Havlát znovu bodoval, Jágra zastínil Crosby

NEW YORK

Martin Havlát splácí důvěru za svým zaměstnavatelům z Chicaga Blackhawks. Skvěle placená stoupající hvězda NHL zaznamenala jeden gól a jednu přihrávku v duelu proti Nashville Predators a podílela se tak na vítězství 3:1. Havlát už si v tomto ročníku připsal osm bodů ve třech zápasech a je v čele kanadského bodování. Smutným hrdinou utkání New Yorku Rangers proti Pittsburghu se stal Jaromír Jágr.

Vítězství ale Chicagu zajistil Jeff Hamilton, který dal vítěznou branku sedm minut a čtyřicet vteřin před koncem třetí třetiny za stavu 1:1. Havlát, který v první třetině nahrál na  gól Slováku Michalu Handzušovi, pak pečetil vítězství do prázdné branky.

Hamilton nasměroval křižnou přihrávku po ledě od Briana Smolinskiho pod vyrážečku gólmana Chrise Masona, který dostal tentokrát přednost před českým brankářem Tomášem Vokounem. Mason se prezentoval kvalitním výkonem. V utkání si připsal 28 úspěšných zákroků, prohře svého týmu ale stejně nezabránil.

Vítězství Chicaga se ale narodilo především v kvalitní obraně. Blackhawks i Predators vstupovali do zápasu s nejhoršími průměry obdržených branek. "Byli jsme mnohem lepší, než v prvních dvou zápasech," řekl po utkání Havlát. "Hráli jsme mnohem lépe v obraně. Řekli jsme si, že budeme hrát v zadu jednoduše a na ledě jsme to splnili," radoval se Havlát.

Vítěznou branku viděl z trestné lavice

Bodově se dařilo i Jaromíru Jágrovi, ale byl to paradoxně on, kdo v závěru zavinil porážku New Yorku Rangers s Pittsburghem. Na konci třetí třetiny právě při jeho pobytu na trestné lavici vstřelil 3,3 vteřiny před vypršením hrací doby vítěznou branku Penguins Sidney Crosby. Kanadský mladík byl zároveň i největší hvězdou utkání. Kromě vítězného gólu zaznamenal ještě tři asistence a čtyřmi body v jednom utkání si tak vytvořil svůj rekord v NHL.

V utkání bohatém na branky Jágr v páté minutě rychle odpověděl na vedoucí gól Pittsburghu. Ještě necelých devět minut před koncem poslední části hry svojí druhou asistencí nabil v přesilovce  Shanahanovi na vyrovnávací gól na 5:5. Po vítězném gólu Crosbyho Jágr opouštěl ledovou plochu se svěšenou hlavou, zatímco devatenáctiletý Crosby křepčil na ledě a jel se podívat na tabuli, kolik vteřin chybělo do prodloužení.

"Myslel jsem si, že to bylo tak pět vteřin před koncem, když jsem se naposled podíval na časomíru, tak chybělo deset. Pak se ke mě dostal puk od Mika Recchiho a jediné co jsem pak věděl bylo, že skončil v síti," popsal svojí vítěznou trefu Crosby. Jeho střela byla velmi šťastná, neboť se puk za bezmocného brankáře Lundqvista odrazil od obránce Aarona Warda.

Michálek se opět trefil

Strhující zápas viděli fanoušci v hale Rexall Place v Edmontonu. Domácí Oilers prohrávali se San Jose v polovině utkání už 1:4, ale nakonec zvítězili 6:4. Autorem poslední branky byl Aleš Hemský, dvěma přihrávkami se na velkolepém obratu podílel také Petr Sýkora, svůj premiérový bod v NHL díky asistenci získal i Ladislav Šmíd.

Hlavním strůjcem úspěchu Oilers byl ale útočník Ryan Smyth, jenž na začátku třetí třetiny zaznamenal v průběhu pouhých 121 sekund čistý hattrick a o sedmnáct vteřin překonal letitý rekord Waynea Gretzkého. "Měl jsem prostě štěstí na střídání. Dvakrát jsem se trefil v přesilovce," komentoval Smyth skromně svůj jedinečný počin, jímž zastínil i hattrick protihráče Jonathana Cheechooa. Jednou se v dresu San Jose trefil také Milan Michálek.

Patrik Eliáš přispěl jednou asistencí k velkému obratu New Jersey v duelu s Torontem. Devils prohrávali po dvou třetinách už 3:6, ale nakonec vybojovali vítězství 7:6 po samostatných nájezdech.

NY Rangers - Pittsburgh 5:6 (0:0, 3:3, 2:3)
Branky: 25. Jágr, 27. Cullen, 36. Hall (Straka, K. Rachůnek), 47. Nylander (Průch, Jágr), 52. Shanahan (Jágr, Straka) - 42. a 48. R. Whitney, 24. J. Staal, 30. Letang, 36. Ouellet, 60. Crosby. Zásahy brankářů: Lundqvist 22 - Fleury 37.
Ottawa - Calgary 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 52. Iginla. Zásahy brankářů: Emery 27 - Kiprusoff 33.
New Jersey - Toronto 7:6 po sam. nájezdech (1:1, 2:5, 3:0 - 0:0)
Branky: 47., 55. a 60. Gionta (na první Eliáš), 11., 24. a rozhodující sam. nájezd Madden, 26. Brylin - 22. a 24. Stajan (na druhou T. Kaberle), 16. O'Neill, 25. Kilger, 29. Tucker, 35. Ponikarovskij. Zásahy brankářů: Brodeur 24 - Aubin 24.
Minnesota - Washington 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 14. a 27. K. Johnsson, rozhodující sam. nájezd M. Koivu - 5. Zubrus, 18. Sjomin. Zásahy brankářů: Fernandez 24 - Johnson 36.
Chicago - Nashville 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 5. Handzuš (Vrbata, Havlát), 53. Hamilton, 60. Havlát - 46. Arnott. Zásahy brankářů: Chabibulin 37 - Mason 28.
St. Louis - Boston 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 57. a rozhodující sam. nájezd Stempniak, 59. Mayers - 6. Bergeron, 44. Savard. Zásahy brankářů: Legace 16 - Thomas 33.
Los Angeles - Dallas 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 43. Ivanans - 1. Miettinen, 15. Modano, 22. Morrow, 54. J. Jokinen. Zásahy brankářů: Cloutier 25 - Turco 32.
Edmonton - San Jose 6:4 (1:2, 1:2, 4:0)
Branky: 45., 45. a 47. Smyth (na první a druhou Sýkora, na třetí Šmíd), 4. Thoresen, 33. Lupul, 56. Hemský - 7., 9. a 27. Cheechoo, 29. M. Michálek. Zásahy brankářů: Roloson 19 - Nabokov 36.