Hemský pomohl třemi body k výhře Edmontonu

NEW YORK

Útočník Aleš Hemský v pátečním utkání zámořské NHL pomohl gólem a dvěma asistencemi k vítězství hokejistů Edmontonu nad Chicagem 4:3 v prodloužení. Na straně poražených se jednou trefil Radim Vrbata.

Hemský ve čtvrté minutě nastaveného času přihrál na vítězný gól Ryanu Smythovi, autorovi dvou branek. Už o šestnáct sekund dříve se zdálo, že Nikolaje Chabibulina v brance Chicaga překonal Fernando Pisani, ale rozhodčí gól neuznali.

Dokonce i Trent Yawney, kouč Blackhawks, věřil, že Pisani skóroval. "Myslel jsem, že puk byl v brance. I hráči to říkali," uvedl Yawney. Nicméně o chvíli později Ryan Smyth proměnil přihrávku Hemského ve vítězný gól. "V prodloužení jsme šli štěstí naproti. To musíte, jedině tak můžete vyhrát," řekl po utkání Smyth novinářům.

Oilers se díky výhře posunuli na šesté místo v tabulce Východní konference a mají čtyřbodový náskok před devátým Vancouverem. "Z hlediska psychiky je to pro nás ohromně důležité vítězství. Cokoliv jiného než zisk dvou bodů by nás zarmoutilo," prohlásil trenér Craig MacTavish.

Lang dvakrát asistoval

Postavení nejlepšího týmu v NHL potvrdil Detroit výhrou nad Columbusem, v jehož dresu se blýskl hattrickem Rick Nash. Hráči Red Wings, v jejichž dresu dvakrát asistoval Robert Lang, udolali Blue Jackets až po samostatných nájezdech. Ten rozhodující proměnil Thomas Holmström. Pevnou pozici na Západě má i Calgary, které porazilo Minnesotu 2:1.

Dalším jistým postupujícím do play-off je od pátku Philadelphia po vítězství 4:2 v Buffalu. Flyers vyhráli na ledě Sabres poprvé po pěti letech, přitom existuje docela velká pravděpodobnost, že se oba celky utkají hned v prvním kole vyřazovacích bojů. "Je dobré vědět, že tady umíme vyhrát. Zvedli jsme si sebevědomí," pochvaloval si kouč Ken Hitchcock.

Jeden ze dvou gólů Buffala vstřelil Aleš Kotalík. V sestavě vítězů pro zranění znovu chyběl Petr Nedvěd a kvůli potížím s třísly tentokrát nenastoupil ani Peter Forsberg.

O první místo v tabulce Východní konference stále bojuje Carolina. Hokejisté Hurricanes vyhráli 4:3 ve Washingtonu a mají stejný počet bodů jako vedoucí Ottawa. Pozoruhodné je, že tři ze čtyř gólů vstřelili hráči hostujícího týmu ve vlastním oslabení.

Nejhorší tým ligy Pittsburgh konečně oslavil vítězství nad Floridou. Stalo se tak po dvanácti porážkách ve vzájemných zápasech za sebou. "Nebralo to konce. Jsme rádi, že je to za námi," řekl hvězdný nováček Sidney Crosby, který v utkání vstřelil gól a na další tři přihrál.

Washington - Carolina 3:4 (1:0, 0:3, 2:1)
Branky: 14. Halpern, 58. Morrisonn, 59. Willsie - 25. a 41. Justin Williams, 24. K. Adams (F. Kaberle), 32. Staal. Zásahy brankářů: Kölzig 32/28 - Ward 42/39. Diváci: 16 029.
Florida - Pittsburgh 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky: 54. Bouwmeester (Olesz) - 9. Kolcov, 10. Whitney, 28. Malone (Melichar), 35. Crosby, 58. LeClair. Zásahy brankářů: Luongo 18/14 - McLennan 9/8 - Caron 37/36. Diváci: 14 776.
Detroit - Columbus 6:5 po sam. nájezdech (1:1, 3:2, 1:2 - 0:0)
Branky: 2. Samuelsson, 25. Kronvall (Lang), 28. Shanahan, 30. Jason Williams (Lang), 50. Draper, rozhodující nájezd Holmström - 19., 45. a 60. Nash (na první Výborný), 32. Hartigan, 37. Fritsche. Zásahy brankářů: Legace 23/18 - Denis 36/31. Diváci: 20 066.
Buffalo - Philadelphia 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 21. Connolly, 38. Kotalík - 2. Umberger, 10. Gagne, 30. Desjardins, 56. Knuble. Zásahy brankářů: Miller 34/30 - Esche 22/20. Diváci: 16 909.
Chicago - Edmonton 3:4 v prodloužení (1:1, 0:2, 2:0 - 0:1)
Branky: 20. Vrbata, 45. Bell (Vrbata), 59. Calder - 7. a 64. Smyth (na obě Hemský, na druhou Špaček), 29. Hemský, 36. Pisani. Zásahy brankářů: Chabibulin 39/35 - Roloson 26/23. Diváci: 14 280.
Calgary - Minnesota 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 2. Amonte, 55. Lundmark - 49. Rolston. Zásahy brankářů: Kiprusoff 22/21 - Fernandez 29/27. Diváci: 19 289.
10. Los Angeles7840533241:26285
11. Minnesota7836735219:20579
12. Phoenix7636436231:25476
13. Columbus7632440202:26168
14. Chicago76241240198:26460
15. St. Louis75201441188:27254
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení, či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době. První tři místa patří vedoucím týmům jednotlivých divizí. Kluby označené "x" mají jistý postup do play-off, kluby označené "y" jsou jistými vítězi divize.