Detroit s Haškem v brance zahájil sezónu porážkou

NEW YORK

Brankář Dominik Hašek při své obnovené premiéře po dvou letech v dresu Detroitu prohrál. Hokejisté Red Wings ve čtvrtek podlehli ve svém úvodním utkání letošní sezony zámořské NHL Vancouveru 1:3, český gólman inkasoval třikrát ze sedmnácti střel.

Haška, jenž se v létě vrátil do Detroitu po odchodu z Ottawy, zastínil jeho protějšek Roberto Luongo, nová posila Vancouveru z Floridy. Luongo předvedl 27 úspěšných zákroků, nestačil pouze na střelu Henrika Zetterberga. "Pokaždé byl na správném místě. Podržel nás," pochválil svého spoluhráče veterán Trevor Linden, jeden z úspěšných střelců Canucks.

"Dvakrát jsme inkasovali v oslabení. Na druhé straně jsme sami žádnou přesilovku nevyužili," prohlásil Hašek. "Nebojovali jsme jako tým. Útočníci nepomáhali obráncům a naopak," zlobil se trenér Mike Babcock, jenž před zápasem jmenoval novým kapitánem obránce Nicklase Lidströma. Zkušený Švéd převzal "céčko" po Stevu Yzermanovi, jenž jej nosil na dresu uplynulých devatenáct let, než v létě ukončil kariéru.

Vedle Haška se vstup do sezóny nepovedl ani Tomáši Vokounovi. Brankář Nashvillu se vrátil do branky po nemoci krve a v utkání s Chicagem sedmkrát inkasoval. Parádně se zato v novém působišti uvedl Martin Havlát, který pomohl Blackhawks k vítězství 8:6 dvěma góly a stejným počtem asistencí.

Havlát se ukázal

Útočník, který přišel po minulém ročníku z Ottawy, načal v 6. minutě za nepříznivého stavu 0:2 obrat v zápase gólem z rychlého protiútoku. Nashville se pak sice ještě jednou dostal do vedení, i díky trefě nové české posily Josefa Vašíčka, letošního vítěze Stanley Cupu s Carolinou, ale Havlát znovu zavelel k vyrovnání přihrávkou na gól Martina Lapointa.

V 54. minutě zvýšil Radim Vrbata už na 7:4 pro Chicago. Nashville poté ještě kontroval dvěma góly, ale v poslední minutě třetí třetiny Havlát pojistil výhru trefou do prázdné branky při power play Predators. "Kdybychom vyhráli jenom 1:0, měl bych stejnou radost," komentoval Havlát povedený výkon.

Kouč Trent Yawney ale po utkání zářil radostí. Posila, do níž Chicago investovalo 18 miliónů dolarů za tříletý kontrakt, se osvědčila hned v prvním zápase. "Miluju hráče, kteří se nevzdávají ani za nepříznivého stavu a bojují až do konce. Martin odehrál skvělý zápas," prohlásil Yawney.

Jágr se trefil při prvním střídání

Úspěšný vstup do nového ročníku mají za sebou také New York Rangers, kteří porazili Washington 5:2. Nově jmenovaný kapitán mužstva Jaromír Jágr zaznamenal gól a asistenci, stejně jako Martin Straka. Dvěma góly se uvedla nová posila Rangers útočník Brendan Shanahan. Na obě trefy mu přihrál Petr Průcha a zkušený veterán, který přišel na Manhattan z Detroitu, tak jako patnáctý hráč v historii NHL pokořil hranici 600 gólů.

"Nemohli jsme si přát lepší scénář," řekl po utkání trenér "Jezdců" Tom Renney, jehož potěšil Jágr vedoucím gólem už po 29 sekundách hry. Pak přišly velké chvíle Shanahana, který nejprve v druhé třetině zvýšil vedení Rangers na 3:1 a v úvodu třetího dějství čtvrtým gólem dosáhl na jubilejní trefu.

"Vždy je skvělé, když dáte gól při prvním zápase za nový tým. Byl to jeho večer, jděte za ním," posílal po zápase Jágr novináře za Shanahanem. Ten zase na oplátku pochválil českou hvězdu. "Hned při prvním střídání dal celé NHL jasně najevo, kdo je kapitánem Rangers," uvedl Shanahan, který dostal roli Jágrova asistenta.

