Kaberle pomohl Carolině gólem k zisku Stanley Cupu

RALEIGH

Hokejisté Caroliny porazili v sedmém finálovém zápase play-off zámořské NHL Edmonton 3:1 a získali tak Stanleyův pohár. Na triumfu Hurricanes v letošním ročníku kanadsko-americké soutěže se podíleli i dva čeští hráči - František Kaberle a Josef Vašíček. Zatímco Kaberle v závěrečném zápase sezóny vstřelil jeden gól vítězů, Vašíček v sestavě chyběl.

Cenu pro nejlepšího hráče letošních bojů Stanleyova poháru - Conn Smythe Trophy - získal brankář Caroliny Cam Ward. Mezi poraženými, kteří si sedmý zápas vynutili, i když prohrávali v sérii již 1:3, byla i trojice českých hráčů Jaroslav Špaček, Aleš Hemský a Radek Dvořák.

Hurricanes i v posledním finále postrádali zraněného zkušeného útočníka Weighta, který sice ráno zkoušel trénovat, ale nakonec se v sestavě neobjevil. Podobně dopadl český centr Vašíček, místo něhož zařadil kouč Laviolette do čtvrtého útoku LaRose.

Hned od první minuty se domácí snažili dokázat, že špatný výkon v předešlém duelu je minulostí. Dohrávali osobní souboje, tlačili se před branku soupeře a rychle se také dostali do vedení. Finského gólmana Markkanena prostřelil Aaron Ward již po 86 vteřinách a Carolina tak teprve podruhé ve finálové sérii otevřela skóre jako první.

Video branku neodhalilo

Edmonton dlouho nevěděl, jak si s vysunutou obranou Hurikánů poradit. Srovnat krok mohl kanadský tým sice v první přesilovce, ale Markkanenův protějšek Cam Ward byl pozorný. Od poloviny první třetiny se hra obou celků srovnala, častěji střílejícím týmem byli domácí. Finský gólman si jen v první dvacetiminutovce připsal osm zákroků, v šestém utkání série měl přitom ještě v polovině na svém kontě jen tři.

Krátce před první přestávkou navíc málem inkasoval podruhé. Po rychlém protiútoku při signalizované početní výhodě jej přeskočila Staalova střela, Markkanen však ve spolupráci se Staiosem stačil puk schovat betonem u tyčky. Spornou situaci rozhodčí konzultovali s kolegy u videa více než pět minut, druhý gól z toho ale nakonec nebyl.

V následném oslabení byli hned dvakrát blízko vyrovnání hosté. Ani nejlepší střelec play-off Pisani ani Murray však Warda neprostřelili a brzy toho hořce litovali. Ve 24. minutě mohl druhý gól Caroliny vstřelit po další výborné Cullenově přihrávce Recchi, ale neuspěl. Co se nepovedlo osmatřicetiletému veteránovi, který vyhrál Stanleyův pohár již v roce 1991 v dresu Pittsburghu, zvládl o minutu později o šest let mladší Kaberle.

Hosté vycítili šanci na obrat

Pětinásobný světový šampión prostřelil Markkanena po osmi vteřinách přesilovky a potrestal tak faul svého krajana a dlouholetého reprezentačního kolegy Špačka. Ještě blíže k vysněnému triumfu mohl Carolinu posunout v polovině zápasu Whitney, finský brankář byl však pozorný.

Jedinečnou šanci zdramatizovat poslední duel sezóny měli Oilers při dvojnásobné početní výhodě trvající původně bez čtyř vteřin dvě minuty. Hosté však na trojici domácích dlouho nedokázali vyzrát a jejich snažení ukončil zbytečný faul Smytha. Při hře čtyři na tři zkoušel štěstí Hemský, Ward si však s jeho nebezpečnou střelou poradil.

Krátce po začátku třetího dějství ale i dvaadvacetiletý nováček v brance Hurricanes kapituloval. S dvěma pokusy Murraye si ještě poradil, na další dorážku Pisaniho ale už zareagovat nestihl. Utkání se tak zdramatizovalo a hosté vycítili šanci na obrat. Ward byl ale bezchybný a poradil si i s velkými šancemi Torrese a Pisaniho. Devadesát vteřin před koncem se kouč Edmontonu MacTavish rozhodl riskovat bez brankáře, ale místo vyrovnání hosté z hole Williamse potřetí inkasovali.

Zatímco Carolina se raduje z historicky prvního vítězství ve Stanleyově poháru, Edmonton, čekající na svou šestou slavnou trofej od roku 1990, musí zkusit štěstí opět za rok. Tým z kolébky hokeje uspěl ve finále naposledy před šestnácti lety. Carolina na trůnu pro nejlepší klub NHL vystřídala Tampu Bay.

Výsledek - sedmý finálový zápas:
Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. A. Ward (Recchi, Cullen), 25. F. Kaberle (Stillman, Cullen), 59. Williams (Staal, Hedican) - 42. Pisani (Murray, Torres). Rozhodčí: McCreary, Watson - G. Devorski, Sharrers. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18.978.
Konečný stav série: 4:3.