St. Louis - Detroit 1:2 SNMrázek hrdinou. Blýskli se i Hertl a Hanzal. Jágr se dál sune tabulkami

New York

Brankář Petr Mrázek zazářil v pokračování NHL na ledě St. Louis, Detroit tam dovedl k výhře 2:1 po nájezdech. Český gólman kryl 31 střel, v rozstřelu zneškodnil 7 z 8 pokusů a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Tomáš Hertl ze San Jose přispěl svému týmu dvěma trefami k výhře 3:1 nad Columbusem. Další útočník Martin Hanzal gólem pomohl Arizoně k výhře 5:4 na ledě Philadelphie. Jaromír Jágr se asistencí podílel na vedoucím gólu Floridy v Torontu, opět zaznamenal posun v historickém pořadí, jeho tým však podlehl.

Robby Fabbri (15) ze St. Louis a gólman Petr Mrázek z Detroitu.

Mrázek inkasoval v utkání jako první, poté co jeho spoluhráč Frans Nielsen změnil bruslí směr střely Kevina Shattenkirka. Hostující útočník ale nešťastný zásah odčinil a gólem v oslabení vyrovnal. Český gólman vychytal domácím několik vyložených příležitostí - například levým betonem zmařil šanci Nailu Jakupovovi, který střílel do poloprázdné branky. V prodloužení si poradil i se sólovým únikem Joriho Lehteräho.

Skvělý výkon korunoval Mrázek v rozstřelu. Překonal ho jen v úvodní sérii Alexander Steen, v dalších sedmi kolech si už na něj domácí hokejisté včetně Dmitrije Jaškina nepřišli. "Je to pro nás velmi cenné vítězství. St. Louis je velmi dobrý tým. V první třetině jsme nehráli, jak bychom si přáli, ale ve druhé polovině zápasu jsme byli podle mě lepší," uvedl hlavní hrdina zápasu. Za Detroit uspěli v nájezdech Gustav Nyquist a Henrik Zetterberg.

Hertl byl hrdinou San Jose, během osmi minut proti Columbusu zdvojnásobil počet branek, které vstřelil v předchozích sedmi zápasech. Nejprve dával v přesilovce dorážkou na 2:0, po jeho trefě z 53. minutě hosté ještě korigovali, ale v čase 59:59 dal český útočník pečeť na vítězství 3:1 do prázdné brány. Byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

"Spousta gólů padá v NHL z předbrankového prostoru, proto se tam snažím chodit, využívat své tělo a stínit gólmanům," komentoval Hertl gól, který byl nakonec vítězný.

U jediné branky Columbusu si připsal přihrávku Lukáš Sedlák, který si ve čtvrtém utkání NHL připsal první bod v soutěži.

Hanzal po hezké kombinaci s Maxem Domim zakončoval rychlou akci ve 47. minutě gólem do prázdné klece na 3:2. Okamžitě se stala branka českého útočníka terčem diskusí, protože ve stejný okamžik se pustili do pěstní výměny hostující obránce Jakob Chychrun a Brayden Schenn. Flyers se cítili poškozeni, podle nich měla být hra přerušena, ale rozhodčí po prozkoumání záběrů na videu gól uznali.

"Když dojde k bitce, obvykle se hned píská. Nevím, proč to hned neudělali," uvedl Schenn. Gólman Philadelphie Steve Mason, který dostal přednost před Michalem Neuvirthem, ale přiznal, že se plně soustředil na hru a situaci ve středním pásmu u střídaček nesledoval. "Jejich rvačce jsem nevěnoval pozornost. Byl jsem zaměstnán tím, co se děje přede mnou. Ať hru přerušili kdykoli, já jsem normálně hrál dál," podotkl.

Po akci Jágra otevřela Florida v sedmé minutě skóre v Torontu. Český útočník vyřešil přečíslení dva na jednoho skvělou přihrávkou na Jonathana Marchessaulta, který střílel z levého kruhu do poloodkryté branky.

Stejný hráč v úvodu prostřední části dostal tým znovu do vedení, ale domácí v rozmezí 31. až 37. minuty otočili vývoj zápasu na svou stranu a těsný výsledek udrželi až do závěrečnho hvizdu.

Čtyřiačtyřicetiletý Jágr zaznamenal 1636. startem v NHL další posun v historických tabulkách. Na sedmém místě předstihl bývalého obránce Washingtonu, St. Louis a New Jersey Scotta Stevense. V této sezóně se může dostat i před šestého Davea Andreychuka (1639 utkání), pátého Chrise Cheliose (1651) a čtvrtého Marka Recchiho (1652). Rekordmanem je Gordie Howe s 1767 zápasy.

Výsledky NHL:
Buffalo - Minnesota 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky: 5. Eriksson Ek, 16. Zucker, 43. Suter, 59. Koivu. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18 122. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Suter, 3. Eriksson Ek (všichni Minnesota).
Philadelphia - Arizona 4:5 (0:2, 2:0, 2:3)
Branky: 30. Cousins, 35. B. Schenn, 49. MacDonald, 60. Simmonds - 8. McGinn, 12. Ekman-Larsson, 47. Hanzal, 49. Richardson, 56. White. Střely na branku: 32:25. Diváci: 19 432. Hvězdy zápasu: 1. Richardson (Arizona), 2. B. Schenn (Philadelphia), 3. Hanzal (Arizona).
Pittsburgh - NY Islanders 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky: 1. Hörnqvist, 53. Malkin, 58. Crosby, 59. Kessel - 36. Hamonic, 56. Prince. Střely na branku: 35:37. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Crosby, 3. Kessel (všichni Pittsburgh).
Toronto - Florida 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Branky: 19. a 37. Bozak, 31. Van Riemsdyk - 7. a 24. Marchessault (na první Jágr). Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 979. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Bozak (oba Toronto), 3. Marchessault (Florida).
Montreal - Tampa Bay 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Branky: 47. Galchenyuk, 51. Pacioretty, 60. Mitchell - 37. Killorn. Střely na branku: 26:31. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Pacioretty (oba Montreal), 3. Drouin (Tampa Bay).
St. Louis - Detroit 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 23. Shattenkirk - 34. Nielsen, rozhodující sam. nájezd Zetterberg. Střely na branku: 33:28. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval jeden gól z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 96,97 procenta. Diváci: 19 229. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Nielsen (oba Detroit), 3. Allen (St. Louis).
Winnipeg - Dallas 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 25. a 51. Laine, 1. Myers, 17. Connor - 41. Seguin. Střely na branku: 36:39. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Myers, 3. Hellebuyck (všichni Winnipeg).
Los Angeles - Nashville 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 36. Muzzin, 42. Toffoli, 65. Carter - 31. Smith, 41. Arvidsson. Střely na branku: 45:26. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Martinez (Los Angeles), 2. Arvidsson (Nashville), 3. Dowd (Los Angeles).
San Jose - Columbus 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 53. a 60. Hertl, 13. Donskoi - 58. Hartnell (Sedlák). Střely na branku: 28:25. Diváci: 17 229. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Hertl (oba San Jose), 3. Bobrovskij (Columbus).