Rubriky:

NHL

Hejda: NHL mě lákala, s podpisem jsem neváhal

19. července 2006 09:13

Hokejový kouč Vladimír Růžička držel Janu Hejdovi místo v obraně Slavie, osmadvacetiletému bekovi se ale splnil sen a odchází do NHL. "Přijde mi docela pikantní, že jdu do klubu, kde Růžička před šestnácti lety v NHL začínal," říká Hejda o svém zámořském angažmá v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Lukáš Táborský

Věřil jste, že vám letos v létě konečně vyjde sen o NHL?
Vždycky jsem si přál zkusit hokej v zámoří, ale Buffalo, jež mě po mém debutu na MS v roce 2003 draftovalo, nikdy nenabídlo podmínky, které bych mohl přijmout. Teď to vypadalo, že se po třech sezónách v Rusku vrátím domů, ale naštěstí se mne netýkala přestupová uzávěrka 15. června, protože jsem neměl smlouvu s žádným evropským klubem. Intenzívním zájmem Edmontonu se vše změnilo, a to, že se mi povedlo rychle získat smlouvu, beru jako splnění snu, i když možná na poslední chvíli.

Jak se rodilo vaše zámořské angažmá?
Docela slibně vypadaly začátkem léta námluvy s Nashvillem, jenže manažer Predátorů se nějak nemohl rozhodnout, takže to padlo. Moje hráčská práva tak zůstávala Buffalu, které ani letos žádné jednání nepřipouštělo. Když se ale ozval Edmonton, na všem podstatném jsme se domluvili rychle a Oilers mě získali výměnou za pozici v draftu. Bylo znát, že to myslí vážně. Najednou jsem ucítil skutečně velkou šanci konečně si NHL zkusit, což mě lákalo, takže jsem s podpisem neváhal.

Pravidla kolektivní smlouvy vám ale jako nováčkovi v osmadvaceti letech umožnila s Edmontonem uzavřít pouze roční dvoucestnou smlouvu. Ani to vás neodradilo?
Nebylo na výběr. Délka kontraktu není až tak důležitá. Fakt, že mě mohou poslat na farmu, kde pak nedostanu plat, který bych měl nahoře v týmu, je jistou komplikací, ale musím počítat i s takovou variantou. Uvidíme, jak to vyjde.

Pokud se ale prosadíte v NHL, můžete si vydělat až 945 000 dolarů ročně...
O peníze až tolik nejde. Pro ten sen zahrát si NHL jsem připraven i něco obětovat, i když doufám, že to nedopadne tak, abych zůstal viset dole.

Edmonton shání do zadních řad náhradu za Prongera se Špačkem, klub opouští i obránce Švéd Tärnström, takže to vypadá slibně.
Určitě nemám místo předplacené, budu se muset prosadit v kempu. Doufám, že to z mojí strany byla dobrá volba a že mě budou Oilers potřebovat, i když získávají i další obránce jako třeba krajana Šmída z Anaheimu. Už jsem mluvil o Edmontonu s Františkem Musilem, který tam působí jako skaut. Slíbil mi prozradit, jak to v klubu chodí. Rád bych si popovídal i s budoucími českými spoluhráči, ale na to ještě bude čas.

Změní angažmá v zámoří vaši letní přípravu?
Za oceán se chci vydat až začátkem září, těžko budu hledat nějaký jiný model přípravy. Zatím jsem trénoval jen individuálně, od příštího týdne bych ale rád chodil na led se slávisty. Snad mě nebudou v Edenu považovat za zběha, i když vím, že mi tam drželi místo v obraně.

Trenér a manažer Růžička už s vámi téměř napevno počítal do sestavy Slavie. Jak přijal zprávu o vašem odchodu?
Hned po uzavření dohody s Edmontonem jsem mu volal, aby to věděl první. Přál mi hodně štěstí, i když moc nadšený z toho nebyl. Kdyby se mi nepovedlo získat angažmá v zámoří, tak na prvním místě pro mne byl návrat do Slavie, přestože jsem měl i další velmi zajímavou nabídku z české extraligy a ozvaly se rovněž švédské kluby. Přijde mi docela pikantní, že jdu do klubu, kde Růžička před šestnácti lety v NHL začínal.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..