NHL

Vašíček rozhodl v přípravě na NHL o výhře Nashvillu

23. září 2006 14:37 - NEW YORK

Český útočník Josef Vašíček si v pátečním přípravném utkání na nový ročník NHL připsal první branku v dresu Nashvillu a postaral se o výhru 5:4 nad Carolinou, kde dosud působil. Šestadvacetiletý mistr světa z Vídně z loňského roku duel proti svým bývalým spoluhráčům, s nimiž v červnu slavil zisk Stanleyova poháru, rozhodl 65 vteřin před koncem. Vašíček si už předtím v 34. minutě připsal asistenci u gólu Ramziho Abida.

"Byl to pro mě zvláštní zápas," řekl po utkání novinářům Vašíček, který působil v Carolině pět sezon. "Mám tady řadu krásných vzpomínek a teď tohle. Jsem šťastný, že jsme vyhráli, i když je to jen přípravný zápas," doplnil centr, který při cestě za triumfem nedostával moc příležitosti. Úspěšným bekhendem proti nejužitečnějšímu hráči letošního play off, brankáři Camu Wardovi, ukázal příznivcům Hurricanes opět své kvality.

Dařilo se i dalším českým hokejistům. Jakub Klepiš s Tomášem Fleischmannem přispěli v přesilových hrách k vítězství Washingtonu v Pittsburghu 5:4 v prodloužení. Klepiš zaznamenal tři body za gól a dvě asistence, Fleischmann skóroval jednou a na jeden gól přihrál. Klepiš nejdříve v 22. minutě připravil branku pro Matta Pettingera, v závěru druhé části i pro Fleischmanna a v 59. minutě trefou na 4:4 sám vynutil prodloužení. V něm vstřelil vítězný gól Matt Bradley.

Dva body za branku a asistenci nasbíral také devatenáctiletý bek Jakub Kindl z Detroitu, jehož branku hájil poprvé po téměř třech letech Dominik Hašek. Naposledy to bylo v listopadu 2003, kdy mu pokazilo comeback po roční pauze zranění třísel. Jednačtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana, který dovedl v roce 2002 Detroit k zisku Stanleyova poháru, proti Tampě Bay neměl za úvodní dvě třetiny moc práce a inkasoval z deseti střel dvakrát.

Hašek střídal po dvou gólech

Od 15. minuty prohrával domácí Detroit po trefě Vincenta Lecavaliera, kterou připravil Haškův krajan Václav Prospal. V polovině utkání po asistenci Jiřího Hudlera vyrovnal Mikael Samuelsson. Českého gólman v 32. minutě znovu překonal Eric Perrin, ale po trefě Pavla Dacjuka střídal Hašek za stavu 2:2.

Kindl pak pomohl asistencí u gólu Henrika Zetterberga a trefou v 49. minutě Red Wings k dvoubrankovému náskoku. Ale střídajícího Stefana Liva překonal nejdříve v oslabení Lecavalier, který 36 sekund před koncem třetí části v početní převaze vyrovnal, dovršil hattrick a sebral tak Kindlovi možný vítězný gól. Domácí fanoušci se nicméně radovali, když osm vteřin před koncem prodloužení rozhodl Jason Williams.

Dva hattricky viděli diváci v Ottawě, kde Senators prohráli s Buffalem 3:4. Ottawský Denis Hamel dokázal v polovině duelu nasázet tři trefy během tří minut a 22 vteřin. Otočil tak stav na 3:2, ale Chris Drury vyrovnal a v 50. minutě rovněž dovršil hattrick rakouský útočník s českými předky Thomas Vanek.

Výsledky:
Carolina - Nashville 4:5 (2:3, 1:1, 1:1)
Branky: 7. a 52. Whitney, 13. Willis, 29. Ladd - 2. a 4. K. Staal, 4. Nichol, 34. Abid (Vašíček), 59. Vašíček.
New York Islanders - Boston 1:5 (0:0, 1:4, 0:1), hráno v Monctonu
Branky: 37. Bates - 23. Thompson, 32. Stuart, 34. Pelletier, 39. Karsums, 58. Savard.
Columbus - Chicago 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
Branky: 22. Platt, 30. Westcott (Výborný) - 8. a 38. Sharp, 36. a 51. Vandermeer, 59. Salmelainen.
Anaheim - Vancouver 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Branky: 1. a 6. Kunitz, 20. a 47. McDonald, 38. Perry - 45. Grabner.
Pittsburgh - Washington 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 12. a 49. Gončar, 26. James, 27. Moore - 9. Laing, 22. Pettinger (Klepiš), 40. Fleischmann (Klepiš), 59. Klepiš (Fleischmann), 63. Bradley.
Toronto - Montreal 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
Branky: 1. Tucker, 4. Sundin, 27. Pohl, 55. Suglobov, 57. Ponikarovskij - 15. Ferland.
Detroit - Tampa Bay 5:4 v prodl. (0:1, 2:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 29. Samuelsson (Hudler), 34. Dacjuk, 45. Zetterberg (Kindl), 49. Kindl, 65. Williams - 15., 55. a 60. Lecavalier (na první Prospal), 32. Perrin. Dominik Hašek (Detroit) odchytal 40 minut, připsal si osm úspěšných zákroků a inkasoval dvě branky.
Dallas - Phoenix 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky: 6. Daley, 7. Lindros, 23. Niinimaa - 55. Lehoux.
Ottawa - Buffalo 3:4 (0:1, 3:2, 0:1)
Branky: 27., 30. a 31. Hamel (na druhou Kudělka) - 3., 23. a 50. Vanek, 35. Drury.