:22. Diváci: 12 355.
Tampa Bay - New York Rangers 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 19. St. Louis, 24. Modin, 32. Sarich, rozhodující sam. nájezd Richards - 12. Sýkora (Straka), 19. Průcha (Jágr), 21. Jágr (Průcha). Střely na branku: 36:25. Diváci: 21 319.
Detroit - Columbus 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 1:0, 1:4 - 0:0)
Branky: 4. Franzén, 20. Yzerman (Lang), 33. Lang, 59. Dacjuk - 48. Klesla, 51. Výborný (Klesla), 55. R. Nash (Výborný), 55. Malhotra, rozhodující sam. nájezd Balaštík. Střely na branku: 46:28. Diváci: 20 006.
Minnesota - San Jose 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)
Branky: 29. Rolston - 4. a 52. Cheechoo, 34. M. Michálek, 46. Marleau, 60. Carle. Střely na branku: 25:23. Diváci: 18 568.
St. Louis - Colorado 2:3 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 19. Young, 26. Čajánek - 31. Turgeon, 38. Dowd, 61. Sakic. Střely na branku: 28:31. Diváci: 16 210.
Phoenix - Anaheim 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)
Branky: 2. Comrie, 22. Kvaša - 20. a 26. Selänne, 13. S. Niedermayer, 25. Perry, 54. Beauchemin. Střely na branku: 34:27. Diváci: 17 605.
Vancouver - Edmonton 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 21. Kesler, 45. Morrison - 10. Smyth, 30. Samsonov (Hemský), 43. Staios. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18 630.
Los Angeles - Nashville 6:4 (0:1, 3:3, 3:0)
Branky: 53. a 54. Frolov, 23. Belanger, 26. Parrish, 30. D. Brown, 55. Avery - 21. a 31. Kariya, 6. Sillinger, 36. G. Johnson (Erat). Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Nashville 60 minut, pochytal 42 střel, inkasoval čtyři branky a úspěšnost měl 87,5 procenta. Střely na branku: 48:19. Diváci: 18 118.
4.Edmonton71351224226:22882
5.Minnesota7132732203:19071
Pacifická divize:
1.Dallas7047320232:18497
2.Anaheim70371221214:19286
3.Los Angeles7138528232:23881
4.San Jose69351024222:20580
5.Phoenix7133434214:23470
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době. Kluby označené x mají jistý postup do play off.