Washington - Pittsburgh 5:2Ruský bohatýr v klubu výjimečných! Ovečkina hřeje i skalp šampiónů

Tisíc bodů! Uznávanou hranici pokořil ve středečním duelu NHL kapitán hokejistů Washingtonu Alexandr Ovečkin. A nečekal nijak dlouho, mety dosáhl po pouhých 35 vteřinách souboje s obhájci Stanleyova poháru z Pittsburghu vedenými hvězdným Sidneym Crosbym, vůbec první střelou na branku soupeře. Excelentní ruský kanonýr později přidal ještě další trefu, Washington zvítězil přesvědčivě 5:2 a Ovečkin byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Alexandr Ovečkin jásá! Gól, jímž kapitán Washingtonu otevřel skóre zápasu proti Pittsburghu, byl jeho tisícím bodem v NHL.

Jednatřicetiletý rodák z Moskvy dosáhl tisícibodové hranice v utkáních základní části NHL jako 84. hráč v historii soutěže. Na svém kontě má dohromady 546 gólů a 455 asistencí. K pokoření milníku potřeboval 880 zápasů. Posledním hráčem, který to stihl rychleji, byl Jaromír Jágr, když v prosinci roku 2000 dosáhl tisícího bodu v 763. zápase.

Ruský kanonýr otevřel skóre a ve 29. minutě zvýšil v přesilové hře na 2:0. "Trošku jsem na to před utkáním myslel. Říkal jsem si, že by bylo hezké dosáhnout na 1000. bod na domácím ledě, kde všichni budou. Jsem nadšený, že se mi to povedlo. Je to velký okamžik pro mě, pro klub i pro fanoušky," prohlásil Ovečkin.

Dva čeští útočníci se ve středečním programu zapsali do střelecké listiny. Tomáš Plekanec přispěl jedním gólem k výhře Montrealu 7:4 na ledě Winnipegu a další kladenský rodák Michael Frolík zase k triumfu Calgary nad finalisty loňského ročníku ze San Jose 3:2.

Frolík má fazónu

Frolík potvrdil aktuální střeleckou formu, dal svůj pátý gól během posledních šesti utkání a v sezóně celkově jedenáctý. Proti San Jose se prosadil ve 12. minutě, kdy bekhendem dorazil do odkryté branky střelu obránce Deryka Engellanda od modré čáry a vyrovnal na 1:1.

Vyrovnaný duel se lámal v závěru třetí třetiny. Hostující útočník Mikkel Boedker v 55. minutě za stavu 2:2 neproměnil trestné střílení, o tři minuty později na druhé straně rozhodl o triumfu Flames střelou od mantinelu obránce Dougie Hamilton. Na vítězném gólu měl zásluhu i Frolík, který krátce předtím skokem v útočném pásmu pomohl vybojovat puk pro své spoluhráče.

Plekanec nastoupil ve Winnipegu navzdory nemoci, kvůli níž vynechal dopolední rozbruslení. Pátý zásah v sezóně oslavil ve 14. minutě, kdy se z ničeho nic objevil sám před brankou a přesnou střelou nad lapačku poslal Canadiens do vedení 3:2. Rozhodující náskok pak hosté získali díky dvěma gólům v úvodu druhé třetiny. Dvakrát se v utkání trefili Phillip Danault a Artturi Lehkonen a v dresu domácích Mark Scheifele.

Hráči Montrealu si tak spravili chuť po pondělní domácí porážce 1:4 s Washingtonem. "Chtěli jsme od začátku diktovat tempo, hrát svižný hokej a prohru odčinit. A přesně to jsme udělali. První střídání udalo utkání ráz," chválil trenér Michel Therrien, jehož tým dostal do vedení už po 57 sekundách hry Danault.

Protějšek Paul Maurice po Plekancově gólu vystřídal gólmany, zvrátit zápas se mu však nepodařilo. "Celý zápas jsme jen dotahovali a už jsme se nedokázali do utkání dostat. Když jsme dali gól, oni dali dva. Neměli jsme odpověď. Nebyli jsme dost dobří," konstatoval útočník Jets Bryan Little.

Jágr ve středu odehrál v dresu Floridy už 1672. zápas v NHL. Sice potřetí za sebou vyšel bodově naprázdno, Panteři ale zvítězili na ledě New Yorku Islanders 2:1.

Výsledky středečních zápasů NHL:
New York Islanders - Florida 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 11. Leddy - 6. Yandle, 22. Demers. Střely na branku: 30:24. Diváci: 13 529. Hvězdy zápasu: 1. Demers, 2. Yandle (oba Florida), 3. Leddy (Islanders).
Calgary - San Jose 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
Branky: 12. Frolík, 40. Tkachuk, 58. Hamilton - 10. Couture, 17. Burns. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18 912. Hvězdy zápasu: 1. Tkachuk (Calgary), 2. Burns (San Jose), 3. Johnson (Calgary).
Washington - Pittsburgh 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
Branky: 1. a 29. Ovečkin, 45. Justin Williams, 54. Bäckström, 60. Eller - 48. Malkin, 58. Hörnqvist. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström, 3. Holtby (všichni Washington).
Winnipeg - Montreal 4:7 (2:3, 1:2, 1:2)
Branky: 7. a 26. Scheifele, 13. Perreault, 51. Little - 1. a 25. Danault, 45. a 50. Lehkonen, 5. Flynn, 15. Plekanec, 21. Andrighetto. Střely na branku: 27:30. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Danault, 2. Lehkonen (oba Montreal), 3. Scheifele (Winnipeg).