Finsko porazilo na moskevském turnaji Švédy, Češi jsou až třetí

Hokejisté Finska porazili v závěrečném utkání Channel One Cupu v Moskvě Švédsko 3:2 a v konečném pořadí turnaje se posunuli na druhé místo za stoprocentně úspěšné Rusko. Zápas rozhodl Saarinenův gól v 59. minutě. Český tým tak obsadil ve druhém dílu seriálu Euro Hockey Tour třetí místo a stejná pozice mu patří i v průběžném pořadí.

Do severského derby vstoupili aktivněji Švédové, kteří předešlé dva zápasy na turnaji prohráli. I díky sérii přesilových her si vytvořili převahu, gól však nedokázali dát ani při více než minutové hře pěti proti třem. Přesto se nakonec první branky dočkali. V osmé minutě zakončil obléhání Vehanenovy branky střelou pod horní tyč Skogs. Finové inkasovali v první třetině ještě jednou, když Franssonovu střelu pohotově dorazil Persson.

Po první přestávce se ale obraz hry zcela změnil a i tentokrát to způsobily přesilové hry. V oslabení hráli tentokrát Švédové, ani Finové však výhodu nedokázali využít, proti Puistolovi se vyznamenal Larsson. Přesto švédský gólman ve 26. minutě inkasoval, když Finové perfektně sehráli přečíslení tři na jednoho, na jehož konci byl Haataja. Vyrovnat mohl Hirschovits, který však na dva povedené samostatné nájezdy z duelu proti Česku nenavázal. Moc mrzet jej to ale nemuselo, ve 39. minutě totiž Larssona překvapil Immonen a vyrovnal.

Ve třetí třetině se tak začínalo opět od nuly. Finové sice byli aktivnější, ale oba brankáři byli pozorní a schylovalo se k prodloužení. V 59. minutě ale Saarinen využil menšího zaváhání švédské obrany a pohotovou střelou utkání rozhodl. Svěřenci trenéra Gustafssona, který do Moskvy nominoval mladý a mezinárodně nezkušený tým, nedokázali vyrovnat ani při hře bez brankáře zvýrazněné vyloučením Puistoly.

Švédsko - Finsko 2:3 (2:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Skogs (Melin), 17. Persson (Fransson) - 26. Haataja (Pihlman, Immonen), 39. Immonen, 59. Saarinen (Hytönen, Pirnes). Rozhodčí: Bulanov - Šeljanin, Sadovnikov (všichni Rus.). Vyloučení: 7:11. Bez využití.
Švédsko: Larsson - Jonsson, Hedin, Skogs, Fernholm, Fransson, Nolander, Frögren, Viklund - Axelsson, Holmqvist, Fabricius - Nordgren, Harju, Hedström - Melin, Engqvist, Thörnberg - Danielsson, Persson, Aslund. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Finsko: Vehanen - Söderholm, Kankaanperä, Aalto, Luoma, Heikkinen, Mäntylä, Mäntymaa, Puistola - Pikkarainen, Hytönen, Saarinen - Lehtonen, Pirnes, Osala - Haataja, Immonen, Pihlman - Voutilainen, Hirschovits, Laine. Trenér: Doug Shedden.