Sýkora začal třemi body

Podařený večer prožil ve čtvrtek rovněž Petr Sýkora. Podobně jako Havlát se i on při své premiéře za Edmonton dočkal dvou gólů. V souboji poražených finalistů Stanley Cupu s Calgary přidal ještě jednu asistenci a měl tak výrazný podíl na výhře Oilers 3:1. "Jsem rád, že jsme napoprvé vyhráli a setřásli tak počáteční nervozitu," řekl Sýkora, který naposledy hrál za Rangers a v létě se Edmontonu upsal jako volný hráč.

Na ledě si dobře rozuměl s Alešem Hemským, jenž si v utkání připsal dvě asistence. "Nebojí se v soubojích jeden na jednoho. S pukem to umí a dokáže vytvářet skvělé šance," pochválil ho Sýkora.

Pověst nejlepšího kanonýra z přípravných zápasů potvrdil Milan Michálek, který dvěma góly pomohl k výhře San Jose 5:4 v prodloužení nad St. Louis. Vedle toho český útočník v třetí třetině zranil hlavního rozhodčího Roba Martella, když ho prudkou střelou zasáhl do levého oka.

Trefil se i Melichar

Vzápětí musel být zápas skoro na dvacet minut přerušen poté, co udělal nárazem díru do mantinelu Jonathan Cheechoo. V součtu s prodloužením, které zařídil šest sekund před koncem základní hrací doby Bill Guerin, se utkání protáhlo na téměř tři hodiny.

Z českých hráčů se prosadil ještě obránce Josef Melichar, jenž se jedním gólem proti Philadelphii podílel na vítězství Pittsburghu 4:0. Odveta za středeční porážku 1:4 s Ottawou se vydařila Torontu, které tentokrát v prestižním souboji rozstřílelo "Senátory" 6:0. Naopak se opět nevedlo Coloradu, které po domácím neúspěchu s Dallasem prohrálo v prodloužení i v Minnesotě.

Ottawa - Toronto 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)
Branky: 12. a 26. Kilger, 15. a 30. Tucker, 37. Ponikarovskij, 44. Battaglia. Zásaha brankářů: 28:40.
New York Rangers - Washington 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky: 35. a 43. Shanahan (na obě Průcha, na první Rozsíval), 1. Jágr (Straka), 33. Betts, 60. Straka (Jágr) - 23. Sjomin, 59. Fata. Zásahy brankářů: 34:22.
Atlanta - Tampa Bay 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Mellanby, 13. Marián Hossa - 25. a 43. Craig, rozhodující sam. nájezd Lecavalier. Zásahy brankářů: 9:24.
Pittsburgh - Philadelphia 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 7. Ouellet, 10. J. Ruutu, 22. Crosby, 38. Melichar. Zásahy brankářů: 21:36.
Nashville - Chicago 6:8 (2:3, 2:1, 2:4)
Branky: 22. a 55. Legwand (na druhou Erat), 1. Dumont, 5. Timonen, 31. Vašíček (Erat), 59. Sullivan (Židlický) - 6. a 60. Havlát, 9. Sharp, 11. Handzuš (Havlát), 35. Lapointe (Havlát), 45. Bourque, 50. Smolinskij, 54. Vrbata. Zásahy brankářů: 42:27.
Minnesota - Colorado 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 14. Radivojevič, 21. Gáborík, 62. White - 27. a 54. Richardson. Zásahy brankářů: 33:29.
Detroit - Vancouver 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Branky: 36. Zetterberg - 20. Näslund, 23. Linden, 26. Salo. Zásahy brankářů: 14:27.
Edmonton - Calgary 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 15. a 18. Sýkora (na první Hemský), 51. Tjärnqvist (Hemský, Sýkora) - 55. Iginla. Zásahy brankářů: 21:29.
Phoenix - New York Islanders 6:3 (2:1, 4:0, 0:2)
Branky: 6. a 28. Nagy, 10. Morris, 30. Doan, 30. Perrault, 33. Reinprecht - 44. a 54. Kozlov, 2. Šatan. Zásahy brankářů: 41:23.
San Jose - St. Louis 5:4 v prodl. (1:2, 2:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 27. a 27. M. Michálek, 3. Carle, 55. Bell, 63. Brown - 1. Hinote, 4. Mayers, 34. Stempniak, 60. Guerin (Ručinský). Zásahy brankářů: 31:31.