NHL

Češi zajistili Columbusu vítězství v St. Louis

1. dubna 2006 09:31 - NEW YORK

Hokejisté Columbusu uspěli v NHL na ledě St. Louis, o což se zasloužili především čeští hráči. Jaroslav Balaštík vstřelil jedenáctý gól v sezóně a David Výborný přihrál na vítěznou branku Ricka Nashe. Asistenci si připsal i další český útočník Jan Hrdina. Dvě přihrávky si připsal Milan Hejduk z Colorada, ale jeho tým prohrál v Calgary 3:6.

Rick Nash mohl proti St. Louis poprvé v kariéře slavit v NHL hattrick, jenže po gólech ve druhé a třetí třetině zblokoval jeho pokus do prázdné branky obránce soupeře Christian Bäckman. "Samozřejmě z toho nemám radost, ale stalo se. Tři branky dám zkrátka jindy, dřív nebo později," řekl po zápase Nash.

Jednou přihrávkou se na vítězství Caroliny nad Floridou 3:2 podílel český obránce František Kaberle. Ve druhé třetině přihrál na branku Marka Recchiho. Mike Van Ryn pak sice vyrovnal na 2:2, ale vítěznou branku vstřelil na začátku třetího dějství Craig Adams po přihrávce svého jmenovce Kevyna Adamse.

Také přihrávka dalšího českého beka pomohla k vítězství. Filip Kuba z Minnesoty přihrál v polovině zápasuve Vancouveru  na vedoucí branku Chouinarda. O pět minut později sice vyrovnal Anson Carter, ale další branka už v normální hrací době nepadla. O vítězství Minnesoty rozhodly až samostatné nájezdy, kde byl jediným úspěšným střelcem Mikko Koivu.

Nejhorší klub NHL Pittsburgh deklasoval New York Islanders 4:0, brankou a dvěmi nahrávkami se na výhře podílel hvězdný nováček Sidney Crosby. "Jsme mladý tým, co společně dorůstá. Máme výbornou partu, která dneska táhla za jeden provaz," uvedl gólman Sebastien Caron po devatenáctém vítězství Penguins v sezóně.

New York Islanders - Pittsburgh 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 32. a 59. Gončar, 34. LeClair, 39. Crosby. Střely na branku: 29:29. Diváci: 11.286.
Carolina - Florida 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 20. Whitney, 24. Recchi (F. Kaberle), 42. Adams - 5. Gratton, 29. Van Ryn. Střely na branku: 30:23. Diváci: 17.693.
Detroit - Chicago 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 11. Yzerman, 60. Dacjuk - 37. M. Cullen, 55. M. Lapointe, 62. Sharp. Střely na branku: 41:34. Diváci: 20.066.
St. Louis - Columbus 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky: 2. Tkachuk, 51. Mayers - 37. a 43. Nash (na první Výborný), 13. Balaštík (Hrdina), 25. Chimera. Střely na branku: 30:20. Diváci: 14.101.
Calgary - Colorado 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)
Branky: 4. Kobasew, 24. Simon, 33. McDonald, 39. Langkow, 50. Donovan, 52. Lombardi z trestného střílení - 15. a 15. Sakic (na obě Hejduk), 46. McCormick. Střely na branku: 30:26. Diváci: 19.289.
Vancouver - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 35. Carter - 30. Chouinard (Kuba), rozhodující nájezd M. Koivu. Střely na branku: 29:20. Diváci: 18.630.
Anaheim - Dallas 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 1. Kunitz, 14. Pahlsson, 38. Fedoruk, 58. McDonald, rozhodující nájezd R. Niedemayer - 12. Stevenson, 14. Robidas, 27. Arnott, 42. Morrow. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17.174.

10. Los Angeles 74 38 5 31 237:251 81
11. Minnesota 74 34 7 33 209:195 75
11. Phoenix 73 35 4 34 224:239 74
13. Columbus 73 30 3 40 189:252 63
14. Chicago 72 23 11 38 186:248 57
15. St. Louis 72 20 13 39 183:262 53
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době. První tři místa patří vedoucím týmům jednotlivých divizí. Kluby označené "x" mají jistý postup do play-off, kluby označené "y" jsou jistými vítězi divize.