Buffalo - Boston 1:2Čeští útočníci zařídili výhru Bostonu, Jaškin ohromil individuální akcí

Čeští útočníci zařídili v NHL výhru Bostonu 2:1 na ledě hokejistů Buffala. David Krejčí dal první gól hostujícího celku, David Pastrňák pak v závěrečné třetině přihrál na vítěznou branku a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Taylor Fedun (38) z Buffala a David Pastrňák (88) z Bostonu.

Krejčí se prosadil v 15. minutě, kdy před brankou Buffala tečoval střelu Brandona Carla od modré čáry a poslal Bruins do vedení. Nejlepší český střelec této sezony Pastrňák pak v 48. minutě nedokázal před brankovištěm usměrnit do sítě skákající puk, posunul ho nicméně k Patrici Bergeronovi a ten zvýšil. Domácí Sabres už odpověděli jen jedním gólem.

Pastrňák si v ročníku připsal devatenáctý bod a přiblížil se na tříbodový rozdíl nejproduktivnějšímu Čechovi v soutěži Jakubu Voráčkovi z Philadelphie. Ten se v utkání proti Chicagu neprosadil, přesto domácí Flyers zvítězili 3:1. Hrdinou zápasu byl devatenáctiletý ruský obránce Ivan Provorov, který ve 24. minutě otočil skóre dvěma brankami během pouhých 31 vteřin.

Jágr nebodoval

Florida s Jaromírem Jágrem a Jakubem Kindlem prohrála v Ottawě 0:2, když obě branky inkasovala v první třetině. První gól vstřelil obránce Erik Karlsson, jenž si sjel do prostoru před brankoviště, kde zužitkoval Dzingelův pas od zadního hrazení. Z těsné blízkosti pak překonal gólmana Luonga také Derick Brassard, jenž rovněž těžil z nedostatečného pokrytí obránci.

Jakub Kindl odehrál 14 a půl minuty a byl u první inkasované branky. Jaromír Jágr strávil na ledě 16 minut a 46 vteřin, třikrát vystřelil na soupeřovu bránu, ale žádný bod si nepřipsal.

Duel Tampy s Washingtonem byl zároveň soubojem českých hokejistů. Za domácí nastoupili Andrej Šustr s Ondřejem Palátem, za hosty nováček Jakub Vrána. Ani jeden z Čechů však nebodoval. Utkání dospělo za stavu 1:1 až k samostatným nájezdům, které rozhodl ve prospěch Blesků Brian Boyle. Mezi tři hvězdy se dostali oba brankáři - Ben Bishop z Tampy a Braden Holtby.

Jaškin oslnil individuální akcí

Oceněn byl také Dmitrij Jaškin ze St. Louis, jenž byl vyhlášen třetí hvězdou klání s Winnipegem. Český útočník s ruskými kořeny povedenou akcí poslal Blues v prostřední části do vedení 2:1. Jaškin vykličkoval s pukem z rohu kluziště a z otočky poslal puk za Hutchinsonova záda. A to se přitom jednalo o Jaškinův první gól v sezóně. Z výhry se však nakonec radoval Winnipeg, který vyhrál 3:2 po prodloužení.

Petr Mrázek sledoval jen z lavičky, jak si při svém debutu v NHL vedl 25letý brankář Jared Coreau, který inkasoval čtyři góly z 36 střel. Pátý zásah přidali Tučňáci do prázdné brány a porazili tak Rudá křídla 5:3.

V dalších zápasech Vancouver zdolal Toronto 3:2 po samostatných nájezdech, totéž se povedlo Columbusu na ledě Arizony. Dallas přehrál Colorado 3:0 a Edmonton porazil Anaheim 3:2 po prodloužení.

Detroit povolal Noska

Vedení Detroitu povolalo v sobotu Tomáše Noska z farmy v Grand Rapids z nižší AHL, ale do utkání na ledě Pittsburghu (3:5) český útočník nezasáhl. Čtyřiadvacetiletý odchovanec Pardubic v této sezoně na první šanci v NHL čeká. V minulém ročníku debutoval a v šesti duelech nebodoval.

V této sezoně AHL Nosek kvůli zranění sehrál jen 11 zápasů a připsal si 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. Nosek odešel do zámoří z Pardubic v roce 2014, kdy jako nedraftovaný volný hráč podepsal s Detroitem dvouletou smlouvu. Letos kontrakt o dva roky prodloužil

Do kádru Red Wings byl Nosek pozván spolu s obráncem Brianem Lashoffem poté, co jsou na marodce forvardi Andreas Athanasiou a Justin Abdelkader.

Brankář Crawford bude chybět Chicagu

Chicago bude dva až tři týdny postrádat brankářskou jedničku Coreyho Crawforda, který se v sobotu musel podrobit operaci slepého střeva. Podstoupil ji ve Filadelfii, kde Blackhawks následně nastoupili proti domácím Flyers. Při porážce 1:3 chytal Scott Darling a záda mu kryl narychlo na zkoušku podepsaný amatér Eric Semborski.

Crawford v této sezóně vychytal ve 20 zápasech Chicagu 12 výher, má průměr 2,27 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 92,7 procenta. "Je nejlepší brankář v lize, on a Carey Price. Oba jsou ve stejné kategorii," řekl serveru nhl.com ke ztrátě Darling, který zaujal jeho místo v brance.

