Rubriky:

NHL

Nerad bych na farmě strávil celou sezónu, říká Zbyněk Michálek. A věří v trejd

31. října 2016 16:56 - Phoenix/Praha

Hodně času teď Zbyněk Michálek tráví v autě na cestě mezi Phoenixem a farmou v Tucsonu, kam ho převeleli šéfové z Arizony. Po devíti sezónách dobrých služeb mu management Coyotes oznámil, že pro třiatřicetiletého beka, který v NHL odehrál skoro 800 zápasů a zahrál si i na letošním Světovém poháru, není v týmu místo.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Pořád jste z přesunu do farmářského týmu špatný?
Musel jsem to přijmout, jak to je a nic jiného mi nezbývalo. Samozřejmě se mi to nelíbí, ale bohužel, taková je situace, musel jsem se přizpůsobit. Nic s tím nenadělám.

Na farmě jste hrál naposledy v roce 2005. Je těžké přijmout, že už nejste mezi elitou?
Pořád věřím tomu, že NHL bych hrát mohl minimálně sezónu, ale oni chtěli dávat šanci mladým hráčům a řekli mi na rovinu, že pro mě místo v týmu není. Já jsem to vzal a chápu to, takový je život, jsou i horší věci na světě. Řekl jsem, že na farmu půjdu, zase bych byl blbej, kdybych tady nechal ty peníze na stole a odešel. Musel jsem to přijmout, nic jiného mi nezbývalo a teď už záleží jenom na mně. Já už jsem takový, že když hraju, nebo trénuju, tak vždycky naplno. Budu se tak snažit hrát i na farmě.

Na Světovém poháru jste se utkával s nejlepšími hráči, berete rozhodnutí Coyotes jako křivdu?
Nebylo lehké to přijmout. Hlavně mě mrzelo, že jsem nedostal šanci o to místo zabojovat. Nehrál jsem vůbec přípravné zápasy. Bylo rozhodnuto dávno předem, že pro mě tam místo nebude a budou dávat šanci mladým hráčům. To mě zamrzelo nejvíc po těch letech, co jsem tu odehrál. Ale bohužel, je to pro ně byznys. Tak to člověk musí brát, oni nekoukají nalevo napravo a jde jim o to budovat tým do budoucna, provést změny. Tady se nehrálo pár let play off a prostě jsem to odnesl já. Je to blbý, ale tak to prostě je

Za Arizonu přitom nastupuje čtyřicetiletý Shane Doan, Radimu Vrbatovi je pětatřicet. Proč se pro vás okolnosti vyvinuly tak nepříznivě?
Už tady nějakou dobu hraju a vím, jak tu věci chodí. Když v létě začali podepisovat a draftovat beky, tak mi začínalo být jasné, že máme moc obránců na soupisce a někdo to odnese. Když jsem se na to díval soudným okem, tak už v létě jsem říkal, že jediná možnost jsem já... A nakonec to tak dopadlo.

Hráči v NHL mají zajištěný veškerý možný servis, jak je to v AHL?
Nevím, kde mám začít... Docela jsem z toho byl v šoku. Člověk je zvyklý létat klubovým letadlem, ale teď musíte na linkové spoje. Plno tripů se jezdí autobusem, hotely nejsou zdaleka tak kvalitní. Pro hráče z NHL je to velký šok, ale s tím jsem musel počítat, když jsem šel na farmu. Je to úplně jiný svět, to rozhodně.

A hokejově? Před lety se to v AHL řezalo hlava nehlava...
Liga se hodně změnila, omladila, tak jako hokej všude. Jsou tu kluci kolem dvaceti let. Hlavně je to o bruslení, úroveň to ale má dobrou, nahoru dolů se lítá celý zápas. Vůbec to není špatný hokej, hodně šancí. Takže pro diváky je to docela zajímavé.

Coyotes mají od letoška farmu v Tucsonu, je v tom pro vás alespoň trochu výhoda? Ještě loni byl tým AHL ve Springfieldu, který je od Phoenixu přes 4 tisíce kilometrů.
Přesně tak, aspoň jsem se nemusel stěhovat nikam moc daleko a můžu pořád dojíždět, když rodina zůstala ve Phoenixu. A já se za nimi můžu několikrát týdně podívat. Tucson je blízko a na pěkném místě. V tomhle ohledu si nemůžu stěžovat.

Co na váš odchod říkali čeští spoluhráči Martin Hanzal a Radim Vrbata?
S klukama jsme se bavili. Mrzelo je to a byli trochu překvapení, ale jak říkám, takové situace hokej taky přináší. Já jim přeju, aby se jim dařilo. Vrbičovi se tady líbí, je rád, že se vrátil z Vancouveru. A doufám, že mu to půjde.

Ve stejné situaci jako vy se teď paradoxně ocitl i váš bratr Milan v Torontu. Jak to nese?
Mluvíme spolu často. Já myslím, že kvalitu pořád má, aby v NHL hrál dál. Bohužel v Torontu mu trenér nevěřil a tak to odnesl. Uvidí se, ale já doufám, že šanci ještě dostane. Ale taky má trochu štěstí, že se nemusí nikam stěhovat, protože farma Maple Leafs je přímo v Torontu.

Jaké máte teď v hlavě varianty dalšího vývoje vaší situace?
Tak něco si můžu myslet já, ale něco jiného je realita. Mám smlouvu a tu smlouvu chci dodržet, ty peníze na stole nenechám. Záleží taky, co se mnou zamýšlí Arizona. Můj krátkodobý cíl je dostat se co nejdřív zpátky do NHL.

Je to reálné?
Jestli ta šance nějaká je, nebo ne, to teď nevím. Je začátek sezóny. Všichni jsou zdraví, všichni dávají šanci mladým hráčům. Uvidíme tak za měsíc, za dva. Do Vánoc doufám, že nějaká šance bude, kdyby mě někdo vytrejdoval. Když ne, tak se pak uvidí. Nechci předbíhat, ale nerad bych na farmě strávil celou sezónu. Pak je možnost nějak se domluvit se souhlasem Arizony na angažmá do Evropy. I když to hodně předbíhám. Uvidíme taky, jak na tom budu zdravotně, ale to je fakt daleko. Teď jdu spíš den po dni, týden po týdnu a dál se nekoukám.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: NHL

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..