Ottawa - Toronto 5:4 PPRekordní debut v NHL. Hvězdný mladík a kat Čechů nasázel čtyři góly

Hokejová NHL odstartovala sezónu 2016/17 ve velkém stylu. Hned první hrací den vstoupil do historie devatenáctiletý mladík Auston Matthews, jenž jako první v moderní éře nastřílel při svém debutu čtyři góly. Jeho Toronto ale nakonec podlehlo na ledě Ottawy 4:5 v prodloužení. Jako jediný z českých hokejistů se v noci ze středy na čtvrtek trefil Michael Frolík.

Centr Toronta Auston Matthews (vpravo) slaví se spoluhráčem Williamem Nylanderem gól proti Ottawě

Na kvality jedničky draftu 2016 Austona Matthewse už několikrát doplatila česká reprezentace. Rodák ze Scottsdale zničil naděje národního týmu  na letošním MS a v součtu s juniorskými turnaji se proti Čechům trefil hned jedenáctkrát. Tentokrát předvedl svoje umění i v nejprestižnější lize světa.

Prvním gólem v dresu Maple Leafs otevřel skóre zápasu v čase 8:21, v první třetině pak vyrovnával ještě na 2:2, když ho nezvládl zastavit ani hvězdný obránce Erik Karlsson. Svojí třetí střelou v zápase na začátku druhé třetiny opět strhl vedení na stranu Toronta, 3:2.

Ottawa se ale znovu dotáhla, jenže tři sekundy před druhou sirénou přidal Matthews čtvrtý gól. „Teď, upřímně, nemám vůbec slov. Jak zápas plynul, začal jsem přemýšlet o tom, že něčemu takovému vůbec nemůžu uvěřit. Bylo to neskutečné," komentoval svůj premiérový start ve slavné soutěži Matthews, jehož matka se v hledišti neubránila dojetí.

Na druhé straně pak ale zazářil ottawský Kyle Turris, jenž ve třetí třetině vyrovnal na 4:4 a po 37 sekundách prodloužení rozhodl o vítězství Senátorů.

Kempný debutoval, Frolík se trefil

Poprvé naskočil do NHL také český reprezentační obránce Michal Kempný, jehož Chicago prohrálo se St. Louis 2:5. Rodák z Hodonína odehrál 18 minut a 44 sekund. Připsal si jeden mínusový bod, inkasovaný gól při jeho pobytu na ledě ale padl v době, kdy domácí riskovali hru bez brankáře.

Jako jediný z českých hokejistů se v první hrací den NHL trefil Michael Frolík. Útočník Calgary se v polovině zápasu prosadil na ledě Edmontu dokonce v oslabení. Flames však v přestřelce dvou kanadských rivalů podlehli 4:7.

Ottawa - Toronto 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 47. a 61. Turris, 11. Ryan, 13. Karlsson, 38. Brassard - 9., 15., 22. a 40. Matthews. Střely na branku: 30:38. Diváci: 17 618. Hvězdy zápasu: 1. Matthews (Toronto), 2. Turris, 3. Brassard (oba Ottawa).
Chicago - St. Louis 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)
Branky: 5. Pánik, 34. Hartman - 40. a 59. Tarasenko, 25. Shattenkirk, 41. Stastny, 60. Upshall. Střely na branku: 19:33. Diváci: 21 729. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Stastny (oba St. Louis), 3. Hartman (Chicago).
San Jose - Los Angeles 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 15. Couture, 44. Burns - 2. Toffoli. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Burns (oba San Jose), 3. Toffoli (Los Angeles).
Edmonton - Calgary 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)
Branky: 33. a 35. z trest. střílení McDavid, 2. Maroon, 6. Pitlick, 16. Kassian, 50. Puljujärvi, 59. Eberle - 2. Chiasson, 29. Brouwer, 31. Frolík, 52. Wideman. Střely na branku: 28:41. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Russell (oba Edmonton), 3. Backlund (Calgary).