Atmosféru NHL mohl okusit na lavičce třiadvacetiletý Semborski. Farma Blackhawks se chystala na zápas AHL na ledě Grand Rapids a nebyla šance, že by duel NHL začínající hodinu po poledni mohl odtamtud gólman stihnout.

I kvůli zaplněnému místu v platovém stropu muselo Chicago hledat narychlo jinde. Rozhodlo se pro Semborského, který naposledy chytal v sezoně 2014/15 za Temple University a následně už hrál jen rekreačně. Zápas chytal naposledy loni v prosinci.

Nyní je zaměstnancem Flyers na tréninkovém stadionu ve Voorhees a působí jako instruktor v nadačním mládežnickém programu v dubnu zesnulého bývalého majitele Philadelphie Eda Snidera. Pro jeho otce Joea Semborského byl synův sobotní nečekaný podpis s Chicagem výjimečným dárkem k 58. narozeninám. "Musel jsem mu to třikrát zopakovat, nechtěl mi věřit," řekla sobotní dvojka Chicaga.

Rittich ze Stocktonu vychytal v AHL potřetí čisté konto

Český brankář David Rittich ze Stocktonu udržel potřetí v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Čtyřiadvacetiletý odchovanec Jihlavy se v sobotu podílel 37 zákroky na výhře farmářského týmu Calgary nad San Diegem 4:0 a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Rittich udržel nulu 12. listopadu proti San Antoniu (3:0) a o týden později na ledě Bakersfieldu (2:0). Celkem odchytal v AHL sedm utkání a vládne statistikám s průměrem 1,43 obdržené branky na zápas i s úspěšností zákroků 94,9 procenta.

Do zámoří odešel Rittich letos v létě z Mladé Boleslavi, v červnu podepsal jako nedraftovaný volný hráč s Calgary roční smlouvu. Na premiéru v NHL čeká.

Výsledky NHL:
Buffalo - Boston 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 50. E. Kane - 15. Krejčí, 48. Bergeron (Pastrňák). Střely na branku: 36:33. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. E. Kane (Buffalo).
Philadelphia - Chicago 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)
Branky: 24. a 24. Provorov, 29. B. Schenn - 4. Panarin. Střely na branku: 30:27. Diváci: 19 487. Hvězdy zápasu: 1. Provorov, 2. Mason, 3. Schenn (všichni Philadelphia).
New York Rangers - Carolina 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky: 53. a 58. Kreider, 5. Stepan, 46. Grabner - 29. Staalberg, 47. V. Rask. Střely na branku: 23:28. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Stepan, 2. Kreider, 3. Lundqvist (všichni Rangers).
Nashville - New Jersey 4:5 v prodl. (2:1, 2:0, 0:3 - 0:1)
Branky: 17. a 27. Fiala, 20. Subban, 35. Josi - 41. a 65. Cammalleri, 18. Hall, 41. Greene, 53. Henrique. Střely na branku: 42:22. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Cammalleri (New Jersey), 2. Fiala (Nashville), 3. Greene (New Jersey).
Vancouver - Toronto 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. D. Sedin, 23. Bärtschi, rozh. nájezd Horvat - 32. Van Riemsdyk, 42. Matthews. Střely na branku: 24:40. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Miller (Vancouver), 2. Van Riemsdyk (Toronto), 3. Horvat (Vancouver).
Ottawa - Florida 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 7. Karlsson, 8. Brassard. Střely na branku: 21:24. Diváci: 15 149. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Brassard, 3. Karlsson (všichni Ottawa).
Tampa Bay - Washington 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 33. Kučerov, rozh. nájezd Boyle - 47. Bäckström. Střely na branku: 33:35. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov (Tampa), 2. Holtby (Washington), 3. Bishop (Tampa).
Pittsburgh - Detroit 5:3 (0:1, 1:2, 4:0)
Branky: 32. a 51. Kessel, 43. Bonino, 47. Schultz, 60. Cullen - 14. Zetterberg, 29. Nielsen, 39. Larkin. Střely na branku: 36:31. Diváci: 18 661. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Schultz, 3. Cole (všichni Pittsburgh).
Arizona - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 22. Vrbata, 32. Doan - 1. Jenner, 58. Wennberg, rozh. nájezd Atkinson. Střely na branku: 34:60. Diváci: 11 287. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith (Arizona), 2. Wennberg, 3. Jenner (oba Columbus).
Colorado - Dallas 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 6. McKenzie, 27. Seguin, 59. Eaves. Střely na branku: 23:33. Diváci: 16 725. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Lehtonen, 3. Jamie Benn (všichni Dallas).
St. Louis - Winnipeg 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 26. Steen, 28. Jaškin - 13. Thorburn, 50. Laine, 61. Little. Střely na branku: 22:23. Diváci: 19 362. Hvězdy zápasu: 1. Laine (Winnipeg), 2. Steen, 3. Jaškin (oba St. Louis).
Edmonton - Anaheim 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 26. Caggiula, 34. Nugent-Hopkins, 64. Draisaitl - 30. Kesler, 50. Rakell. Střely na branku: 32:33. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Getzlaf (Anaheim), 3. Caggiula (Edmonton).