Ottawa rozdrtila Tampu, Havlát se trefil dvakrát

NEW YORK

Hokejisté Ottawy Senators se dostali do vedení série prvního kola play-off NHL s Tampou Bay. Posledního vítěze Stanley Cupu rozdrtili na jeho ledě 8:4 a vedou tak 2:1 na zápasy. Český útočník Senátorů Martin Havlát přispěl k vysoké výhře dvěma góly a jednou asistencí, přihrávku si připsal i Václav Varaďa. V brance hostí opět chyběl Dominik Hašek.

Jeho náhradník Ray Emery si ale vedl dobře. Pochytal 35 střel soupeře a ukázal, že při produktivitě svých spoluhráčů může Haška v play-off zastoupit. "Ještě, že se klukům tak daří. Hlavně v první a třetí třetině ukázali, že dokáží proměňovat všechny brankové šance," děkoval Emery po zápase spoluhráčům.

Ottawa si už v první třetině vytvořila tříbrankový náskok a po snížení Martina St. Louise odskočila ve druhé části už narozdíl čtyř gólů. Kromě Havláta se bodově nejvíce prosadil obránce Wade Redden, autor branky a dvou přihrávek. Vynahradil si tak absenci ze druhého utkání, kdy byl se svou rodinou na pohřbu matky.

Kromě spousty branek se diváci v hale St. Pete Times Forum dočkali i také hromady vyloučených. Za celý zápas rozhodčí rozdali 129 trestných minut, z toho 69 pro domácí mužstvo. Ve značně vyhecovaném utkání se uskutečnilo hned pět pěstních soubojů a sedmkrát poslali sudí některého z hráčů pod sprchy.

Doma neuspěl ani Anaheim

Na vlastním ledě se nedařilo ani Anaheimu, který doma prohrál s Calgary 2:5. Za Kačery se pokaždé trefil pouze obránce Francois Beauchemin a vždy při přesilové hře, naposledy vyrovnával v polovině zápasu na 2:2. Na konci druhé třetiny ale dostal Calgary znovu do vedení Kobasew a v poslední části dali domácím zásadní rány McCarty a Regehr. Jejich branky padly od 45. minuty pouze v rozmezí 34 vteřin. Calgary vede v sérii 2:1 na zápasy.

Stejným poměrem se vedení v sérii s Nashvillem ujali i hokejisté San Jose, kteří vyhráli třetí utkání 4:1. Dvě branky vstřelil kapitán Žraloků Patrick Marleau,  třemi asistencemi se blýskl obránce Christian Ehrhoff. Vítěz kanadského bodování základní části Joe Thornton se naopak neprosadil. Snadnou práci měl finský brankář Vesa Toskala, na nějž hosté za celý zápas vyslali pouze sedmnáct střel.

Drama v Edmontonu

Až druhé prodloužení rozhodlo duel mezi Edmontonem a Detroitem, ve kterém domácí vyhráli 4:3 zásluhou branky Jarreta Stolla. Ten skóroval až v 89. minutě utkání, kdy překonal brankáře hostí Manny Legaceho a přivedl domácí fanoušky k nadšení. Edmonton vede nad velkým favoritem celé soutěže 2:1 na zápasy.

Málem se přitom z vedení radoval Detroit. V prvním prodloužení se totiž zdálo, že střela Jasona Williamse skončila za zády domácího gólmana Rolosona. Videozáznam ale ukázal, že puk se za brankovou čáru nedostal. Hráči Detroitu tak opuštěli halu Edmontonu se svěšenou hlavou, a to včetně Jiřího Fischera. Ten nehraje hokej od listopadu a cesta do Edmontonu byla jeho prvním výletem s mužstvem po jeho srdečním kolapsu.

Východní konference:
Tampa Bay - Ottawa 4:8 (1:3, 0:2, 3:3)
Branky: 6. a 23. Havlát, 30. a 57. Vermette (na první Varaďa), 9. Redden, 13. Eaves, 47. Heatley, 51. Chára (Havlát) - 41. a 52. Ranger (na druhou Prospal), 19. St. Louis (Kubina), 54. Kubina. Zásahy brankářů: Grahame 15/5 - Burke 16/3 - Emery 39/4.
Stav série: 1:2.
Západní konference:
Anaheim - Calgary 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky: 18. a 29. Beauchemin - 15. Langkow, 22. Husselius, 36. Kobasew, 45. McCarty, 46. Regehr. Zásahy brankářů: Giguere 24/5 - Kiprusoff 29/2.
Stav série: 1:2
San Jose - Nashville 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 33. a 57. Marleau (na druhou Michálek), 39. Bernier, 56. Cheechoo. Zásahy brankářů: Toskala 17/1 - Mason 40/4.
Stav série: 2:1
Edmonton - Detroit 4:3 v druhém prodl. (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0, 1:0)
Branky: 5. Špaček, 17. Smyth, 23. Torres, 89. Stoll - 13. a 52. Zetterberg, 53. Schneider. Zásahy brankářů: Roloson 47/3 - Legace 32/4.
Stav série: 2:1.