Rusové zdolali Švédsko a vedou Channel One Cup bez ztráty bodu

Hokejisté domácího Ruska zdolali v sobotním utkání na Channel One Cupu v Moskvě Švédsko 2:0 a vedou tabulku turnaje bez ztráty bodu. O branky vítězů se postarali Alexej Morozov a Oleg Saprykin. Sborná si upevnila i prvenství v Euro Hockey Tour, v pěti zápasech nasbírala 12 bodů.

Do branky Ruska sice nastoupil od začátku Jačanov, ale po 102 vteřinách musel z ledu kvůli zranění a nahradil ho Jerjomenko. Úvodní dějství přes několik šanci, dvě švédské a jednu ruskou přesilovku branku nepřineslo. Do druhé části sice vstoupili aktivněji Švédové, po Nikulinově faulu hráli další početní výhodu, ale ta se otočila po dvou nedovolených zákrocích ve prospěch Rusů.

Při přesilovce čtyř proti třem se také dočkali svěřenci trenéra Bykova vedení. Kanonýr Morozov vystřelil z pravého kruhu pro vhazovaní zápěstím, puk přizvedl hokejkou bek Frögren a gólman Larsson neměl šanci zareagovat. Rusům dodal střelecký úspěch chuť a mohli pojistit vedení, největší šanci propásl po šikovném uvolnění Sušinskij. Stejný hráč se málem prosadil v 34. minutě a český sudí Husička si potvrdil u videorozhodčího, že gól nepadl.

Do závěrečného dějství vstoupili Rusové opět v početní převaze a byli blízko druhé trefy. Při Zaripovově šanci však zachytil puk hokejkou na brankové čáře Larsson. Výběr Tří korunek byl nejblíže vyrovnání v 48. minutě, kdy se při hře čtyř proti třem ocitl Fabricius sám před Jerjomenkem, ten však zasáhl úspěšně betonem. V 57. minutě těsně po skončení početní výhody zvýšil Saprykin a Husička tentokrát po poradě s kolegou u videa gól uznal.

Rusko - Švédsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 25. Morozov (Proškin, Zinovjev), 57. Saprykin (Sušinskij, Kurjanov). Rozhodčí: Husička (ČR) - Birin, A. Medveděv (oba Rus.). Vyloučení: 6:10, navíc Thörnberg (Švéd.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 12 000.
Rusko: Jačanov (2. Jerjomenko) - I. Nikulin, Proškin, Kornějev, J. Medveděv, D. Markov, Pereťagin, Ščadilov, Kutějkin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Sušinskij, Kurjanov, Saprykin - F. Fjodorov, Něprjajev, Afanasenkov - Pěrežogin, Těreščenko, Mozjakin. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švédsko: Larsson - Hedin, Viklund, Jonsson, Nolander, Skogs, Frögren, Fransson, Fernholm - Axelsson, Holmqvist, Fabricius - Nordgren, Harju, Hedström - Melin, Engqvist, Thörnberg - Danielsson, Persson, Aslund. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.