Krajíček, Čajánek a Sýkora vstřelili vítězné góly v NHL

Čeští hokejisté Lukáš Krajíček, Petr Čajánek a Petr Sýkora vstřelili vítězné góly svých týmů v sobotních zápasech NHL. Obránce Krajíček rozhodl o výhře Vancouveru 4:3 v prodloužení na ledě Nashvillu svým premiérovým gólem v dresu Canucks po přestupu z Floridy, když v třetí minutě nastaveného času překonal brankáře Tomáše Vokouna střelou nad rameno.

"Puk ve vzduchu nepříjemně plaval, dalo se to jen těžko chytat," řekl po utkání Vokoun, který si připsal 42 úspěšných zákroků. Českého gólmana překonal v zápase také Jan Bulis, jenž si navíc připsal asistenci na vyrovnávací gól sto sekund před koncem třetí třetiny.

Vancouver tak otočil skóre ve svůj prospěch v závěrečných minutách zápasu už podruhé za sebou, v pátek podobně porazil St. Louis. "Hráči se nevzdávají. To něco ukazuje o vnitřní síle našeho mužstva. Nikdy neztrácí víru," řekl kouč Canucks Alain Vigneault.

Útočník Petr Čajánek zařídil vítězství St. Louis 4:3 v Chicagu, když na začátku třetí třetiny za nerozhodného stavu 3:3 dorazil do branky střelu Leeho Stempniaka, autora dvou branek. "Měl jsem štěstí, že jsem stál ve správný čas na správném místě," komentoval Čajánek rozhodující gól.

Sýkora vyzrál na Haška

Chicagu, v jehož dresu jednou skóroval Radim Vrbata, chyběl poprvé od začátku utkání nejproduktivnější hráč NHL Martin Havlát, který by měl se zraněným kotníkem marodit dva až tři týdny. "Nebude jednoduché ho nahradit. Teď se ukáže, jak máme kvalitní tým a zda se dokážou prosadit ostatní hráči," uvedl kouč Blackhawks Trent Yawney.

Třetí porážku za sebou utrpěli v sobotu hokejisté Detroitu, kteří podlehli Edmontonu 1:3. Vítězný druhý gól vstřelil v 54. minutě po přihrávce obránce Ladislava Šmída útočník Petr Sýkora, jenž překonal po samostatném úniku Dominika Haška v brance Red Wings. Za další dvě minuty přidal třetí branku Joffrey Lupul. Detroitu se tak nepovedla odveta za vyřazení v prvním kole posledního play-off, v němž Oilers překvapivě zvítězili 4:2 na zápasy a nakonec dokráčeli až do finále.

Už osmé vítězství v nové sezoně vybojovalo Buffalo. Sabres i díky brance Aleše Kotalíka porazili Boston 6:2, zůstávají jediným neporaženým týmem v lize a vyrovnali svůj historicky nejlepší vstup do sezóny NHL. "Dívat se na naše výkony je radost. Všichni si to ohromně užíváme," prohlásil obvykle zamračený kouč Lindy Ruff. "Je příjemné, když můžu hráčům v kabině po zápase neustále opakovat, že zase předvedli plno hezkých akcí a dali krásné góly."

Spokojený Shanahan

Naopak na svůj třetí gól v sezóně už čtyři zápasy marně čeká Jaromír Jágr. New York Rangers v sobotu vyhráli v Torontu 5:4 po samostatných nájezdech. Kapitán Jezdců Jágr přispěl k vítězství dvěma asistencemi, rozhodující trefu v závěrečném penaltovém rozstřelu obstaral Brendan Shanahan.

Kanonýr, který přišel v létě z Detroitu, se trefil i v průběhu základní hrací doby a zaznamenal už svůj osmý gól v letošní sezóně. "V kabině máme skvělou partu. Od začátku sezóny jsme samá legrace, užívám si to," pochvaloval si Shanahan nové prostředí. "Od trenéra dostávám hodně prostoru na ledě, opravdu mi nic nechybí."

Výkony sedmatřicetiletého Kanaďana ocenil i Jágr. "Přesně takový hráč nám v minulé sezoně chyběl. Brendan je silný v soubojích před brankou, dokáže vystřelit bez přípravy a dát spoustu gólů. Jsem opravdu rád, že ho máme v týmu," prohlásil Jágr. "Jeho chování v šatně, na střídačce a na ledě je impozantní," doplnil kouč Tom Renney.

Obrat Montrealu

Impozantní bylo v sobotu také představení dvou kanadských týmů Montrealu a Ottawy. Více než 21 tisíc diváků v hale Centre Bell si vychutnalo vítězství Canadiens nad Coloradem 8:5. Montreal přitom v 16. minutě prohrával 0:3 a ještě po dvou třetinách 3:4. V poslední dvacetiminutovce však domácí hokejisté předvedli jedinečnou kanonádu a pětkrát překonali bývalého gólmana Montrealu Joseho Theodora.

