Pittsburgh - Columbus 5:2Stav série 4:1Brankář Fleury zářil, šampióni jdou ve Stanley Cupu dál. Chicago končí!

New York

Hokejisté Pittsburghu mohou dál snít o obhajobě Stanley Cupu. Úřadující šampióni zvítězili v pátém utkání 1. kola play off Východní konference nad Columbusem 5:2 a po výhře v sérii 4:1 na zápasy postupují do dalších bojů, kde narazí buď na Washington, nebo Toronto. Blue Jackets sice ve čtvrtek favorita potrápili, vypálili na jeho branku 51 střel, ale jen dva puky si našly cestu za záda Marca-Andrého Fleuryho. Gólman Tučňáků byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, v němž domácí definitivně zlomili odpor houževnatého soupeře až dvěma góly v závěrečné třetině.

Brankář Pittsburghu Marc-André Fleury likviduje za pomoci obránce Iana Colea akci Brandon Saada z Columbusu.

Ve druhém kole jsou i Nashville Predators. V nejkratším možném termínu se vypořádali s Chicagem, čtvrteční souboj vyhráli 4:1. Třetí krok k postupu udělali New York Rangers, kteří uspěli v Montrealu 3:2 v prodloužení a vedou 3:2 na zápasy.

Pittsburgh získal proti Columbusu do 24. minuty vedení 3:0. Hosté pak sice dvěma góly v rozmezí tří minut snížili na jednobrankový rozdíl, Penguins ale ve třetí třetině během 59 sekund utekli na skóre 5:2 a výhru si pohlídali. Významně se na ní podílel Fleury, který si připsal 49 zákroků. Oslavil tak 57. výhru v play off, čímž překonal dosud nejúspěšnějšího gólmana v historii klubu Toma Barrassa.

Neslavný zápis do historie Blackhawks

Chicago, vítěz Západní konference, je teprve třetím týmem v historii, který jako nejlepší celek své konference po základní části nevyhrál v 1. kole play off ani zápas. Montreal byl takto v roce 1981 vyřazen Edmontonem a v roce 1993 to byli rovněž Blackhawks se St. Louis.

"Musíme ocenit výkon soupeře. Hrál výborně. Prohráli jsme spoustu soubojů o puk, situací jeden na jednoho. Měli jsme posbírat daleko víc odražených puků. Nebyli jsme dost dobří," konstatoval trenér Joel Quenneville.

Hlavním strůjcem úspěchu Nashvillu byl brankář Pekka Rinne, který v celé sérii inkasoval pouze třikrát. V závěrečném duelu pochytal 30 střel soupeře, v jehož dresu poprvé naskočil obránce Michal Kempný.

Jediný gól Blackhawks vstřelil Jonathan Toews, který v 55. minutě snižoval na 3:1. Dvěma trefami přispěl k vítězství Predators Roman Josi, jenž ve 30. minutě otevřel skóre zápasu a v 51. minutě dával gól na 3:0.

Montreal nad Rangers dvakrát vedl 1:0 a 2:1, hosté ale vždy dokázali odpovědět. O jejich výhře pak rozhodl v 15. minutě prodloužení svým prvním gólem v letošním play off Mika Zibanejad, který po rychlém protiútoku usměrnil do branky přihrávku od Chrise Kreidera.

"V prodloužení jsme měli spoustu šancí. Bylo to přesně naopak než ve druhém utkání, kdy jsme v nastavení prohráli 3:4. Tehdy byl lepší soupeř a přehrával nás, dnes jsme to ale byli my, kdo v prodloužení určoval tempo. Jsme rádi, že jsme za to byli odměněni," uvedl Zibanejad, jehož tým v nastaveném čase přestřílel Montreal v poměru 10:3.

Oilers předvedli úchvatný obrat

Rangers vedou 3:2 na zápasy, přestože v celé sérii nevyužili ani jednu ze 14 přesilových her. Postup si mohou zajistit v sobotu na domácím ledě.

Edmonton předvedl proti San Jose úchvatný obrat. V polovině zápasu prohrával 1:3, krátce před koncem druhé třetiny ale snížil, v 58. minutě vyrovnal a v 19. minutě prodloužení mu zařídil výhru David Desharnais.

Oilers byli v nastaveném čase jednoznačně lepším týmem, vypracovali si řadu velkých šancí a Žraloky dlouho držel ve hře pouze skvěle chytající Martin Jones. V prodloužení čelil 14 střelám, zatímco jeho protějšek Cam Talbot byl nucen předvést pouze dva zákroky.

Výsledky čtvrtečních zápasů 1. kola play off NHL:
Východní konference - 5. zápasy:
Montreal - New York Rangers 2:3 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 13. Lehkonen, 17. Gallagher - 16. Fast, 39. Skjei, 75. Zibanejad. Střely na branku: 36:36. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (Rangers), 2. Gallagher (Montreal), 3. Lundqvist (Rangers). Stav série: 2:3.
Pittsburgh - Columbus 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Branky: 22. a 24. Rust, 10. Kessel, 46. Crosby, 47. Wilson - 30. W. Karlsson, 33. Jenner. Střely na branku: 32:51. Diváci: 18 585. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Fleury, 3. Kessel (všichni Pittsburgh). Konečný stav série: 4:1.
Západní konference - 4. zápas:
Nashville - Chicago 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky: 30. a 51. Josi, 49. Sissons, 59. Arvidsson - 55. Toews. Střely na branku: 26:31. Diváci: 17 326. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Josi, 3. Sissons (všichni Nashville). Konečný stav série: 4:0.
Západní konference 5. zápas:
Edmonton - San Jose 4:3 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 6. Maroon, 39. Letestu, 58. Klefbom, 79. Desharnais - 11. Boedker, 16. Marleau, 29. Schlemko. Střely na branku: 48:30. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Desharnais (Edmonton), 2. Jones (San Jose), 3. Maroon (Edmonton). Stav série: 3:2.