Kotalík pomohl Buffalu vyrovnat rekord

NEW YORK

Hokejisté Buffala nadále v novém ročníku září, ve čtvrtek porazili i díky gólu Aleše Kotalíka New York Islanders 3:0. Buffalo desátou výhrou v řadě vyrovnalo třináct let starý rekord Toronta. Dařilo se i dalším českým hráčům, trefili se Eliáš z New Jersey, Holík z Atlanty abratři MIchálkové - Milan ze San Jose a Zbyněk z Pheonixu.

Na vítězný gól Buffala přihrával Kotalíkovi Jaroslav Špaček, devětadvaceti zákroky si čisté konto pohlídal Ryan Miller. Buffalo se výhrou připojilo v historických statistikách k Torontu, které v sezóně 1993/94 jako dosud jediné dokázalo vyhrát úvodních deset utkání sezóny. Překonat rekord mohou Šavle v sobotu, kdy hostí Atlantu. Nejdelší sérii vítězných utkání v ročníku drží Pittsburgh, který v sezóně 1992/93 vyhrál 17x v řadě.

Atlanta prohrála ve Philadelphii 2:3 po samostatných nájezdech a nezachránila ji ani trefa Roberta Holíka ze 49. minuty. Rozhodující gól vstřelil domácí kapitán Peter Forsberg, švédský reprezentant se trefil i v průběhu základní části utkání.

První útok Ottawy řádil

Mladíci byli vidět v utkání Montrealu v Bostonu. Canadiens vyhráli 3:2, když vítězný gól vstřelil obránce Andrej Markov dvě sekundy před vypršením 60. minuty. Gól a dvě asistence si připsal třiadvacetiletý Chris Higgins, za domácí se trefila pětka letošního draftu Phil Kessel.

K nezastavení byl první útok Ottawy. Senátoři rozstříleli Toronto 7:2, hattrickem se blýskl Dany Heatley, po gólu a čtyřech nahrávkách zaznamenali Jason Spezza a Joe Corvo.

Třikrát se trefil i Martin St. Louis z Tampy Bay, která porazila stále se trápící Carolinu. Obhájce Stanley Cupu vstřelil jediný gól, Eric Staal pět minut před koncem jen snižoval na konečných 1:5. Na dva góly domácího kanonýra St. Louise přihrál Filip Kuba.

Bratři Michálkové skórovali

Gól vstřelil i útočník New Jersey Patrik Eliáš, který ve 36. minutě utkání proti Floridě přesilovkovou trefou zvyšoval na konečných 2:0 pro Ďábly. První gól také v početní výhodě vstřelil Zach Parisé, čisté konto vychytal Martin Brodeur.

Nashville porazil San Jose 4:3 a čtyřiadvaceti zákroky tomu pomohl Tomáš Vokoun. Vítězný gól vstřelil po přihrávce Marka Židlického Scott Hartnell 149 sekund před koncem zápasu, stejná spolupráce zafungovala i na konci prvního dějství. Český obránce v utkání nasbíral tři asistence, gól Paulu Kariyovi připravil Martin Erat. Žralokům nepomohl ani gól Milana Michálka.

Trefil se i Milanův bratr Zbyněk, obránce Phoenixu otvíral skóre ve vítězném utkání proti Edmontonu. Kojoti protrhli sérii špatných výsledků a Olejáře jasně přehráli 6:2. Na druhý gól Edmontonu nahrál Petru Sýkorovi Aleš Hemský.

Boston - Montreal 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 11. Kessel, 39. Chára - 2. Ryder, 27. Higgins, 60. Markov. Střely na branku: 36:30. Diváci: 13 920.
Philadelphia - Atlanta 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 41. a rozhodující sam. nájezd Forsberg, 2. Robitaille - 8. Kovalčuk, 49. Holík. Střely na branku: 31:30. Diváci: 19 228.
Ottawa - Toronto 7:2 (1:0, 5:2, 1:0)
Branky: 24., 37. a 38. Heatley, 15. Fisher, 24. Vermette, 34. Corvo, 43. Spezza - 24. Battaglia, 32. O'Neill. Střely na branku: 40:31. Diváci: 19 178.
NY Islanders - Buffalo 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 7. Kotalík (Špaček), 25. Afinogenov, 44. Pominville. Střely na branku: 29:27. Diváci: 8 861.
Tampa Bay - Carolina 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 31., 36. a 38. St. Louis (u první a druhé Kuba), 8. Fedotěnko, 45. Lecavalier - 55. E. Staal. Střely na branku: 27:24. Diváci: 19 826.
Nashville - San Jose 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 19. a 58. Hartnell (u obou Židlický), 13. Radulov (Židlický), 38. Kariya (M. Erat) - 12. Bell, 39. M. Michálek, 47. Marleau. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, kryl 24 střel, inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 88,9 procenta. Střely na branku: 29:27. Diváci: 13 436.
New Jersey - Florida 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 19. Parise, 36. Eliáš. Střely na branku: 23:29. Diváci: 11 594.
Phoenix - Edmonton 6:2 (3:1, 2:0, 1:1)
Branky: 6. Z. Michálek, 12. Nagy, 15. Saprykin, 23. Laraque, 38. Nolan, 51. MacLean - 7. Pisani, 44. P. Sýkora (Hemský). střely na branku: 33:34. Diváci: 13 021.
Severozápadní divize:
1.Minnesota980129:1516