"Určitě to byl pro něho zvláštní zápas, ale pro nás to bylo jen další normální utkání a normální brankář," uvedl obránce Canadiens Sheldon Souray, který se na obratu skóre podílel dvěma góly. "Tohle jsou přesně ty zápasy, které zvyšují sebevědomí. Sami sobě jsme dokázali, že můžeme prohrávat, ale ještě to neznamená, že jsme poraženi," dodal Souray.

Také Ottawa vstřelila osm branek, o triumfu 8:1 proti New Jersey však rozhodla pěti góly už v průběhu druhé třetiny. Po čtyřech porážkách se tak Senators dočkali první výhry na domácím ledě v letošní sezóně. "Ale je to jen jedno vítězství, nic víc. Musíme dál poctivě makat," zdůraznil Daniel Alfredsson.

Devils naposledy inkasovali osm gólů před třinácti lety. "Pro celý náš tým to byl dnes těžký večer," konstatoval brankář Martin Brodeur, jehož už po 34 minutách a šesti obdržených gólech vystřídal Scott Clemmensen. "Potrestali každou naši chybu," dodal trenér Claue Julien.

Boston - Buffalo 2:6 (1:2, 1:2, 0:2)
Branky: 9. Brookbank, 24. Kessel - 7. a 46. Drury (na první Špaček), 13. Kotalík, 22. Pominville, 23. Afinogenov, 50. Vanek. Zásahy brankářů: Thomas 11, Toivonen 13 - Biron 24.
Toronto - NY Rangers 4:5 po sam. nájezdech (2:2, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 12. a 27. Tucker (na druhou T. Kaberle), 18. Ponikarovskij, 58. O'Neill - 20. a rozhodující sam. nájezd Shanahan (na první Jágr, Straka), 6. Dawes, 24. Nylander (Jágr, Rozsíval), 29. J. Ward. Zásahy brankářů: Raycroft 24 - Lundqvist 34.
Montreal - Colorado 8:5 (1:3, 2:1, 5:1)
Branky: 18. a 25. Souray (na druhou Bonk), 30. Samsonov, 41. Ryder, 46. Rivet, 51. Higgins, 53. Kovaljov, 54. Johnson - 16. a 49. Brunette, 16. Sakic, 17. Stastny (Hejduk), 27. Arnason. Zásahy brankářů: Aebisher 33 - Theodore 32.
Ottawa - New Jersey 8:1 (2:1, 5:0, 1:0)
Branky: 28. a 34. Vermette, 40. a 45. McAmmond, 10. Spezza, 17. Heatley, 29. Corvo, 34. Preissing - 15. Gionta. Zásahy brankářů: Emary 34 - Brodeur 20, Clemmensen 10.
NY Islanders - Carolina 4:3 v prodl. (0:0, 1:0, 2:3 - 1:0)
Branky: 28. Blake, 42. York, 57. Sillinger, 61. Poti - 47. a 49. Justin Williams, 55. Brind'Amour. Zásahy brankářů: DiPietro 37 - Grahame 21.
Washington - Tampa Bay 4:6 (2:1, 0:3, 2:2)
Branky: 7. Sjomin, 17. Green, 53. Sutherby, 57. Ovečkin - 24. a 50. Alexejev, 6. Lecavalier, 24. St. Louis, 40. Karlsson, 54. Richards. Zásahy brankářů: Kölzig29 - Denis 29.
Pittsburgh - Columbus 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky: 35. a 48. J. Staal (druhá z trestného střílení), 3. Ouellet, 8. Gončar, 48. Malkin - 18. Brule (Výborný), 28. Modin, 56. Žerděv (Výborný). Zásahy brankářů: Fleury 36 - Norrena 29.
Nashville - Vancouver 3:4 v prodl. (1:2, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 6. Hartnell, 24. Dumont, 27. Erat - 2. Bulis, 17. Pyatt, 59. Morrison (Bulis), 63. Krajíček. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 46 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta. Zásahy brankářů: Vokoun 42 - Luongo 36.
Chicago - St. Louis 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky: 7. Bourque, 7. Vrbata, 35. Handzuš - 13. a 21. Stempniak (na druhou Čajánek), 31. Guerin (Ručinský), 43. Čajánek. Zásahy brankářů: Chabibulin 25 - Sanford 24.
Atlanta - Florida 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 24. a 60. Marián Hossa (první z trestného střílení), 25. Vigier, 42. Kovalčuk (Holík) - 39. Gratton, 47. Nieuwendyk. Zásahy brankářů: Lehtonen 18 - Auld 20.
San Jose - Minnesota 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 54. Marleau - 3. Parrish, 27. Veilleux (Škoula), 31. Walz, 48. Rolston. Zásahy brankářů: Nabokov 14 - Fernandez 31.
Edmonton - Detroit 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 23. Staios, 54. Sýkora (Šmíd), 56. Lupul - 52. Dacjuk. Dominik Hašek odchytal za Detroit 59 minut, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Zásahy brankářů: Roloson 26 - Hašek 21.
Phoenix - Dallas 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 10. Ribeiro, 32. Modano, 44. Boucher, 47. Sydor. Zásahy brankářů: Joseph 28 - Smyth 22.
Severozápadní divize:
1. Minnesota870126:1414